Będziesz musiał rejestrować brak telewizora? Oto innowacyjny pomysł prezesa TVP

Za sprawą pomysłów nowej ekipy rządzącej temat abonamenturadiowo-telewizyjnego nie schodzi z nagłówków gazet. Narodowemedia potrzebują przecież pieniędzy, a tych obecny nieszczelnysystem poboru abonamentu w wystarczającej ilości nie możezapewnić. Telewizja Polska ma jednak nowy, całkiem rewolucyjnypomysł na jego uszczelnienie. Chce postawić sprawę rejestracjiodbiorników na głowie.

Będziesz musiał rejestrować brak telewizora? Oto innowacyjny pomysł prezesa TVP

Obecnie sytuacja jest prosta: każdy posiadacz sprawnegoodbiornika radiowego czy telewizyjnego ma obowiązek zarejestrowaćgo w ciągu 14 dni od jego nabycia, a następnie regularnie opłacaćabonament radiowo-telewizyjny, chyba że należy się do grupyustawowo zwolnionej z abonamentu. Jak to się ma do rzeczywistości?Zdaniem Jacka Kurskiego, prezesa TVP, nijak. W Polsce mamy niemal 14mln gospodarstw domowych, około 10 mln ma być klientami platformsatelitarnych i telewizji cyfrowych, tymczasem abonament płaciregularnie około miliona osób, a około 2,5 miliona jest oabonament ściganych przez Pocztę Polską i urzędy skarbowe.

Dlatego Kurski chce odwrócenia sytuacji. Na łamach Dziennika:Gazety Prawnej mówi otwarcie: Trudno zakładać, że ktoś płaciabonament w UPC czy w Polsacie Cyfrowym i ma w domu zamiasttelewizora, ramę od obrazu. Dlatego chce, by obywatele niemusieli rejestrować odbiornika. Domniemywałoby się, że każdy wdomu telewizor ma.

Rejestrować za to musieliby się ci, którzy odbiornika nieposiadają. Ich oświadczenie byłoby weryfikowane i jeśli okazałobysię prawdziwe, wówczas taki delikwent nie chcący oglądaćnarodowych mediów byłby zwalniany z abonamentu.

Jak taka weryfikacja miałaby wyglądać? Nic barwnego, niespodziewajcie się inspekcji radiowotelewizyjnej w swoim domu. PocztaPolska miałaby pozyskiwać informacje od operatorów telewizjikablowych i cyfrowych – korzystając z bazy systemu PESEL pytałaby,czy dany obywatel ma wykupioną usługę płatnej telewizji.

Dzięki domyślnemu założeniu, że telewizor ma każdy, iustaleniu nowego abonamentu na poziomie 12-15 złotych miesięcznie,zdaniem prezesa TVP udałoby się zdobyć na narodowe media 2 mld zł.Wtedy mogłyby one nieco ograniczyć emisję reklam, nie ma co jednakliczyć na całkowite z nich zrezygnowanie. Jacek Kurski uważabowiem, że i tak TVP jest w gorszej sytuacji niż nadawcykomercyjni, ze względu na ustawowe ograniczenia w tej kwestii –nie może przerywać reklamami programów, ani pobierać opłat zaumieszczanie swoich programów w sieciach kablowych i platformachsatelitarnych. Abonament RTV nie jest tu żadną rekompensatą,bowiem Polsat i TVN mają dziś według Kurskiego wielką przewagęwskutek pobierania abonamentu komercyjnego,średnio wynoszącego 50 zł miesięcznie.

Najwyraźniej prezes Kurski nie dostrzega różnicy międzypłaceniem za zamówioną przez klienta usługę, a przymuszeniem dopłacenia za usługę, której się nie chce. Niewątpliwie jednak wtym szaleństwie jest metoda: już dzisiaj, gdy Poczta przypomniała,że może prowadzić losowe kontrole w sprawie posiadania odbiornikaRTV, a w razie wykrycia niezarejestrowanego w terminie odbiornikanałożyć karę 681złotych (trzydziestokrotność abonamentu), tysiące Polakówzdecydowało się dla świętego spokoju uregulować kwestięabonamentu. Ilu zdecyduje się to zrobić, gdy trzeba będziezarejestrować nieposiadanie telewizora i przejść proceduręweryfikacji?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (237)