Bezpłatne programy do aranżacji wnętrz i ogrodów (2016)

Komputery praktycznie od samego początku wykorzystywane były doprzeprowadzaniu różnego rodzaju obliczeń, tworzenia dokumentacjitechnicznej, a później także do tworzenia rysunków technicznych –słowem do wspomagania procesu projektowania. Obok profesjonalnychnarzędzi z tej dziedziny, takich jak chociażby AutoCAD, jest również pewna grupa programów do projektowania, a właściwiearanżacji powierzchni, przeznaczona do amatorskich zastosowań. Z ich pomocą, bez posiadania jakiejkolwiek wiedzy, można w stosunkowo łatwy sposób zaplanować wygląd kuchni, pokoju, biura czy ogrodu.

Bezpłatne programy do aranżacji wnętrz i ogrodów (2016)

Niestety, choć takich programów nie jest wcale tak mało, to liczba bezpłatnych rozwiązań jest bardzo ograniczona. W olbrzymiejwiększości są to programy stworzone na zlecenie producentów mebli i wyposażenia,którzy udostępniają je później bezpłatnie swoim klientom. Wśród tego typu rozwiązań prym wiedzie program Furnish stworzony przez przez firmę Geac Computer Corporation. Funkcjonuje on w różnych odmianach i pod różnymi nazwami, w zależności od firmy dla którejbył przygotowywany. Jedną z takich odmian był niedostępny już IKEA Home Planner – bezpłatny program koncernu meblowego IKEA. Na szczęście są też narzędzia uniwersalne, choćrzecz jasna, oferują ograniczoną funkcjonalność w stosunku dokomercyjnych odpowiedników.

Dowolne wnętrza[img=powernet]Power NET+ (znanywcześniej jako NET+ Interior Design) to bezpłatny program doaranżacji wnętrz polskiej firmy CAD Projekt K&A, znanej zwyspecjalizowanych, profesjonalnych systemów branżowych, takich jakCAD Kuchnie i CAD Wnętrza. W odróżnieniu od innych programów dosamodzielnej aranżacji wnętrz, NET+ jest programem całkowicieuniwersalnym. Dzięki bogatej bazie najróżniejszego rodzaju mebli iwyposażenia, pozwala na zaprojektowanie nie tylko kuchni czy pokojudziennego ale także łazienki, sypialni i innych domowychpomieszczeń. Proces tworzenia aranżacji jest bardzo prosty i niewymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Wystarczy podać wymiary iwybrać kształt pomieszczenia, a następnie nanosić poszczególnemeble na zdefiniowaną powierzchnię. W każdej chwili możnaskorzystać z dynamicznego podglądu 3D. Stworzoną aranżację możnawydrukować lub zapisać.

Podczas pracy nad aranżacją można tworzyć pomieszczenia o różnychkształtach i wymiarach, nakładać tekstury na podłogi, ściany orazwybierać wersje kolorystyczne i faktury dla mebli. Możliwe jestrównież układanie płytek na ścianach wraz z dekoracjami. Programzawiera ponadto zaawansowane narzędzia pomocne przy projektowaniutakie jak analiza kolizji elementów czy dostawianie do ścian.

Warto nadmienić, że na bazie programu Power NET+ stworzony zostałbliźniaczy funkcjonalnie program Light Decor Paradyż zawierający bogatą bazę płytek CeramikiParadyż. Z tego samego rozwiązania korzysta też kilku producentów mebli, w tym Forte i BRW.

Sweet Home 3D
Sweet Home 3D

Inną uniwersalną pozycjąjest Sweet Home 3D, dostępny dla Widnowsa i OS X – bezpłatny program do planowania wnętrzstworzony w języku Java, a udostępniany na licencji GPL. Wodróżnieniu od innych darmowych programów tego typu, Sweet Home 3Dumożliwia aranżację nie jednego ale wielu pomieszczeń naraz (całegomieszkania lub kondygnacji domu), a także pozwala bardzo dokładniezdefiniować wymiary i umiejscowienie poszczególnych obiektów.

Aplikacja pozwala na dowolne naniesienie ścian, okien, drzwi,schodów, daje także możliwość planowania ścianek działowych.Przydatną funkcją jest możliwość wczytania pliku graficznego (np.ze skanem projektu mieszkania) w celu jego dokładnego obrysowania wprogramie. Na zdefiniowaną powierzchnię możemy nanosić różnegorodzaju elementy wyposażenia z bazy zawartej w programie ipodzielonej na kategorie. Standardowa baza jest dość ograniczonamożna jednak pobrać dużo dodatkowych elementów wyposażenia zestrony domowej programu. Sweet Home 3D posiada stosunkowo prostymoduł wizualizacji trójwymiarowych. Ponieważ moduł ten nie oferujesymulacji oświetlenia, a same modele 3D obiektów są dość proste,wizualizacje nie cechują się wysokim stopniem realizmu. Wzupełności wystarczają jednak do wyrobienia sobie zdania co dostworzonego projektu aranżacji.

Gotowy projekt można zapisać oraz wydrukować (także z listą użytychelementów). Program jest od pewnego czasu spolonizowany.

Do większych projektów, obejmujących kondygnację domu lub piętro biurowca, warto sięgnąć po pCon.planner, który pozwala przygotować plan zagospodarowania wnętrz różnego typu i przygotuje fotorealistyczne wizualizacje, które można zaprezentować klientowi lub rodzinie. Po przygotowaniu planu pomieszczeń można w nich umieszczać modele mebli i sprzętu, importowane w formatach DWG, 3DS i SKP z własnej kolekcji lub z dostępnych katalogów producentów mebli.

pCon.planner
pCon.planner
pCon.planner
pCon.planner

W programie znajdziemy też bibliotekę materiałów wykończeniowych, które można wykorzystać na podłogach i ścianach. Fotorealistyczne rendery można przygotować bez specjalnej wiedzy o grafice 3D, można też wygenerować bardziej szczegółowy raport na temat wprowadzanych zmian. Producent udostępnia także aplikacje mobilne, w których można prezentować widok panoramiczny zaprojektowanego wnętrza i interaktywne obrazy na tabletach.

SketchUp Make
SketchUp Make

SketchUp Make, dostępny dla OS X i Windowsa, to program bardzo uniwersalny. Powstał co prawda do modelowania budynków, ale można w nim spokojnie przygotować też inne modele i projekty, w tym do wydruku 3D i modle wnętrz. W bibliotece plików do pobrania znajdziemy mnóstwo mebli, elementów wyposażenia, sprzętu AGD i tym podobnych.

SketchUp Make ma wbudowane szablony do projektowania wnętrz i scenografii, projektów architektonicznych, urbanistycznych oraz projektów ogrodów, w systemie metrycznym i imperialnym. Można w nim przygotować wizualizację pojedynczych pomieszczeń, a także całego domu z ogrodem. Kolejną zaletą programu jest możliwość projektowania własnych mebli i elementów wyposażenia. Rysowanie w programie nie wymaga przygotowania, więc każdy początkujący projektant może zacząć w nim pracować.

SketchUp Make to program darmowy i dostępny po polsku, przeznaczony dla hobbystów i początkujących. Jeśli komuś zależy na obsłudze branżowych formatów i możliwości generowania dokumentacji technicznej, może sięgnąć po płatnego SketchUpa Pro.

Live Interior 3D Free
Live Interior 3D Free

Jeśli ktoś lubi pracować w aplikacjach Modern, może sięgnąć po bardzo przyjemny i wygodny Live Interior 3D Free dla Windowsa 8.1 i 10. W programie można pracować myszką lub palcami, przygotowując 2-wymiarowe plany pięter lub mieszkań oraz wizualizacje 3D z materiałami i teksturami, oświetleniem i wybranymi warunkami atmosferycznymi za oknem.

W trybie planu 2D Live Interior 3D pozwala rysować ściany i umieszczać meble w widoku z góry, jak na klasycznych planach. Wizualizacja renderowana jest w czasie rzeczywistym i można oglądać ją z różnych perspektyw, a także przesuwać obiekty i nakładać na nie nowe tekstury. Program jest bardzo intuicyjny i nawet początkujący projektanci sobie z nim poradzą.

W bibliotece znajduje się ponad 1,5 tysiąca materiałów i 1,2 tysiąca obiektów, z których można wybierać wyposażenie. Są tu krzesła, AGD, kanapy, biblioteczki, dywany, drzwi, okna, zasłony, rośliny doniczkowe i wiele innych. Wymiary każdego z nich można dostosować podczas ustawiania, by były bliższe faktycznie posiadanym meblom.

Autodesk Home Styler dla iOS i Androida to świetny, darmowy program do projektowania wnętrz, korzystający ze zdjęć prawdziwej przestrzeni. Obsługa tego narzędzia jest banalnie prosta – wystarczy wybierać meble i elementy wyposażenia, a następnie układać je w wybranym miejscu. Znajdziemy tu oczywiście katalog różnego rodzaju sprzętów domowych i biurowych.

Homestyler on Android

Dla osób szukających inspiracji przewidziano sekcję 3D Design Stream. Zawiera ona przykłady aranżacji wnętrz różnego typu i w różnym stylu. Kompozycje można oceniać oraz komentować (opcja dla zalogowanych użytkowników), a także udostępniać. Za źródło pomysłów może posłużyć również dostępny w aplikacji ilustrowany magazyn, poświęcony tematyce urządzania wnętrz oraz strona programu.

[break]Kuchnia[img=alno]ALNOKitchen Planner to program niemieckiego koncernu meblarskiegoALNO. Umożliwia zaprojektowanie własnej kuchni z wykorzystaniembogatego katalogu mebli producenta, a także urządzeń, akcesoriów idodatkowego wyposażenia kuchennego. Projekt można rozpocząć „odzera” lub dokonać modyfikacji jednego z przykładowych projektów. Toco wyróżnia ALNO Kitchen Planner'a od innych bezpłatnych programówto możliwość większej ingerencji w wygląd nie tylko mebli ale całejkuchni (podłoga, ściany, oświetlenie, ozdoby, dodatki itd).Najważniejszą chyba zaletą programu jest rewelacyjny moduł dowizualizacji 3D z symulacją oświetlenia, dzięki czemu projekty sąbardzo realistyczne. Najlepiej oddaje to strona producenta z przykładowymi projektami. Gotowe projekty w postaciwizualizacji 3D, projektu 2D i listy produktów można na koniecwydrukować.

Niestety lista produktów na drukowanym projekcie nie jest tak czytelna, jak u konkurencji, niezawiera też brył i wymiarów poszczególnych elementów projektu, ajedynie symbole producenta i skrócone nazwy, co ograniczauniwersalność programu. Fakt ten w konfrontacji z ograniczonądostępnością mebli ALNO w Polsce, zawęża zakres zastosowaniaprogramu. Wielu użytkownikom problemy może sprawiać również brakpolskojęzycznego interfejsu. Warto się jednak zainteresowaćprogramem ze względu na wspomniany, wysoce realistyczny moduł dowizualizacji 3D. Stworzone za pomocą tego narzędzia projekty iwizualizacje mogą bowiem pomóc w zaprojektowaniu wymarzonej kuchni,a wykonawstwo można zlecić wyspecjalizowanym firmom.

Jeśli ALNO Kitchen Planner ma być uruchomiony na Windowsie 10, należy pobrać wersję testową (16b). Na starszych prawidłowo działa wersja stabilna (15b).

3D Creator Family Line
3D Creator Family Line

Kolejnym wartym uwagi programem producenta mebli jest href="http://www.dobreprogramy.pl/3D-Creator-Family-Line,Program,Windows,73587.html"> firmy Black Red White. Program pozwala samodzielnie przygotować wystrój kuchni i wstępnie wycenić projekt (oczywiście bez sprzętu AGD), a także przyjrzeć się fotorealistycznej wizualizacji.

3D Creator Family Line został wyposażony w bibliotekę mebli kuchennych Family Line, obejmującej klasyczne i nowoczesne wzory w wielu kolorach. Moduł do aranżacji jest bardzo prosty i intuicyjny, dzięki czemu każdy może szybko przygotować swoją wymarzoną kuchnię. Na początku trzeba wybrać szablon pomieszczenia, podając wymiary, a następnie można w nim umieszczać obiekty – okna, drzwi, skosy, meble, oświetlenie oraz wyposażenie dodatkowe. W razie potrzeby można podzielić podłogę i dodać ścianki działowe.

Obiekty z listy elementów wyposażenia można przeciągać w odpowiednie miejsce, korzystając z możliwości przyciągania obiektów do najbliższego sąsiedztwa, obracania i tym podobnych. Od razu przy projektowaniu widoczna jest cena wybranego kompletu. Na koniec można wygenerować cennik lub wydrukować zamówienie. Projekt można oglądać w dwóch i w trzech wymiarach, 3D Creator podaje też powierzchnię podłogi oraz ilość zajętego przez meble i AGD miejsca.

Kitchen Draw
Kitchen Draw

KitchenDraw tojeden z najpopularniejszych, profesjonalnych programów służących doprojektowania i kosztorysowania kuchni i łazienek, a po instalacjidodatkowych bibliotek także innych pomieszczeń. KitchenDraw jestnarzędziem wykorzystywanym przez wielu specjalistów w branży -m.in. studia mebli kuchennych i firmy tworzące meble „na wymiar”. Z racji swojego przeznaczenia, program jest trudniejszy wobsłudze i bardziej rozbudowany, niż inne darmowe rozwiązania do samodzielnej aranżacji wnętrz. Możliwości KitchenDraw nie ograniczają się jedynie do aranżacji przestrzeniale również do przygotowywania kompletnej dokumentacji projektowej(plany, rzuty, wizualizacje fotorealistyczne), a także dokumentacjihandlowej (kosztorysy, zamówienia).

W odróżnieniu od innych prezentowanych w artykule rozwiązań,KitchenDraw nie jest co prawda bezpłatny ale umożliwia pozwala na20 godzin bezpłatnego projektowania, co w zupełności wystarczy dowłasnych zastosowań.

IKEA Home Planner
IKEA Home Planner

Ten przegląd nie będzie kompletny bez narzędzi koncernu meblowego IKEA, który zrezygnował z rozwijania programów do pobrania i udostępnia narzędzia działające w przeglądarce. Na stronie znajdziemy kilka „plannerów”, do uruchomienia których potrzebna jest wtyczka 20-20 3D Viewer for IKEA (Windows, OS X). Do przygotowywania projektu kuchni posłuży Planer Kuchni, znany też pod starą nazwą IKEA Home Planner. Ogromną zaletą tego programu jest dostęp do wszystkich produktów z asortymentu marketów IKEA, razem z orientacyjnym cennikiem. Choć aplikacja służy przede wszystkim do projektowania kuchni, nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować w niej też inne pomieszczenia.

Meble i inne obiekty można umieszczać w przestrzeni zarówno w widoku z góry, jak i przestrzennym. Jeśli producent daje możliwość konfiguracji danego obiektu, można go także zmodyfikować w programie. Mamy także dostęp do podglądu wnętrza szaf, dzięki czemu można sprawdzić, jak rozsuwają się szuflady czy otwierają drzwi. By lepiej pokazać, jak może wyglądać wnętrze w różnych wersjach, można automatycznie zmienić wszystkie blaty, gzymsy, nogi i cokoły, panele, fronty, uchwyty i tym podobne.

Pokój dzienny i sypialniaW zakresie planowania wnętrz programy do projektowania kuchni sąnarzędziami najbardziej poszukiwanymi. Jednak możemy pójść dalej i pokusić się o zaprojektowanie innych części naszego mieszkania lub domu.

Furnish
Furnish

BoConcept FurnishPro jest odmianą programu Furnish przygotowana na potrzebyfirmy BoConcept – producenta mebli o międzynarodowym zasięgu, któryposiada również salony w Polsce. Idea obsługi programu jestidentyczna jak w innych narzędziach „ze stajni” Geac Computerstworzonych na zlecenie koncernów meblowych. Na zdefiniowanąpowierzchnię nanosimy poszczególne elementy wyposażenia, a efektnaszego planowania możemy podejrzeć w trójwymiarowej wizualizacji.Jednak w tym przypadku możemy korzystać z katalogu uniwersalnychmebli użytkowych takich jak sofy, fotele, komody, szafy, lampy i tym podobne. Niestety, jak na razie, BoConcept nie udostępnia polskojęzycznej wersji językowej programu.

W odróżnieniu od mebli kuchennych, oferta uniwersalnegoasortymentu meblowego jest niewspółmiernie bardziej rozbudowana izróżnicowana, w zależności oczywiście od producenta. Co za tymidzie, znalezienie dokładnie takich samych mebli będzie możliwiewyłącznie w salonach firmowych firmy firmy BoConcept. Jeżeli planujemyzakup mebli u innych producentów, tworzone projekty należy raczejtraktować jako budowanie ogólnej koncepcji umiejscowieniaposzczególnych mebli. Oczywiście choćby tylko taka możliwość jestbardzo pomocna, bo bez przesuwania (a nawet zakupu) mebli pozwalabowiem na zaplanowanie wyglądu pokoju – bez wysiłku i nietrafionychzakupów.

VoxBox
VoxBox

Program doaranżacji wnętrz udostępniany bezpłatnie przez producenta mebliVOX. W odróżnieniu od innych narzędzi tego typu, VoxBox niejest oparty o rozwiązania firmy Geac Computer, jednak idea jegodziałania i prostota obsługi jest identyczna. Program umożliwiazaprojektowania każdego wnętrza od zera do kompletnego projektu wkilku krokach. W pierwszym z nich, program pozwala nazdefiniowanie wymiarów, kształtu i kolorów pomieszczenia na tyledokładne, że można nawet wybrać kształt sufitu (jednostronne lubobustronne „skosy”). Następnie możemy na powierzchnię nanieśćdrzwi, okna, grzejniki i rozpocząć projektowanie.

Tak jak w przypadku innych narzędzi udostępnianych przez producentów mebli,wybierać możemy tylko z katalogu oferowanych przez firmę VOX.Trzeba jednak przyznać, że ich gama jest imponująca i jest w czymwybierać. Dostępne są meble do pokoju dziennego, sypialni, gabinetuitd. Bardzo dużym atutem programu jest świetny moduł dowizualizacji 3D, nie tak zaawansowany jak w przypadkuprogramu ALNO Kitchen Planner, ale dużo lepszy niż w przypadkuFurnish Pro i bliźniaczych. Gotowy projekt wraz z listą zakupówmożemy naturalnie na koniec wydrukować.

Dodatkową zaletą programu VoxBox jest duże zagęszczenie salonówmeblowych VOX wPolsce, niewspółmiernie większe niż liczba marketówIKEA. Dzięki temu, choć jesteśmy ograniczeni projektemzawierającym meble tylko tego producenta, ewentualny ich zakupmożemy łatwo zrealizować. Program ma polskojęzycznyinterfejs.

BESTÅ Program do planowania
BESTÅ Program do planowania

Miłośnikom szwedzkich mebli polecamy aplikację do planowania układu systemów BESTÅ, dostępną na stronie IKEA. Aplikacja działa bardzo sprawnie, a praca w niej jest łatwa i intuicyjna. Z kolekcji mebli można wybierać do woli półki, stoliki pod telewizor i obudowy, a projekt uzupełnić koszykami i pojemnikami z bardzo praktycznych systemów przechowywania. By uzupełnić projekt, można wybrać też elementy wyposażenia.

W każdej chwili można zmienić wykończenie mebli oraz kolor ścian. Podczas projektowania na bieżąco obliczany jest koszt wystroju. Gotowy projekt można wydrukować lub zapisać w postaci listy zakupów, sprawdzając dostępność mebli w najbliższym markecie IKEA.

IKEA Vista Planer (sypialnia)
IKEA Vista Planer (sypialnia)

IKEA ma też rozwiązanie do projektowania sypialni. Po wybraniu jednego z czterech stylów (nowoczesny, skandynawski, klasyczny i tradycyjny) można narysować kontur sypialni, a potem układać w nim meble i elementy wyposażenia. Na początek aplikacja podpowie, jakie produkty są zgodne z wybranym stylem, ale nie trzeba się do nich ograniczać.

Ciekawe jest to, że podczas planowania w tej aplikacji od razu możemy zobaczyć wizualizację widzianą z dowolnego miejsca w pokoju. Podobnie jak w opisanej wyżej aplikacji, tu również można zapisać listę zakupów i od razu sprawdzić dostępność produktów.

[break]Łazienka[img=bathroomwizard]Niestety wzakresie programów do aranżacji łazienki nie mamy zbyt dużegowyboru. Jedynym bezpłatnym programem udostępnianym przez polskiefirmy jest Moja Łazienka firmyKOŁO.

Podobnie jak w innych aplikacjach tego typu, obsługa Mojej Łazienkijest bardzo prosta. Projekt wnętrza rozpoczynamy od zdefiniowaniakształtu i wymiarów pomieszczenia, a także kolorów ścian i podłogi(do wyboru są różne wzory). Następnie nanosimy okna, drzwi itp. Powprowadzeniu danych odnośnie pomieszczenia można przystąpić doaranżacji wnętrza. Do wyboru jest bogata gama urządzeń sanitarnychz oferty producenta. Wszystkie elementy można dowolnie przestawiać,cały czas dostępna jest też trójwymiarowa i dość realistycznawizualizacja. Wśród różnych widoków ciekawy jest szczególnie widok„Dowolny” dzięki któremu możemy przechadzać się po wirtualnejłazience. Gotowy projekt można zapisać lub wydrukować. Co ciekawe,producent udostępnia także kilka przykładowych projektów, któremożna modyfikować.

IKEA Vista Planer
IKEA Vista Planer

Przy projektowaniu łazienki także na pomoc może przyjść przeglądarkowa aplikacja Vista Planer ze strony IKEA. Aplikacja ma dostęp do całego katalogu producenta i od razu przy projektowaniu podlicza całkowity koszt wystroju. Meble i elementy wyposażenia można układać na ścianach lub w widoku z góry, a gotowy projekt można zobaczyć także w trzech wymiarach – wymaga to jednak czasu na renderowanie wizualizacji.

Projektowanie można zacząć od zera lub wybierając szablon początkowy. Po ustawieniu wymarzonych mebli można obejrzeć wizualizację z różnymi kolorami płytek na ścianach i podłodze. Plan można od razu wydrukować lub sprawdzić ich dostępność w najbliższym markecie IKEA.

OgródCzytelnicy wielokrotnie prosili nas o informacje na tematbezpłatnych programów do projektowania ogrodu. Ilość komercyjnychaplikacji służących do tego celu jest całkiem spora. Znalezieniebezpłatnej było jednak sporym wyzwaniem. Taką aplikacją jestVirtual Garden.

Virtual Garden
Virtual Garden

Bezpłatnyprogram, produkcji BBC, służący do projektowania ogrodów. Ideaobsługi programu jest zbliżona do innych, skierowanych doamatorskich zastosowań, narzędzi do planowania przestrzeni. Wpierwszym kroku, Virtual Gardenoferuje możliwość zdefiniowania wymiarów i kształtu ogrodu lubwczytanie przykładowego wzorca. Następnie, na dwuwymiarowąpłaszczyznę można nanieść różnego rodzaju kwiaty, krzewy i drzewa,a także inne obiekty (altany, sadzawki itp.). Efekt planowaniamożna w każdej chwili podejrzeć na trójwymiarowej symulacji.Niestety program nie oferuje funkcji wydruku oraz, za sprawątechnologii wykonania, pracuje dość wolno. Osobom nie władającymchoćby w stopniu podstawowym językiem angielskim, kłopotówprzysporzyć może też brak polskojęzycznego interfejsu.

Na szczęście jeden z polskich serwisów poświęconych tematyceogrodnictwa - Poradnik ogrodniczy przygotowałprzewodnikdo Virtual Gardena w języku polskim. Na stronach serwisu istniejetakże możliwość pobrania polskichnazw roślin. Z pewnością, znacznie pomoże to w projektowaniuwłasnego ogrodu - bo narzędzie w gruncie rzeczy jest dość proste wobsłudze.

Realtime Landscaping Architect
Realtime Landscaping Architect

Realtime Landscaping Architect 2016 to świetny program do projektowania trawników, altanek, tarasów, patio, basenów, stawów, kaskad, podjazdów, ogrodzeń, rabat i wielu innych elementów ogrodu.

Realtime Landscaping Architect zawiera wszystkie narzędzia potrzebne do przygotowania planu ogrodu, prezentacji 3D (w postaci obrazów, filmów, a nawet aplikacji VR) oraz projektów CAD, potrzebnych do realizacji. Program bierze pod uwagę ukształtowanie terenu i pomoże nawet zaplanować system irygacyjny, instalację elektryczną i oświetlenie. Plany można rysować odręcznie, korzystając z dostarczonych tekstur materiałów, albo umieszczać gotowe modele różnych obiektów. Znajdziemy tu altanki, płotki, elementy podjazdów i ogrodzeń oraz kolekcję roślin z możliwością wizualizacji ich wzrostu i wyglądu w różnych porach roku. Program pozwala importować modele i szkice z plików DWG, DXF, SKP, 3DS i PDF. By pomóc sobie w projektowaniu, można importować także zdjęcia ogrodu.

Ogromną zaletą programu jest możliwość przełączania się między widokiem z góry i wizualizacją 3D w dowolnym momencie. Gotowy plan, wraz z listą materiałów i roślin, można wydrukować, korzystając z miar metrycznych i imperialnych.

Wersja próbna programu ma wszystkie potrzebne funkcje, ale jej biblioteka roślin i obiektów jest uboższa niż w pełnej wersji. Ponadto na obrazach i filmach pojawi się znak wodny, który jednak nie powinien przeszkadzać przy tworzeniu projektu na własne potrzeby. Pliki przygotowane w wersji próbnej programu można bez problemu importować do którejś z pełnych wersji po kupieniu licencji. Realtime Landscaping dostępny jest w trzech wariantach, różniących się możliwościami i ceną.

PodsumowanieZ pewnością nie są to wszystkie bezpłatne programy z tej dziedziny.Warto podkreślić, że pominęliśmy też jedną odmianę programu FurnishPro - przeznaczoną do projektowania biur, z racji występowaniaanalogicznego programu IKEA Office Planner, dostosowanego donaszego rynku. Jeżli jednak ktoś z Czytelników ma jakieś nowe,ciekawe propozycje bezpłatnych programów, o których nie powyżej nienapisaliśmy, bardzo prosimy o kontakt na e-mail redakcyjny.

Wszystkie opisywane programy można pobrać w dziale PROGRAMY ->Dom -> Aranżacjawnętrz i ogrodów

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (198)