Android for Work walczy o użytkowników biznesowych. Wesprze go Blackberry
Choć dla wielu może to być plan zupełnie bezsensowny, Google i tak ma zamiar zamienić Androida w platformę biznesową stworzoną także do poważnych zastosowań. Firma ogłosiła swój program Android for Work, w ramach którego wraz z wieloma partnerami stworzy środowisko odpowiednie dla średnich i dużych firm. Miliony telefonów z Androidem pracujące na całym świecie zyskają więc nową funkcjonalność.
Całość zostanie wprowadzona za pomocą kilku rozbudowanych narzędzi. Pierwszym z nich będą profile robocze, pozwalające na oddzielnie od siebie aplikacji i danych osobistych od tych wykorzystywanych w firmie. Najnowszy Android 5.0 Lollipop wprowadza domyślnie włączone szyfrowanie i ulepszony mechanizm SELinux właśnie ze względu na kwestię bezpieczeństwa danych biznesowych. Administratorzy działów IT będą mogli instalować aplikacje firmowe obok tych wykorzystywanych prywatnie bez narażania ich na wyciek wrażliwych informacji. Z drugiej strony pracownicy będą mogli korzystać z własnych aplikacji bez obaw o to, że firma podejrzy, co takiego w nich robią i na jakie konta się logują. Całość najprawdopodobniej ma swoje fundamenty na platformie Divide, która została przez Google wykupiona w ubiegłym roku.
No dobrze, ale co ze starszymi wersjami Androida, które przecież są znacznie popularniejsze? Dla nich przygotowano aplikację Android for Work, która w miejsce dostępnych natywnie w Lollipopie profili dostarcza odpowiednio zabezpieczone programy do obsługi poczty firmowej, kalendarza, kontaktów, dokumentów i przeglądarki. Aplikacja ta będzie zarządzana przez administratorów, trafi na urządzenia z Androidem w wersjach od Ice Cream Sandwich (4.0), aż po KitKata (4.4).[img=androidbusiness]Kolejną nowością będzie specjalna wersja sklepu Google Play for Work, za pomocą której pracownicy będą mogli instalować jedynie aplikacje dozwolone przez osoby zajmujące się zarządzanie systemem informatycznym w firmie. Nie będzie więc konieczne ręczne przygotowywanie sprzętu, a przynajmniej nie w takim zakresie jak niekiedy miało to miejsce. Oprócz tego Google stworzyło zestaw dodatkowych aplikacji mających na celu zwiększenie produktywności jak np. klient poczty ze wsparciem dla Exchange i notatek, a także pakiet do edycji dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji.
W prace nad całą platformą zaangażowane są także inne firmy, które dostarczą odpowiednich systemów zarządzania, dodatkowe aplikacje biznesowe, a także urządzenia. Na liście znajdziemy m.in. SAP, Adobe, Citrix, Box, Samsunga, Sony, LG, HP czy Della. Ciekawą informacją jest to, że za wzmocnienie bezpieczeństwa Androida i wdrażanych rozwiązań dla biznesu ma odpowiadać firma Blackberry. Ostatnie doniesienia pokazują, że kanadyjska jeżynka zdecydowanie nie radzi sobie na rynku smartfonów, ale ograniczenie działalności tylko do niektórych części rynku i wybranych klientów może przynieść zmianę tej sytuacji. Urządzenia pracujące w Android for Work będą mogły być zarządzane za pomocą zintegrowanej w system platformy BES12. Warto dodać, że usługi Blackberry pozwalają ponadto na zarządzanie także innymi systemami jak iOS i Windows Phone.
Czy wprowadzenie tego rozwiązania ma sens? W tym przypadku nie chodzi o mobilny pakiet biurowy, który tak naprawdę nie nadaje się do niczego więcej, jak jedynie otwieranie dokumentów czy bardzo proste edycje. Platforma, jaką postanowiło zaproponować Google to coś, co może nakłonić do Androida firmy, które do tej pory polegały głównie na rozwiązaniach choćby właśnie wspomnianego Blackerry. W dobie rosnącej popularności trendu BYOD jest to bardzo ważne, tym bardziej, że konkurencja nie śpi – dla przykładu Samsung oferuje swoją platformę KNOX, która również pozwala na oddzielnie spraw biznesowych od prywatnych.