BlackBerry QNX pokonał Windows, przynajmniej w autach Forda
Ponad rok temu BlackBerry pokazałswoje pierwsze nowe telefony z systemem BlackBerry 10, bazującym nasystemie operacyjnym czasu rzeczywistego QNX, kupionym w 2010 rokuwraz z firmą QNX Software Systems od grupy Harman InternationalIndustries. W styczniu tego roku opublikowany został raportdotyczący rynku mobilnego w Stanach Zjednoczonych firmy ConsumerIntelligence Research Partners, z którego wynikało, że udziałurządzeń BlackBerry na rynku amerykańskim wynosi 0,0%. To nie jestchochlik „drukarski” – kanadyjska firma znajduje się dziś naskraju bankructwa, w trzecim kwartale 2013 r. zdołała sprzedaćzaledwie 1,9 mln telefonów, o 5 mln mniej, niż w trzecim kwartale2012. Co gorsza, większość z nich to tanie urządzenia z systememBlackBerry 7, przeznaczone na rynki krajów rozwijających się.QNX-owe telefony, mimo interesujących rozwiązań technicznych, niezdołały znaleźć nabywców. „Jeżyna” nie chce jednak odejśćdo historii. W przetrwaniu najtrudniejszego okresu pomoże jej Ford.
Od kilku lat w swoich modelach Focus, C-MAX i B-MAX Fordwykorzystuje system SYNC,służący do odtwarzania muzyki i wykonywania połączeńtelefonicznych przez wbudowane zestawy głośnomówiące. Kierowcanie musi odrywać rąk od kierownicy, sterowanie odbywa się zapomocą poleceń głosowych, a przynajmniej powinno się tak odbywać,gdyż wystarczająco wielu nabywców nowych Fordów narzeka, że SYNCnie działa tak, jak obiecywano, by odnotowało to stowarzyszeniekonsumenckie J.D. Power & Associates and Consumer Reports.
Ford winę za taki stan rzeczy zrzuca na Microsoft – SYNC działabowiem na Windows. Producent aut rozpoczął więc prace nad nowągeneracją swojego systemu głosowego sterowania, i więcej już wniej z Windows nie zamierza korzystać. Systemem operacyjnym, któryzapewni bezawaryjną pracę SYNC-a będzie QNX,określany przez analityka Gartnera Thilo Koslowskiego jako perław koronie BlackBerry.
Sprawa dotyczy miliardowegobiznesu – dziś już dla 39% klientów to właśnie wyposażeniedodatkowe jest czynnikiem przesądzającym o wyborze danego modeluauta. Takie parametry jak moc silnika czy szybkość mają znaczeniejedynie dla 14% nabywców. Tymczasem według badań J.D. Power, podwzględem jakości wyposażenia dodatkowego Ford (i jego luksusowamarka Lincoln) odbiegają od ścisłej czołówki.
Od komentarzy w tej sprawieuchylili się zarówno rzecznicy prasowi Forda, jak i BlackBerry orazMicrosoftu. Zareagowała za to giełda. Po opublikowaniu przez mediainformacji przekazanej przez anonimowe źródła,cena akcji BlackBerry wzrosła o 6,6%, podczas gdy cena akcjiMicrosoftu spadła o 0,8%. Reakcje rynku Koslowski tłumaczy jakoefekt znaczącego wzrostu zaufania inwestorów do kanadyjskiej firmypo rozpoczęciu przez nią współpracy z Fordem. Jednocześniedecyzja motoryzacyjnego potentata jest wielkim ciosem dla Microsoftu– do tej pory był on najważniejszym partnerem producenta Windowsz branży motoryzacyjnej. Teraz Microsoftowi zostaną niektóremodele Kia, Fiata, Nissana i BMW.
QNX za to jeszcze bardziej umocniswoją pozycję na rynku systemów wbudowanych dla samochodów –dziś ocenia się ją na 70% rynku. Oprócz Windows, swojego miejscaszukają tam też Android (Google ogłosiło niedawno sojusz zGeneral Motors, Hondą i Hyundai) oraz iOS (Apple współpracujem.in. z BMW, Mercedesem i Nissanem). Analityk Gartnera twierdzijednak, że to właśnie QNX w najlepszym stopniu pozwala nazintegrowanie wykorzystywanego w autach oprogramowania, a branżamotoryzacyjna zaczyna rozumieć, że musi bardziej się starać wzapewnieniu klientom lepszych wrażeń.