Dock? Mam i ja
Charakterystycznym elementem maca jest dock, no przynajmniej był, gdyż teraz możemy go mieć zarówno na Windowsie czy Linuksie. Postaram się opisać trzy z nich na tę drugą platformę.
Avant Window Navigator 0.4.0
Miły dock z wieloma funkcjami. Możemy dodawać skróty do programów metodą przeciągnij-i-upuść, tak jak w pozostałych programach. Dock możemy rozszerzyć na cały ekran, zmienić wielkość ikon, czy „styl”. I nie chodzi mi o tło, bo to owszem - możemy zmieniać (chociaż większość tematów jest pod starszą wersję i nie działają pod 0.4.0), pasek może być klasyczny - płaski, 3d, zakrzywiony, „edgy” lub uniesiony. Możemy także ustalać animacje ikonek, jednak jeśli ktoś chciałby mieć macowe efekty, zawiedzie się. Powiększanie ikonek jest, ale tylko jednej. Z ciekawszych funkcji posiada aplety, które możemy umieszczać na docku (nie można zmienić miejsca, tylko kolejność), np. pokaż pulpit, zasobnik systemowy, menu główne (main menu).
Ogólnie AWN jest prosty, a zarazem ma spore możliwości. Makowcom może brakować efektu powiększenia z Mac OS X.
Docky 2.1.0
Docky jest stosunkowo nowym programem. Ma też mniej ustawień niż AWN. Nie można się pozbyć ikonki Docky, a reszty skrótów nie da się przenieść „przed” tę ikonkę. Posiada jednak powiększanie znane z Mac OS X, aczkolwiek jest to jedyny dostępny efekt. Odpowiednikiem apletów z AWN są docklety i wspomagacze. Jest ich jednak mniej niż dla AWN.
Docky jest bardzo prosty za sprawą niewielu opcji i, jeśli nie przeszkadzają Ci wymienione wady, może się spodobać.
Cairo-dock 2.1.3-10 Cairo-dock ma chyba największe możliwości, niestety zatracono nieco intuicyjność. Posiada najwięcej wbudowanych tematów, a w wersja Open GL posiada najbardziej skomplikowane efekty. Programy można grupować tworząc „sub-docki”.
Jeśli jesteś w stanie poświęcić nieco czasu, to może okazać się bardzo fajny.
Ja osobiście korzystam z AWN, jednak Wam polecam zainstalowanie każdego i wypróbowanie.