Aparat Google
Wyróżnikiem aplikacji Aparat Google (Google Camera) do obsługi aparatu, zaprojektowanej przez Google, jest możliwość dodawania do zdjęć rozmycia tła, charakterystycznego raczej dla bardziej skomplikowanych układów optycznych, niż te montowane w smartfonach, składania zdjęć sferycznych oraz ogromnych, 50-megapikselowych panoram. Warto zaznaczyć, że na niektórych urządzeniach, na przykład Moto G i Moto X, dostępne są jedynie rozmycia soczewkowe.
Interfejs aplikacji jest bardzo prosty i nie znajdziemy tu możliwości zmiany parametrów aparatu ani efektów. Przesuwając palcem z prawej strony ekranu przywołuje się galerię, z lewej zaś tryb robienia zdjęć — zwykły, film, sfera, panorama lub rozmycie soczewkowe. To pod tą ostatnią opcją kryje się flagowa funkcja aplikacji.
Robienie zdjęć w ten sposób wymaga nieco wprawy. Przede wszystkim, obiekt fotografowany musi znajdować się maksymalnie 2 metry od obiektywu. Po naciśnięciu spustu migawki aplikacja pokazuje kierunek, w jakim należy przesunąć smartfon, jednocześnie utrzymując w centrum kadru główny obiekt. Podczas ruchu aparat zarejestruje obrazy, na których podstawie powstanie trójwymiarowy model sceny i mapa głębi.
W Google'u powstały algorytmy, które pozwalają nadać zdjęciom robionym smartfonem płytką głębię ostrości i symulować charakterystyczny efekt bokeh. Moduł Lens Blur w nowej aplikacji pozwala zmienić punkt ostrości zdjęcia już po tym, jak zdjęcie zostanie zrobione. Po przejściu do galerii, między opcjami edycji i udostępniania, znalazło się narzędzie do zmiany głębi ostrości zdjęcia. Tu można wybrać punkt ostrości oraz siłę efektu, co pozwoli osiągnąć efekty od subtelnych po zupełnie surrealistyczne. Przed jego użyciem warto w ustawieniach aplikacji wybrać jakość efektu — szybką bądź precyzyjną.