Awaria DHCP w Windowsie? Winna może być ostatnia aktualizacja z Windows Update
Dostarczone w tym tygodniu aktualizacje dla systemów Windows 10 iWindows 8.1 stoją najprawdopodobniej za osobliwą awarią połączeńsieciowych, które zgłaszane są póki co przede wszystkim przezużytkowników z Wielkiej Brytanii. Wygląda to tak, jakby komputerynie były w stanie już poprawnie uzyskać adresów IP zdostarczonych przez telekomy routerów. Rada Microsoftu zaskakujeswoją prostotą: zrestartujcie komputer. Niestety prosta rada niezawsze przynosi skutek.
10.12.2016 11:07
British Telecom oraz Plusnet, dwaj spośród dostawców Internetu,o których wiadomo że ich klienci zostali dotknięci tym problemem,poszukują przyczyn, póki co wspominając jedynie o niezależnejod nich aktualizacji oprogramowania.Podobnie też Microsoft na swoim forum wsparcia wspomina,że bada takie doniesienia.
Wygląda na to, że aktualizacja coś popsuła w kliencie DHCPWindowsa, tak że zaprzestał on współpracy z całą listąoferowanych przez telekomy domowych routerów. Zwykle skonfigurowanesą one tak, by automatycznie przypisywać adresy IP lokalnej siecipodpiętym do nich urządzeniom, bez konieczności jakiejkolwiekkonfiguracji przez użytkownika.
Restarty sugerowane przez Microsoft rzadko kiedy jednakuaktywniają DHCP, więc Plusnet już powiedział swoim klientom, bypóki co sami skonfigurowalisobie statyczne adresy IP, bramki, maski podsieci i adresy DNS.Żądać czegoś takiego od nietechnicznych użytkowników popularnejusługi w naszych czasach – to nie wygląda dobrze, ale jedynaznana do tej pory alternatywa również nie wygląda za dobrze.
Na forach zaproponowano bowiem kompletne resetowanie stosusieciowego Windowsa. Otwierając konsolę cmd.exe w trybieadministratora należy wydać polecenia:
netsh winsock reset catalog netsh int ipv4 reset reset.log
Niestety nie jest to jedyny z problemów, jaki w ostatnichtygodniach przyniosły aktualizacje Microsoftu. Listopadowe łatkibezpieczeństwa okazały się niebezpieczne dla serwerów Lenovo,działających pod kontrolą Windows Servera 2012, 2012 R2 lub 2016 –błędy w obsłudze UEFI doprowadziły do zablokowania rozruchu wtrybie Secure Boot. Lenovo przygotowało łatki do firmware,zapewniające zgodność z aktualizacjami… ale chyba to też niewygląda dobrze, gdy producent sprzętu musi łatać firmware, byaktualizacja systemu nie zaszkodziła ciągłości pracy serwera.