Co chciałbyś zobaczyć w ósemce?
Krótki wstęp
Witam wszystkich! Tym razem chciałbym przedstawić Wam moje osobiste stanowisko w sprawie: czego oczekuję od Windows 8. Liczę na liczne i bogate komentarze. Mam nadzieję, że ten tekst posłuży jako temat gorącej konwersacji. Pragnę też zauważyć, że mile widziany byłby sprzeciw z Waszej strony, gdyż dzięki temu możemy razem wnieść jeszcze więcej pomysłów.
Teraz zastanówmy się, co w rzeczywistości liczy się najbardziej dla zwykłego użytkownika Windows. Jak wiemy, Microsoft, wielokrotnie równany przez Was z błotem, stara się wprowadzać kolejne innowacje w swoich systemach operacyjnych. Nie ganię Was za to, gdyż każdy ma swoje własne stanowisko w tej sprawie, prościej mówiąc - zdania są podzielone. Wymieńmy sobie zatem główne cechy, które powinien spełniać (prawie) idealny system: - bezpieczeństwo, - komfort pracy, - stabilność, - szybkość, - łatwa komunikacja, - wielozadaniowość, - zgodność, etc...
Multimedia
Każdy z nas bez wątpienia słucha muzyki lub ogląda filmy czy zdjęcia. Windows 7 oferuje nam kilka programów (wliczając pakiet Windows Live), dzięki którym rozrywka powinna stać się dla nas czymś przyjemnym, a mianowicie: Media Player, Movie Maker, DVD Maker, Photo Gallery, Media Center. Jest to paleta programów, na których się skupimy.
Jak to wygląda w praktyce? Przypomnijmy sobie obietnice o kodekach dołączonych do Windows 7. Owszem, kodeki są, ale czy tak naprawdę w czymś nam pomagają? Przecież bez pakietu dodatkowych kodeków nie oglądniemy filmów zapisanych w wielu popularnych formatach. Druga sprawa - brak napisów. Jest to wieloletni problem, który dla Microsoftu, tak naprawdę problemem nie jest :). Ok, zainstalowanie dodatkowych kodeków likwiduje problem, ale dlaczego nie można tak zwyczajnie, bez dodatków...?
Windows Media Center - ciekawy program - nie dla Polaków. Polski użytkownik niewiele w nim znajdzie, prócz bibliotek wszelkich multimediów, które i tak są dostępne w samym Windowsie i Windows Media Player oraz kilku, nikomu nie służących serwisów internetowych... Czy nie można z Media Player i Media Center zrobić jednego programu, który zaoferuje nam najnowsze kodeki, płynność obrazu, zaawansowane ustawienia audio i wideo, napisy oraz wiele innych ciekawych funkcji?
Jeśli chodzi o moje zdanie w sprawie wyglądu Windows Media Player, to uważam, że wersja 11 (dołączona do Windows Vista) miała ładniejszy interfejs i wystarczyło zaktualizować funkcjonalność, skoro Windows 7 to rzekomo "druga Vista".
Kolejny punkt to programy Movie Maker i DVD Maker. Również te aplikacje widziałbym jako jedną, zintegrowaną, gdzie po montażu filmu można byłoby obudować go w ładne menu i nagrać na płycie.
Jest jeszcze jeden mały problem, który tyczy się programu do "edycji grafiki dla dzieci", czyli programu Paint. Niby dla większości jest tylko zbędną aplikacją ale porównajmy go chociaż z popularnym GIMP'em. Testowałem oba pragramy na słabej maszynie i co zaobserwowałem? Paint, mimo "integralności z systemem" radzi sobie gorzej od GIMP'a, np: szybkie posunięcia pędzlem powodują jego "załamywanie" albo, co lepsze powstaje zjawisko "jedno po drugim", czyli najpierw przejeżdżamy kursorem a po chwili pojawia się efekt. Trochę nieciekawy widok...
Bezpieczeństwo
To kwestia bardzo wrażliwa... Trzeba jednak pochwalić Microsoft za Security Essentials, który nie wypada najgorzej w rankingu programów antywirusowych, ale nie jest niestety domyślnie zawarty w systemie, a szkoda. Program młody, lecz rozwija się.
Nie podoba mi się za to mechanizm aktualizacji. Ok, sterowniki itp to fajna sprawa ale "zwykłe łatki" są porażką. Opis każdej z nich jest identyczny i najczęściej czytamy: "zwiększa wydajność", "naprawia problem prowadzący do zdalnego przejęcia komputera". A może warto byłoby opisać, jakie pliki są łatane? Aplikacje takie jak Media Player, Media Center, Internet Explorer powinny same wyszukiwać aktualizacje i samodzielnie aktualizować się bez wiedzy użytkownika (oczywiście, gdyby użytkownik wyraziłby na to zgodę).
Ostatnio, w jednym z wywiadów z pracownikiem Microsoftu czytałem, że program Preview Platform sprawdził się i aktualizacje dla Internet Explorer 9 będą wydawane częściej. Ciekawe ile w tym prawdy? Microsoft powinien wzorować się na Google Chrome, gdyż Google o wiele częściej aktualizuje swoją przeglądarkę, co czyni ją bezpieczniejszą (nie mówię, że nie dziurawą).
Podoba mi się też "bezpieczny pulpit", podczas pracy Kontroli Konta Użytkownika, ponieważ został on przyspieszony i zmodyfikowany w stosunku do Windows Vista.
Jeśli mowa o logowaniu, to dla mnie zbędne są zabezpieczenia typu: uwierzytelnianie za pomocą odczytu linii papilarnych, czy obrazu z kamery. Dla mnie są to zwykłe bajery, które wydłużają jedynie czas pracy, uruchamianie komputera.
Interfejs
Temat-woda, gdyż każdy może wyrazić tutaj swoje zdanie. Powołując się na ostatnie newsy można stwierdzić, że Microsoft chce dorzucić trochę wodotrysków do nowego Windowsa w formie interfejsu 3D o nazwie: Wind 3D. Czytając komentarze zauważmy, że zdania są różne i nigdy nie będzie tak, żeby coś wszystkim pasowało. Dobrym krokiem jest pozostawienie interfejsu Aero, szczególnie dla osób, które przyzwyczaiły się do niego i nie chcą z niego rezygnować. Fakt, zawsze można pozostać przy sprawdzonym Windows 7.
Moja wizja interfejsu jest bardzo obszerna. Między innymi pragnąłbym zobaczyć więcej przezroczystości, ruchu, animacji, dobranych barw, płynności i przede wszystkim: aby interfejs w każdej zawartej w Windows aplikacji był taki sam. Nie mówię tu o wszędobylskiej wstążce, lecz mam na uwadze użycie tych samych elementów lub o takich samych kolorach. Ponadto, zadowoliłaby mnie obecność kilku pulpitów, odświeżonych ikon i przebudowy okien dialogowych. Wiele narzędzi można zintegrować w jednym miejscu i ułatwić życie użytkownikowi. Wracając do interfejsu 3D, możliwe, że byłoby to wygodne rozwiązanie, szczególnie dla użytkowników z dotykowych ekranem ale nie tylko... Nareszcie pulpit stałby się przestrzenią a nie płaską powierzchnią. Dla mnie mile widziane byłyby również animacje umieszczone w Windows Phone 7.
Chciałbym też odczuć większą interakcję paska zadań, jako dynamicznego obszaru dostosowującego się do potrzeb użytkownika. I wiecie, czego mi brakuje? Kompozycji z Windows XP. Nie takich jak w Vista, czy 7, gdzie kompozycja to jedynie tapeta, dźwięki i schemat kolorów...
Miło byłoby też znaleźć nowe lub odświeżone gadżety oraz zwiększoną ich ilość.
Jako innowację, do Windows 8, wprowadziłbym jeszcze jedno menu, obok menu Start, które służyłoby jako market oraz listę zainstalowanych programów i gier. Microsoft (niby) planuje wprowadzenie własnego sklepu z aplikacjami, więc byłoby to miejsce, gdzie moglibyśmy dostać najnowsze aplikacje, z zaufanego źródła. Można byłoby wprowadzić również funkcję aktualizacji programów, gdzie Windows sam wyszukiwałby aktualizacje dla zainstalowanych aplikacji.
Na koniec dodam, że dla mnie Windows 7 stracił styl i szatę jaką posiadała Vista.
Funkcjonalność
Do poprawki lub wdrożenia: - system plików, - czas uruchamiania, wyłączania, usypiania, budzenia, hibernacji, - wyświetlanie rozmiaru folderu w Eksploratorze Windows, - umieszczenie systemu w zamkniętym obszarze, gdzie użytkownik ani programy nie miałyby dostępu, - jeszcze większa ilość sterowników, - praca w grupie w sieci, - wdrożenie interfejsu opartego na gestykulacji, - stworzenie programu do obsługi map bez konieczności korzystania z przeglądarki, - większa prywatność danych i anonimowość, - Silverlight domyślnie dołączony do systemu, - poprawienie funkcji rozpoznawania mowy i wprowadzenie języka polskiego (w co do końca nie wierzę...), - łatwiejszy dostęp do SkyDrive z poziomu Eksploratora Windows, - większa zgodność programów, - dołączenie programu do zaawansowanej obróbki audio, - integracja z portalami społecznościowymi, - kalendarz, który zanikł w Windows 7, - rozbudowana funkcja prognozy pogody, - książka kontaktowa, - więcej możliwości z poziomu pulpitu, - Service Pack wnoszący więcej funkcji, udogodnień a nie sam zbiór wcześniejszych poprawek, - częstsza duża aktualizacja systemu jak jest to obecne w Mac OS.
Zakończenie
Na tym kończę moją krótką ;) wypowiedź. Pora dnia nie sprzyjała mi podczas pisania ale starałem się. Jest to moje pierwotne "chcę" kierowane do Windows 8. Będziemy mieć jednak więcej do powiedzenia, gdy Microsoft postanowi podać jakieś konkretniejsze informacje...