AOL sprzedał Winampa agregatorowi stacji radiowych Radionomy
W listopadzie firma AOL powiadomiła, że zamierza sprzedać Winampa — niezwykle popularny odtwarzacz muzyczny oraz towarzyszącą mu usługę strumieniową. Użytkownicy zdążyli oswoić się z myślą, że oto po 15 latach nastanie koniec biczowania lam, ale właściciel Winampa wstrzymał się z wyłączaniem go do czasu, aż znajdzie się kupiec. Strona miała być wyłączona 20 grudnia, ale nadal działa. Od wczoraj program i usługa należą do agregatora stacji radiowych — Radionomy.
Radionomy zgromadziła bazę ponad 6 tysięcy stacji radiowych, pozwala ponadto poznawać nowe popularne stacje, wyszukiwać według słów kluczowych i gatunków granej muzyki, udostępniać odnośniki do nich na serwisach społecznościowych z poziomu aplikacji czy kolekcjonować ulubione stacje. Ponadto, udostępnia platformę i narzędzia dla osób zainteresowanych otwarciem własnej stacji. Za darmo uzyskają także dostęp do bogatej biblioteki muzycznej, a Radionomy zajmie się prawami autorskimi, mogą także zarobić dzięki narzędziom Radionomy do emisji reklam.
Po co Radionomy Winamp? Katalog 50 tysięcy Shoutcastów powinien ładnie wpasować się w bazę Radionomy. Popularny Winamp również dobrze wpisze się w kolekcję oprogramowania, z którego poziomu można korzystać z usługi, choć jest spora szansa, że zostanie porzucony. Może również zostać wykorzystany w projektowaniu układów audio-video dla sklepów i obiektów przez inwestora Radionomy, firmę MusicMatic.
Winamp whips llama
Oczywiście znalazły się głosy mówiące, że dobrze by było udostępnić kod źródłowy Winapma. Wtedy zapewne usunięte zostałyby wszystkie elementy związane z Shoutcastem, aby odciążyć odtwarzacz. To jednak wymaga dobrej woli obecnego właściciela, któremu zapewne zależy tylko na bazie stacji.
Radionomy posiada już aplikację dla Windows 8, a także aplikacje mobilne (Android, iOS).