Android 7.1 Nougat na 0,2% urządzeń – pokonał 7‑letniego 2.2 Froyo
Z opublikowanego raportu dotyczącego udziałów poszczególnych wersji Androida, wynika, że najnowszy Android 7.1 Nougat odniósł dwa sukcesy. Po pierwsze, udało mu się znaleźć na 0,2% urządzeń z Androidem. Mało tego, po drugie przyczynił się on do wypchnięcia z zestawienia starszej wersji systemu – 2.2 Froyo, niebawem kończącej 7 lat.
11.01.2017 14:37
Niestety, powyższe sukcesy pokazują tylko jedno – ogromne problemy z aktualizacjami w świecie Androida. Nie będziemy o tym się rozpisywać, bo ten temat został już wielokrotnie poruszony i jest każdemu znany. Szkoda tylko, że Google nie śpieszy się by to zmienić, wręcz firma nie robi nic, by wymusić na producentach odpowiednio długie wsparcie. Cała sytuacja jest dla producentów bardzo dobra, mogą sprzedawać urządzenia z nowszą wersją systemu, a jak dobrze wiemy, wyższe cyferki nawet te dotyczące Androida, zachęcają klientów do wymiany sprzętu.
Do zniknięcia Androida 2.2 Froyo z listy musiało w końcu dojść. Nie dość, że system zadebiutował w 2010 roku i przez 7 lat pojawiło się sporo nowszych wersji, to jeszcze od dłuższego czasu jego udziały oscylowały wokół 0,1%. Mocno przestarzały Android umarł, ale nic to nie zmienia w świecie tego mobilnego systemu operacyjnego. Nadal mamy wiele różnych wersji, a nowe edycje bardzo wolno przyjmują się na rynku. Przykładowo Android 7.0 Nougat dostępny jest od ponad 4 miesięcy, ale został zainstalowany na tylko 0,5% wszystkich urządzeń. Natomiast jego usprawniona wersja, oznaczona jako 7.1 to marne 0,2%, a więc niewiele więcej od wycofanego z listy 7-letniego 2.2 Froyo.
Największym udziałem mógłbym pochwalić się Marshmallow, co nie wyglądałoby aż tak źle, ze względu, że jest poprzednikiem najnowszego wydania. Jednak jeśli Lollipopa policzymy jako całość, dodając udziały wersji 5.0 i 5.1, to okaże się, że najpopularniejszym wydaniem jest jednak Android Lollipop z 2014 roku.