Carcassonne – miasta, drogi i pola na stole i tablecie

Czy ktoś ma ochotę zacząć rok 2015 „grając w grę”? Jeśli tak, warto sięgnąć po popularną planszówkę, która zapewni zabawę na dłużej niż jeden dzień – Carcassonne.

Carcassonne – miasta, drogi i pola na stole i tablecie

01.01.2015 | aktual.: 13.01.2016 12:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nazwa gry pochodzi od francuskiego miasta o bogatej historii, znanego ze średniowiecznych fortyfikacji. Gra osadzona została w realiach średniowiecznych, choć kolejne dodatki nieco je zmieniają, dodając smoki, portale i maszyny latające. Celem jest budowa jak największych miast, posiadanie pól zasilających jak najwięcej miast i klasztorów, a także położenie jak najdłuższych traktów. Zasad jest sporo, ale nie są trudne i opanować je mogą już 8-latki.

Zamki, drogi, klasztory i pola, a z dodatkami między innymi także rzeki, jeziora, tunele czy mosty, układamy z kwadratowych płytek zgodnie z tym, co zostało na nich nadrukowane. Zaczynamy od płytki startowej, która od pozostałych różni się rewersem.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Co ciekawe, gra została tak skonstruowana, że niemożliwe jest by nie było miejsca na wylosowaną właśnie płytkę. Cokolwiek się trafi – zawsze będzie przynajmniej jedno miejsce, by ją położyć. Gracze losują płytki po kolei i w ten sposób układają swoje tereny – czasami warto czekać na ten jeden wymarzony element, ale częściej opłaca się iść „na żywioł”, byle tylko utrudnić życie przeciwnikom. Różnymi sztuczkami można przywłaszczać sobie obszary należące do innych graczy.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Charakterystyczne dla Carcassonne są drewniane figurki, których kształt jest rozpoznawany wśród miłośników gier planszowych. Każdy gracz ma do dyspozycji tylko 7 pionków, którymi może zaznaczać swoje budowle. W grze bez dodatków podwładni muszą zostać na stole do ukończenia budowy… poza chłopami na polach – oni tam się urodzili i tam będą leżeć do końca gry.

Do rozgrywki analogowej potrzeba od 2 do 5 osób, przy czym jakość zabawy nie zależy od liczby osób przy stole. Na rozgrywkę trzeba zarezerwować sobie sporo miejsca, gdyż nigdy nie wiadomo w którą stronę rozwinie się osada, około 40 minut oraz trochę strategicznego myślenia. Wygrywa ten, kto uzbiera najwięcej punktów. Ich liczenie odbywa się zgodnie z dość skomplikowanymi zasadami – 2 punkty za płytkę ukończonego miasta, 3 punkty za ukończone miasto na polu (dla gracza, który na tym polu ma najwięcej chłopów), 9 punktów za ukończony klasztor, po jednym punkcie za płytkę drogi i tak dalej.

Jeśli ktoś preferuje wersję cyfrową gry, która przede wszystkim zwolni graczy z podliczania punktów, może sięgnąć po Xboksa 360 z zagranicznym kontem Live, smartfona z Windows Phone lub urządzenie z Androidem (najlepiej o dużym ekranie), albo Nintendo 3DS. Wersja gdy dla konsoli Microsoftu jest dostępna w amerykańskim markecie i aby ją kupić, trzeba mieć amerykańskie konto Xbox Live. Warto jednak zwrócić uwagę na atrakcyjną oprawę graficzną i ciekawą perspektywę, która bardzo urozmaica rozgrywkę. Wadą tej wersji jest kiepska dostępność dodatków, które dodatkowo kosztują.

Xbox 360
Xbox 360

Bez kombinowania z kontami można grę z wszystkimi dodatkami kupić na Androida lub Windows Phone. Tu mamy do czynienia z bardziej tradycyjnym, płaskim widokiem. Przed rozpoczęciem rozgrywki możemy zapoznać się z instrukcją, wybrać swoje ulubione dodatki oraz sposób gry. Co ważne, można grać zarówno z botami o różnym poziomie umiejętności, jak i znajomymi… po prostu trzeba im przekazywać telefon czy tablet, gdy przyjdzie ich kolej. W fazie testów jest również rozgrywka sieciowa.

  • Android
  • Windows Phone
[1/2] Android

Jeszcze lepiej prezentuje się wersja gry dla iOS (iPhone, iPad), w której można grać ze znajomymi z Game Center, w sieci lokalnej lub z dziewięcioma przeciwnikami komputerowymi. Tu również znajdziemy szeroki wybór dodatków i świetnie dopracowaną oprawę graficzną.

  • iOS
  • iOS, gra z rozszerzeniem „Winter Edition”
[1/2] iOS

W Carcassonne można zagrać także w przeglądarce na niemieckim serwisie BrettspielWelt. W Niemczech w sprzedaży była także wersja gry dla PC, ale jej produkcja została zakończona kilka lat temu. Przez jakiś czas działała również aplikacja na Facebooku, a w 2009 roku wydana została bardzo ciekawa i bogata wersja Carcassonne dla przenośnej konsolki Nintendo DS.

Carcasonne jest pozycją, która dostarczy zabawy na cały rok. Do podstawowej gry wydano już ponad 20 dodatków i mini-dodatków, więc przez cały rok można wzbogacać rozgrywkę o dodatkowe elementy i zasady ekonomiczne bądź ofensywne, zrobić miejsce dla szóstego gracza i znacznie przedłużyć rozgrywkę. Dodatek Księżniczka i Smok, widoczny na filmie, dodaje do czasu gry około 30 minut i sporo możliwości ofensywnych.

Dodatki można ze sobą dowolnie łączyć, co umożliwia grę na wiele sposobów, zależnie od nastroju i zapału graczy. Wiadomo – nie każdy dzień jest dobry do gimnastyki umysłowej ;-).

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (39)