Aplikacje dla kierowców cz. 3 – aplikacje uzupełniające możliwości nawigacji

W dzisiejszym zestawieniu chcę przedstawić Wam kilka aplikacji, które uzupełnią możliwości Waszych nawigacji, albo które można do nawigacji wykorzystać, ale mają też dużo możliwości wykraczających poza prowadzenie po trasie.

Aplikacje dla kierowców cz. 3 – aplikacje uzupełniające możliwości nawigacji

26.01.2016 | aktual.: 27.01.2016 11:50

W niektórych przypadkach aplikacje te mogą pomóc zaoszczędzić czas lub pieniądze, choć jeśli szukacie sposobu na znalezienie tańszego paliwa, zajrzyjcie do pierwszego artykułu z serii.

Yanosik – ostrzeganie, nawigacja i rejestrator

Moim zdaniem najbardziej praktyczny z systemów ostrzegania kierowców i utrudnieniach na trasie i kontrolach to właśnie Yanosik, którego aplikację można wykorzystać także jako rejestrator samochodowy i nawigację.

Aplikacja i platforma społecznościowa są przeznaczone głównie do ostrzegania kierowców o niebezpieczeństwach na trasie i kontrolach. Po założeniu konta można zbierać punkty reputacji i pomagać innym kierowcom bezpiecznie dotrzeć do domu.

Ostrzeganie jest powiązane z możliwością wytyczenia trasy i Yanosik nieźle sprawdzi się jako nawigacja. Wiele osób przekonało się jednak, że gdy chodzi o prowadzenie po drogach, Yanosik nie jest najlepszą aplikacją i czasami wytyczone przez niego trasy mogłyby być lepsze. Niestety brakuje również proponowania tras alternatywnych czy możliwości dodania punktów pośrednich. Można także włączyć rejestrowanie tego, co dzieje się na drodze i wykorzystać smartfon jako samochodową kamerkę.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ze względu na bardzo dużą społeczność użytkowników, informacje o ruchu i niebezpieczeństwach są bardzo dobre i nawet jeśli korzystacie z innej aplikacji do nawigacji, warto mieć Yanosika pod ręką. Jest to bardzo proste – aplikacja wyświetla pływające okienko, które można umieścić w dowolnym miejscu ekranu nad inną nawigacją.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Rysiek

Rysiek to bezpośredni konkurent Yanosika, który nie tylko może posłużyć jako system ostrzegania, ale także ma możliwość rejestrowania trasy w postaci filmu z pomocą kamerki smartfonu – wystarczy umieścić urządzenie w uchwycie w taki sposób, by kamerki nie zasłaniać.

Obraz

Rysiek prezentuje informacje o wypadkach, trudnych warunkach pogodowych, blokadach, remontach i oczywiście kontrolach na drodze. Poza tym można w nim zbierać statystyki podróży.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Niestety Rysiek nie może służyć nam jako nawigacja, mimo że pokazuje mapę. Producent poleca używanie go w parze z NaviExpertem, ale można sięgnąć także po inną aplikację. Podobnie jak Yanosik, Rysiek może pracować w tle i pokazywać pływające okienko lub „znak drogowy” z aktualnym ograniczeniem prędkości nad innymi aplikacjami. To czyni z niego świetne uzupełnienie nawigacji.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

AutoRadar – ostrzeżenia według twórców AutoMapy

AutoRadar to kolejna aplikacja ostrzegająca o kontrolach i niebezpiecznych sytuacjach na drodze, zintegrowana z AutoMapą, Miplo.pl i Targeo.pl. Jej zasada działania jest identyczna, jak Ryśka i Yanosika – kierowcy informują się wzajemnie. Dane zebrane przez jeżdżących z AutoRadarem są dostępne także w innych aplikacjach producenta.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

AutoRadar wyróżnia się wśród innych aplikacji tego typu brakiem mapy. Zamiast widoku ulic, mamy do dyspozycji siatkę z odległościami i na niej oznaczone fotoradary, kontrole, utrudnienia oraz kompas, prędkościomierz i dane o położeniu, odczytane przez GPS. Jest to też jedna z aplikacji, które ostrzegają o odcinkowych pomiarach prędkości.

AutoRadar to typowe uzupełnienie nawigacji i być może to brak mapy sprawił, że nie cieszy się tak dużą popularnością, jak wymienione wcześniej aplikacje. Niestety przekłada się to na jakość dostarczanych przez nią informacji i rzadkie aktualizacje.

Waze – nawigacja, ostrzeżenia i komunikator

Waze to aplikacja należąca obecnie do firmy Google. Nie jest to typowa nawigacja, bo poza prowadzeniem po drogach zbiera też dane dostarczone przez społeczność. Pod wieloma względami platforma Waze jest podobna do tego, co znajdziemy w Yanosiku czy Ryśku, ale ze względu na międzynarodowy zasięg, sprawdzi się w podróżach zagranicznych. Oczywiście jej popularność zależy od warunków w danym kraju.

Obraz
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Podobnie jak wymienione wyżej polskie aplikacje, Waze może zbierać dane o kontrolach drogowych i utrudnieniach na drodze, a także pokazywać natężenie ruchu i średnią prędkość na zakorkowanych odcinkach. Oczywiście Waze może posłużyć także jako nawigacja online. Podczas proponowania tras pokaże, gdzie mniej-więcej możemy spodziewać się utrudnień na drodze i jakie opóźnienie mogą wygenerować.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Jak przystało na platformę społecznościową, Waze pozwala także znaleźć innych użytkowników, zbudować sobie listę znajomych i wysyłać innym wiadomości.

AutoBoy Dash Cam BlackBox – rejestrator i „czarna skrzynka”

Z aplikacją BlachBox smartfon może zastąpić rejestrator samochodowy – wystarczy umieścić go w uchwycie tak, by kamerka nie była zasłonięta. Ogromną zaletą BlackBox jest elastyczność – można bowiem nagrywać, gdy aplikacja jest na pierwszym planie i kiedy działa w tle (na przykład w czasie nawigacji).

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W ustawieniach można wybrać jakość i rozdzielczość nagrywania (maksymalnie 720p), a także jakość zdjęć i częstotliwość zapisywania (na przykład co 10 sekund). Ponadto można wybrać długość nagrania, które zostanie zapisana po wykryciu wypadku (na podstawie wskazań akcelerometru, którego czułość można ustawić samodzielnie).

Obraz

Aplikacja może zapisywać nagrania i zdjęcia w pamięci urządzenia lub na karcie i przypilnować, by zakończyć nagrywanie zanim telefon zupełnie się rozładuje, jeśli nie jest w samochodzie podłączony do ładowarki. Można też ustawić automatyczne uruchamianie nagrywania po podłączeniu do stacji dokującej w samochodzie bądź uruchamianie BlackBoxa zawsze z inną aplikacją.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Nagrania i zdjęcia można oglądać wraz ze śladem zapisanym przez GPS, co pozwala łatwo zlokalizować miejsce zdarzenia. W czasie jazdy można skorzystać z nagrywania ciągłego lub robienia zdjęć w odstępach czasowych, wybranych w ustawieniach aplikacji.

Pobierz: Android

DriveSafe.ly – odczyta SMS-y kiedy prowadzisz

DriveSafe.ly to aplikacja, która odczyta SMS-y i e-maile odebrane w czasie jazdy. Za darmo można skorzystać z języka angielskiego, za nieco ponad 30 złotych zaś można dokupić damski głos syntezatora, który będzie czytał w języku polskim. Wystarczy na początku podróży włączyć aplikację, co wymaga jednego dotknięcia.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W ustawieniach możemy wybrać różne dodatkowe opcje, jak wyłączanie czytania po potrząśnięciu telefonem, rozwijanie popularnych angielskich akronimów, automatyczne uruchamianie aplikacji w stacji dokującej auta, ustawienia dźwięku i podstawowe komendy głosowe.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

DriveSafe.ly można wykorzystać także do wysyłania automatycznych odpowiedzi na otrzymane wiadomości (jeśli szukacie czegoś prostszego, polecam Drive Safe). Aplikacja pozwala ustawić tu własny tekst, a jeśli wyłączymy wszystkie dźwięki i czytanie, aplikacja zapewni idealne zabezpieczenie przed pisaniem SMS-ów w czasie jazdy.

Pobierz: Android

Autostrady Polska

Czy jadąc autostradą zastanawiacie się, kiedy w końcu będzie można rozprostować kości na parkingu, zatankować albo kupić coś do jedzenia? Jeśli nawigacja, której używacie, nie zawiera takich informacji, możecie sięgnąć po bardzo praktyczną aplikację Autostrady Polskie. Aplikacja pokaże powiadomienie, gdy w pobliżu znajdzie się parking, stacja benzynowa, sklep, plac zabaw, restauracja czy toalety, oczywiście może działać w tle i zupełnie nie przeszkadza w nawigowaniu.

Obraz

Na mapie wykorzystywanej przez projekt Autostrady Polska znajdują się punkty przy różnej klasy drogach szybkiego ruchu, w tym nielicznych w naszym kraju autostrad, dróg ekspresowych, a także niektórych dróg krajowych (między innymi 10, 12, 15, 25, 46, 60, 61 i 81, których dane zostały dodane w ostatniej aktualizacji).

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ponadto w aplikacjach można oznaczyć, by informowała na przykład tylko o stacjach benzynowych konkretnego koncernu, co przyda się kierowcom aut flotowych. W ustawieniach można także wybrać, o jakich punktach chcemy otrzymywać powiadomienia. Na liście są zarówno przydatne każdemu parkingi i bankomaty, jak też punkty zrzutu nieczystości z autobusów czy kantory.

Pobierz: Android, iOS, www

Wszystkim kierowcom życzę, by jak najmniej musieli korzystać z systemów ostrzegania. W kolejnej części cyklu przyjrzę się bliżej płaceniu za parkingi, szukaniu miejsca i oczywiście problemom związanym z odnajdowaniem auta na dużych parkingach.

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (28)