AMD Ryzen – znamy pierwsze ceny. Intel będzie miał kłopoty
Może i procesory Ryzen nie dostaną oficjalnego wsparcia naWindows 7, ale nie oznacza to, że nie warto się nimi zainteresować.Wręcz przeciwnie. AMD oficjalnie przedstawiło ceny na rynekamerykański – i trzeba powiedzieć, że jeśli planujecie zbudowaćmocną maszynę działającą pod kontrolą Windowsa 10 czy Linuksa(z kernelem 4.10+), to firma z Sunnyvale ma coś dla Was.Ośmiordzeniowy CPU już za 320 dolarów? To prawdziwa rewolucja.
Oficjalny debiut procesorów z rodziny Ryzen zaplanowany jest nakoniec miesiąca, a na półkach sklepowych pierwsze modelepowinniśmy zobaczyć od 2 marca. Początkowo mają to być trzyukłady: Ryzen 7 1700, Ryzen 7 1700X oraz Ryzen 7 1800X. Wszystkieośmiordzeniowe, wszystkie obsłużą 16 wątków, wszystkie wnaprawdę świetnych cenach.
Niektóre sklepy internetowe wstawiły już te modele na swoje„półki”, choć trudno tu mówić o przedsprzedaży. Sklepshopbit.com na czerwono pisze, by jeszcze nie zamawiać. Trudno sięjednak oprzeć, skoro ośmiordzeniowy Ryzen 7 1700 TDP 65W oferowanyjest za nieco ponad 316 dolarów, a najwydajniejszego 1800X z TDP 95Wdostaniemy za 490 dolarów. Warto podkreślić, że wszystkie teukłady są odblokowane, i będzie je można tak podkręcać, jaktylko regulatory napięcia na płycie i chłodzenie pozwoli, podczasgdy podkręcanie procesorów Intela jest ograniczone tylko do układówz wybranych serii (z literką „K” w nazwie) – wyraźniedroższych, niż normalne.
Jeśli przyjrzeć się całemu zestawieniu 17 modeli Ryzena,widać, że AMD zdołało wypełnić całą linię produktową,bezpośrednio konkurując z Intelem na każdej półce – wszędzieoferując lepsze, przynajmniej na papierze, parametry.Sześciordzeniowe, dwunastowątkowe Ryzeny z serii 5 będąbezpośrednimi rywalami czterordzeniowych, czterowątkowych czipówCore i5. Czterordzeniowe, ośmiowątkowe Ryzeny z serii 5 będąrywalizowały ze słabszymi Core i5 i mocniejszymi Core i3.Czterordzeniowe, czterowątkowe Ryzeny z serii 3 to przede wszystkimrywale dwurdzeniowych czipów Pentium.
W wypadku AMD „więcej rdzeni” było do tej pory złośliwieprzekręcane na „wincyj rdzenióf”, lecz w tym wypadku nie ma zczego się śmiać. Nowy proces technologiczny FinFET pozwoliłGlobal Foundries na zbudowanie czipów będących tak bliskorozwiązań Intela, jak to jest możliwe. Owszem, intelowa litografia14 nm jest lepsza od litografii 14 nm wykorzystywanej przez AMD, aleróżnice nie są duże. Zen jest bardziej zwarte, ma jednak niecowiększe rozmiary elementów dyskretnych. Pewnie będzie niecosłabsze od Intela w liczbie wykonywanych instrukcji na cykl, ale toróżnice, które nie powinny przekroczyć 10%, nic czego nie dałobysię zrekompensować nieco większą częstotliwością pracy.
Przy takich różnicach w cenach i możliwościach podkręcaniaIntelowi pozostają tylko dwa rynki, w których Ryzen pozostanieniegroźny. Zen ma słabą wydajność przy obliczeniach podwójnejprecyzji (8 flops na cykl zegara i dwie 128-bitowe instrukcje FMA),podczas gdy Skylake-C oferuje 16 flops/cykl i dwie 256-bitoweinstrukcje FMA. W stacjach roboczych i superkomputerach znacznielepiej będzie więc korzystać z rozwiązań „niebieskich”.Jednak wszystko to, co bliższe Zwykłego Użytkownika – tablety,laptopy, desktopy, a nawet „zwykłe” serwery (w tym sensie, żenieprzeznaczone do zadań obliczeniowych) – niebawem doczekać sięmoże przerwania monopolu Intela.
Może więc i „na papierze” Intel zachowa przewagę, tymbardziej, że już w czwartym kwartale tego roku ma pojawić siękolejna generacja procesorów Core, Cannonlake, w procesie 10 nm, aleczy klienci będą patrzyli na wyższość procesu litografii Intela,czy też raczej na znacznie atrakcyjniejsze ceny AMD? Kupując wmarcu procesor z serii Ryzen 7 dostaniemy w praktyce cośporównywalnego do Haswella Core i7 – po prostu z ośmiomardzeniami i szesnastoma wątkami… za niespełna 500 dolarów.