Apple ograniczy sprzedaż „pudełkowych” wersji programów

Pojawia się coraz więcej informacji o tym, że Apple przeniesie sprzedaż oprogramowania na platformę cyfrową wcześniej, niż dotychczas zakładano.

Poza usunięciem „pudełkowych” wersji oprogramowania z półek sklepów, Apple ma w planach poszerzenie zakresu pomocy, której udzielają pracownicy sklepów świeżo upieczonym właścicielom Maków. Poza pomocą w konfiguracji poczty elektronicznej, komunikatora i zakładania konta w iTunes Store, pracownik sklepu udzieli rad dotyczących poruszania się w Mac App Store. Taka pomoc w konfiguracji i podstawowe przeszkolenie użytkownika będzie przypominać program Personal Setup, który obecnie oferowany jest osobom kupującym urządzenia mobilne firmy Apple. W niektórych sklepach powstaną nawet specjalne stanowiska przeznaczone do obsługi klientów chcących skorzystać z Mac Personal Setup.

Rezygnacja z części lub całości pudełkowego oprogramowania w sklepach może przynieść Apple szereg oszczędności. Przede wszystkim brak nośnika optycznego i jego opakowania pozwoli na zmniejszenie kosztów składowania i transportu, zmniejszając koszty dystrybucji oprogramowania. Apple zaoszczędzone miejsce może przeznaczyć na przewożenie i składowanie bardziej dochodowych produktów, jak np. iPhone'y.

Pozostają dwie nierozstrzygnięte kwestie dystrybucyjne. Pierwsza to miejsce dla aplikacji, których nie ma w Mac App Store, takich jak programy Adobe czy pakiet Office 2011. Druga to narzędzia dyskowe wymagające uruchomienia komputera z zewnętrznego dysku oraz same systemy operacyjne firmy Apple. Analitycy przewidują, że przy obecnych cenach pamięci USB, oprogramowanie wymagające fizycznego nośnika będzie rozprowadzane właśnie na nich. Ze względu na większą trwałość pamięci flash niż dwuwarstwowych płyt DVD jest to bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza dla drogiego oprogramowania. Przykładem takiej sprzedaży systemu operacyjnego jest system Mac OS X na dysku USB dołączonym do MacBooka Air, który to nie ma napędu optycznego.

Z dyskami USB czy bez, plany Apple mogą sugerować całkowite odejście firmy od nośników optycznych. Jeśli użytkownik Maca będzie miał możliwość kupowania oprogramowania w Mac App Store a muzyki i filmów w iTunes, prawdopodobnie nie będzie miał potrzeby korzystania z napędu optycznego. Idąc za ciosem, Apple może posunąć się do usunięcie napędów SuperDrive z niektórych modeli swoich komputerów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)