Może pogadamy o Cortanie?
Cortana jest to asystent głosowy, który jest dostępny w Windows Phone od wersji 8.1 i na komputerach, tabletach od najnowszej dziesiątaki. Nasz asystent jest inteligentną kobietą, która włada wieloma językami. Językiem polskim nie potrafi władać, ani nie jest dostępna w regionie Polski. Jak włączyć tego asystenta i podstawowe komendy przedstawię w poście.
Jak ją włączyć?
Cortana zamieszkuje region USA, Australii, Hiszpanii, Kanady, Japonii, Niemiec, Chin, Francji, Włoch. Mając j. polski i wybierając jeden z regionów przedstawionych dostajemy dostęp do aplikacji, ale dostajemy wiadomość, że nie potrafi mówić w wybranym języku. Musimy zmienić na język angielski (i tak jest ustawiony w tym poście). Po zmianie języka możemy zmienić format waluty, daty, godziny na zgodny z Polską.
Konfiguracja
Naszego asystenta możemy łatwo i przyjemnie skonfigurować. Musimy potwierdzić kilka opcji oraz wprowadzić nasze imię lub pseudonim.
Komendy
Komendy są jednakowe dla Windows Phone i Windows 10. Niestety nie przedstawię wszystkich komend tylko podstawowe.
Muzyka
Komendą pierwszą do współpracy z odtwarzaczem muzyki to „Play Music”, która umożliwia otworzenie kolekcji muzyki, którą mamy zgromadzoną na naszym urządzeniu.
Inną komendą, która umożliwia otworzenie muzyki w trybie losowym jest „Suffle music"
Możemy naszego asystenta poprosić o uruchomienie wybranego wykonawcy. Do tego będzie potrzebna komenda „Play” i tu podajemy wykonawcę np. „Play The Dumplings”.
Cortanę możemy poprosić o uruchomienie danego albumu. Wzór komendy jest taki sam jak z wykonawcą tylko zamiast wykonawcy dajemy nazwę albumu np. „Play #kurt_rolson”.
Mapa
Za pomocą Cortany możemy sprawdzić, gdzie się znajdujemy w tym momencie. Komenda „Where I am?” ustali położenie. Pokaże lokalizacje na mapie i powie adres.
Asystent może nam pokazać najbliższe punkty np. stację benzynową. Komenda „Serach the nervest „ i przykładowo „Serach the nervest pizzeria”. Na ekranie ukażą najbliższą restauracje oraz możemy poczytać recenzje i uruchomić nawigacje.
Wyszukiwanie w Internecie
Cortana umożliwia na wyszukiwanie głosowe lub wpisanie tego co chcemy szukać za pomocą Bing'a. Możemy spytać ją np. „Kto jest premierem Polski”. Mówimy Who, Where, How many itd. Przykładowo „Who is a Justin Bieber?”
Kontakt
Nasza asystentka umożliwia na zadzwonienie do osoby z kontaktów. Komenda „Call” i podajemy nazwę kontaktu. Przykład „Call Mama”. Cortana spyta się czy ma zadzwonić do tej osoby. My mówimy dostępne opcje.
Za pomocą asystenta możemy podyktować numer. Używamy komendy „Call” i dyktujemy numer zgodnie z zasadami j.angielskiego. Na ekranie zostaną pokazane opcje i musimy wybrać dobrze podyktowany numer i możemy wziąć się za rozmowę.
Pogadaj z Cortaną
Nasz asystent potrafi opowiadać kawały. Wystarczy użyć komendy „Tell a joke” i możemy usłyszeć i zobaczyć jeden z żartów.
Potrafi śpiewać. Żeby nam zaśpiewała piosenkę wystarczy powiedzieć „Sing a song”
Cortana może opowiedzieć na pytanie kto jest jej ojcem. Zapytamy za pomocą komendy „Who is your Fader?
Dwie inne komendy
Za pomocą asystentki otworzymy aplikacje dostępne na urządzeniu. Komenda „Open” i przykładową formą jest „Open Store”.
Cortana może nam ustawić budzik. Pomocna będzie do tego komenda „Set alarm” wraz z godziną i przedrostkiem AM/PM. Przykład „Set alarm 5 o'clock PM”
Słowem podsumowania
Trochę mi szkoda, że nie umie władać naszym językiem. Asystenci głosowi czy to Siri lub Cortana ułatwiają nam życie z urządzeniami. Może Microsoft stworzy polski język dla Asystenta. Nie przedstawiłem innych komend z powodu braku czasu. Daje linka do pozostałych komend Pozostałe komendy [źródło frazpc.pl]. Za niedługo ten asystent będzie wieloplatformowy. Będzie dostępny również na Android i iOS. Zapraszam do komentowania i zwracania uwag.