[CES 2015] Intel Compute Stick: komputer wielkości pendrive'a z Windowsem lub Linuksem

Jeżeli sądziliście, że komputery NUC są naprawdę niewielkie i dzięki temu zmieszczą się wszędzie, to najnowszy produkt Intela może was jeszcze bardziej zadziwić. Firma ta zaprezentowała swój Compute Stick, który jest jeszcze mniejszym, naprawdę miniaturowym komputerem. Mieści się on w dłoni, ale to co oferuje wystarczy tak do zastosowań biurowych jak i multimedialnych.

[CES 2015] Intel Compute Stick: komputer wielkości pendrive'a z Windowsem lub Linuksem
Redakcja

07.01.2015 | aktual.: 07.01.2015 14:48

W środku tego maleństwa znajdziemy czterordzeniowy procesor Intel Atom Z3735F o taktowaniu 1,33 GHz z możliwością zwiększenia częstotliwości do poziomu 1,83 GHz. Jego moc znamionowa w przypadku typowego wykorzystania to około 2,2 W, odprowadzanie ciepła nie jest tu więc żadnym problemem. Współpracować z nim będzie 2 GB pamięci RAM, a także aż 32 GB pamięci wewnętrznej eMMC. Jeżeli dla użytkownika będzie to wartość zbyt mała, będzie on mógł zwiększyć pojemność poprzez zastosowanie karty microSD. Łączność z innymi urządzeniami zapewnia Wi-Fi 802.11 b/g/n, a także Bluetooth w standardzie 4.0. Urządzenie oprócz HDMI w wersji 1.4a posiada jedno pełnowymiarowe złącze USB.

Obraz

Najważniejsze jest jednak to, co znajdziemy na pamięci wewnętrznej tego komputera. Preinstalowany jest na niej system operacyjny Windows 8.1 with Bing, czyli jego najtańsza (bo zupełnie darmowa) odmiana dostępna tylko dla producentów sprzętu i przeznaczona dla urządzeń o niskiej cenie. Nie jest to żadna obcięta funkcjonalnie wersja, jedyną różnicą w porównaniu do zwykłego Windows 8.1 jest fakt, że producent korzystający z tej edycji ma obowiązek ustawić jako domyślną wyszukiwarkę Bing od Microsoftu. Taka wersja trafia do sklepów w bardzo atrakcyjnej cenie –komputer wystarczający do pracy biurowej i multimediów kosztuje bowiem tylko 149 dolarów. W przygotowaniu jest również wersja z preinstalowanym Linuksem, które koszt będzie jeszcze niższy – tylko 89$. Nie wynika on jednak z użycia innego systemu, a nieco obciętej specyfikacji: producent wychodzi z założenia, że lżejszemu systemowi wystarczy do działania 1 GB pamięci RAM i 8 GB pamięci wbudowanej.

Intel chwali się, że jego Compute Stick jest w stanie pracować z każdym wyświetlaczem wyposażonym w interfejs HDMI. Zasilanie zapewnia dodatkowe połączenie przez microUSB, ale trwają prace mające pozwolić na zasilanie wprost z wspomnianego już HDMI. Nie jest to pierwsze tego typu urządzenie stworzone przez Intela i podobnie jak poprzednik, jego zastosowania nie kończą się na bezprzewodowym przesyłaniu obrazu. Choć niewiele różni się on od podobnego rodzaju dongle, pozwala na znacznie więcej: komputer nie musi już być drogi, nie musi zajmować wiele miejsca i zużywać dużo prądu. Doszliśmy już do czasów, w których komputer mieści się w dłoni lub kieszeni, a jego możliwości są mimo to naprawdę imponujące.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)