Carcassonne – miasta, drogi i pola na stole i tablecie
Czy ktoś ma ochotę zacząć rok 2015 „grając w grę”? Jeśli tak, warto sięgnąć po popularną planszówkę, która zapewni zabawę na dłużej niż jeden dzień – Carcassonne.
01.01.2015 | aktual.: 13.01.2016 12:57
Nazwa gry pochodzi od francuskiego miasta o bogatej historii, znanego ze średniowiecznych fortyfikacji. Gra osadzona została w realiach średniowiecznych, choć kolejne dodatki nieco je zmieniają, dodając smoki, portale i maszyny latające. Celem jest budowa jak największych miast, posiadanie pól zasilających jak najwięcej miast i klasztorów, a także położenie jak najdłuższych traktów. Zasad jest sporo, ale nie są trudne i opanować je mogą już 8-latki.
Zamki, drogi, klasztory i pola, a z dodatkami między innymi także rzeki, jeziora, tunele czy mosty, układamy z kwadratowych płytek zgodnie z tym, co zostało na nich nadrukowane. Zaczynamy od płytki startowej, która od pozostałych różni się rewersem.
Co ciekawe, gra została tak skonstruowana, że niemożliwe jest by nie było miejsca na wylosowaną właśnie płytkę. Cokolwiek się trafi – zawsze będzie przynajmniej jedno miejsce, by ją położyć. Gracze losują płytki po kolei i w ten sposób układają swoje tereny – czasami warto czekać na ten jeden wymarzony element, ale częściej opłaca się iść „na żywioł”, byle tylko utrudnić życie przeciwnikom. Różnymi sztuczkami można przywłaszczać sobie obszary należące do innych graczy.
Charakterystyczne dla Carcassonne są drewniane figurki, których kształt jest rozpoznawany wśród miłośników gier planszowych. Każdy gracz ma do dyspozycji tylko 7 pionków, którymi może zaznaczać swoje budowle. W grze bez dodatków podwładni muszą zostać na stole do ukończenia budowy… poza chłopami na polach – oni tam się urodzili i tam będą leżeć do końca gry.
Do rozgrywki analogowej potrzeba od 2 do 5 osób, przy czym jakość zabawy nie zależy od liczby osób przy stole. Na rozgrywkę trzeba zarezerwować sobie sporo miejsca, gdyż nigdy nie wiadomo w którą stronę rozwinie się osada, około 40 minut oraz trochę strategicznego myślenia. Wygrywa ten, kto uzbiera najwięcej punktów. Ich liczenie odbywa się zgodnie z dość skomplikowanymi zasadami – 2 punkty za płytkę ukończonego miasta, 3 punkty za ukończone miasto na polu (dla gracza, który na tym polu ma najwięcej chłopów), 9 punktów za ukończony klasztor, po jednym punkcie za płytkę drogi i tak dalej.
Jeśli ktoś preferuje wersję cyfrową gry, która przede wszystkim zwolni graczy z podliczania punktów, może sięgnąć po Xboksa 360 z zagranicznym kontem Live, smartfona z Windows Phone lub urządzenie z Androidem (najlepiej o dużym ekranie), albo Nintendo 3DS. Wersja gdy dla konsoli Microsoftu jest dostępna w amerykańskim markecie i aby ją kupić, trzeba mieć amerykańskie konto Xbox Live. Warto jednak zwrócić uwagę na atrakcyjną oprawę graficzną i ciekawą perspektywę, która bardzo urozmaica rozgrywkę. Wadą tej wersji jest kiepska dostępność dodatków, które dodatkowo kosztują.
Bez kombinowania z kontami można grę z wszystkimi dodatkami kupić na Androida lub Windows Phone. Tu mamy do czynienia z bardziej tradycyjnym, płaskim widokiem. Przed rozpoczęciem rozgrywki możemy zapoznać się z instrukcją, wybrać swoje ulubione dodatki oraz sposób gry. Co ważne, można grać zarówno z botami o różnym poziomie umiejętności, jak i znajomymi… po prostu trzeba im przekazywać telefon czy tablet, gdy przyjdzie ich kolej. W fazie testów jest również rozgrywka sieciowa.
Jeszcze lepiej prezentuje się wersja gry dla iOS (iPhone, iPad), w której można grać ze znajomymi z Game Center, w sieci lokalnej lub z dziewięcioma przeciwnikami komputerowymi. Tu również znajdziemy szeroki wybór dodatków i świetnie dopracowaną oprawę graficzną.
W Carcassonne można zagrać także w przeglądarce na niemieckim serwisie BrettspielWelt. W Niemczech w sprzedaży była także wersja gry dla PC, ale jej produkcja została zakończona kilka lat temu. Przez jakiś czas działała również aplikacja na Facebooku, a w 2009 roku wydana została bardzo ciekawa i bogata wersja Carcassonne dla przenośnej konsolki Nintendo DS.
Carcasonne jest pozycją, która dostarczy zabawy na cały rok. Do podstawowej gry wydano już ponad 20 dodatków i mini-dodatków, więc przez cały rok można wzbogacać rozgrywkę o dodatkowe elementy i zasady ekonomiczne bądź ofensywne, zrobić miejsce dla szóstego gracza i znacznie przedłużyć rozgrywkę. Dodatek Księżniczka i Smok, widoczny na filmie, dodaje do czasu gry około 30 minut i sporo możliwości ofensywnych.
Dodatki można ze sobą dowolnie łączyć, co umożliwia grę na wiele sposobów, zależnie od nastroju i zapału graczy. Wiadomo – nie każdy dzień jest dobry do gimnastyki umysłowej ;-).