APU "Kaveri" od AMD już w styczniu na desktopach (plus garść innych nowości)
Układy AMD APU kolejnej generacji znane pod nazwą kodową Kaveri pojawią się na desktopach już 14 stycznia 2014 roku, tuż po targach CES w Las Vegas, na których poznamy ostateczne szczegóły nowej platformy. Następnie chip znajdzie się w notebookach, systemach wbudowanych oraz serwerach, które w ekosystemie przetwarzania heterogenicznego stają się powoli coraz ważniejsze.
12.11.2013 | aktual.: 12.11.2013 18:46
Powyższa informacja została ogłoszona podczas dzisiejszej sesji otwierającej konferencję AMD Developer Summit 2013 w San Jose w Kalifornii. Lisa Su, SVP i General Manager Gloabal Business Units AMD opisała także szerszy kontekst premiery nowej generacji APU. W dużym skrócie: firma nadal mocno wierzy w zapoczątkowaną w 2011 roku ideę APU i wygląda na to, że jak na razie ta wiara przynosi zamierzone efekty. AMD sprzedało już 100 milionów układów APU i ma plany, aby do 2014 roku wynik ten podnieść do 150 milionów sztuk - co ważne, układy przeznaczone dla komputerów PC będą tu w zdecydowanej mniejszości. Ważną rolę w całej tej strategii odgrywa utworzona w ubiegłym roku Fundacja HSA, która oprócz AMD w pracach na rzecz przetwarzania heterogenicznego zrzesza kilkadziesiąt innych firm, m.in. ARM, Qualcomm, Texas Instruments, Imagination, Mediatek i Samsung. W fundacji działają także liczne ośrodki akademickie. AMD szacuje, że w niedalekiej przyszłości dwa na trzy sprzedawane urządzenia z gatunku tych "połączonych" będą pochodzić od jednego z uczestników HSA Foundation.
Wróćmy jednak do Kaveri. Nowe APU może pochwalić się wydajnością na poziomie 856 GFLOPS, a 80% tej mocy pochodzi z GPU, które to fizycznie stanowi aż 53% całego układu. Kluczowymi atutami Kaveri są zunifikowana pamięć, do 32 GB, współdzielona pomiędzy CPU i GPU (hUMA), a także mechanizm heterogenicznego kolejkowania (hQ), który odtąd pozbawia CPU jego wyłącznego prawa do przydzielania zadań w ramach całego układu APU i zrównuje w tym zakresie możliwości CPU i GPU, co pozwala lepiej zrównoważyć obciążenie i w ten sposób oczywiście zwiększyć ogólną wydajność. Kaveri wspiera także AMD TrueAudio, polegającą na dedykowanym procesorze DSP technologię renderowania dźwięku przestrzennego na głośnikach stereo lub słuchawkach.
Sporo informacji z pewnością dopiero przed nami, ale już dzisiaj mogliśmy obejrzeć krótkie demo zestawiające wydajność nowej platformy AMD z konkurencją. Na poniższym filmie odtwarzana jest scena z gry Battlefield 4 uruchomiona na testowym komputerze wyposażonym w procesor Intel Core i7 4770K i kartę graficzną NVIDIA GeForce GT630 (po lewej) oraz na maszynie z układem APU A-10 "Kaveri" (po prawej). Różnica jest faktycznie znaczna, a ponadto warto zauważyć, że Battlefield 4 dopiero w grudniu otrzyma poprawkę, która pozwoli mu wykorzystać nowe niskopoziomowe API do obsługi grafiki, czyli Mantle. Z tą poprawką Battlefield 4 na procesorach Kaveri ma działać jeszcze szybciej, choć już teraz mamy do czynienia z płynną rozgrywką na poziomie 30 fps w rozdzielczości Full HD (1080p) przy średnich ustawieniach.
APU13: AMD "Kaveri" vs Intel Core i7 4770K + NVIDIA GeForce GT630
Z innych ciekawostek, z tym że ciekawych raczej dla programistów: zapowiedziano, że C++ AMP wreszcie staje się dostępny także na Linuksie, a oprócz tego zyskuje obsługę biblioteki Bolt. AMD wydaje także ujednolicony zestaw SDK, który zawiera App SDK 2.9 oraz Media SDK 1.0 Beta. Modułowa budowa pozwoli swobodnie wybierać pożądane komponenty podczas instalacji. Pojawia się także Code XL w wersji 1.3, kompleksowy zestaw narzędzi deweloperskich do przetwarzania heterogenicznego od AMD. Dwoma z najwazniejszych nowości są tu obsługa Javy oraz zdalne debuggowanie i profiling. AMD przygotowało także przystosowane do HSA Aparapi dla Javy 8, które wypełnia lukę pomiędzy zgodnym z OpenCL Aparapi z Javy 7 i całkowicie zgodnej z HSA Javy 9 (projekt Sumatra).
Przypominamy, że najważniejsze prezentacje podczas AMD Developer Summit 2013 są transmitowane online. Pełny harmonogram transmisji, jak i linki umożliwiające uczestnictwo w streamingu można znaleźć na stronach AMD. Po sesjach dostępne będą także nagrania do późniejszego odtworzenia.