ASUS i jego najnowsze produkty: konwergencja, hybrydyzacja, Atom
Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem targów Computex 2014, ASUS nie omieszkał się pochwalić kilkoma interesującymi, by nie powiedzieć przełomowymi nowościami. Czy zasługują one na takie oklaski, jakimi przyjęto je podczas konferencji prasowej, prowadzonej przez charyzmatycznego przewodniczącego firmy, pana Jonneya Shih – ocenicie sami.
Techniczne innowacje, prowadzące do uproszczenia cyfrowego życia i uczynienia go bardziej radosnym, to kluczowe założenie projektowe tajwańskiej firmy. W przedstawionej dzisiaj linii produktów innowacji nie brakuje, podobnie jak i całościowej wizji dla pracy i rozrywki, w ramach której wszystko to ma współgrać.
Dla pracy Asus proponuje Zenbooka NX 500: ten flagowy laptop, ze znakomitej jakości 15‑calową matrycą 4K/UHD wykonaną w technologii VisualMaster, zapewniającej dobre oddanie przestrzeni barwnych (a do tego fabryczną kalibracją kolorów) napędzany jest najnowszymi Haswellami Intela (wersje do Core i7) i układami GeForce NVIDII (do GTX850M). Producent chwali się też pamięcią masową – SATA 3 RAID 0 lub PCIe x4 SSD, wysokiej jakości dźwiękiem zapewnianym dzięki technologii SonicMaster i obsługą Wi‑Fi 802.11ac.
Do laptopa, który powinien zadowolić większość grafików, można podłączyć zewnętrzny monitor ProArt PA328Q 4K/UHD. 32‑calowy wyświetlacz WLED o rozdzielczości 3840 x 2160 px (gęstość obrazu 138 PPI) pozwala na wyświetlenie ponad 8 mln pikseli jednocześnie, czterokrotnie więcej niż wyświetlacze HD. Dodajmy do tego kontrast 1:100 mln, jasność 350 kandeli na metr kw., pełen gamut sRGB i 14‑bitową wewnętrzną reprezentację kanałów barw, pozwalającą na znacznie gładsze przejścia między barwami, a widać, że jest to wart uwagi monitor dla zawodowców w dziedzinie grafiki, multimediów i gier.
Ten profesjonalny zestaw profesjonalista podłącza do sieci przez router RT‑AC3200: trzypasmowe urządzenie pracujące w standardzie 802.11ac i maksymalną przepustowością 3200 Mbit/s. Inteligentne zarządzanie ruchem sieciowym po sześciu strumieniach MIMO pozwalać ma na zwiększenie wydajności Wi‑Fi o nawet 200%, technologia AiRadar wzmacniać ma siłę sygnał w zależności od lokalizacji urządzeń odbiorczych, a mechanizm zabezpieczeń AiProtection, wykorzystujący oprogramowanie firmy Trend Micro, chronić ma przed atakami z zewnątrz.
W drogę profesjonalista zabierać miałby Transformer Booka T300 Chi – rozłączalny laptop z cienkim wyświetlaczem 12,5” 2560x1440 px, procesorem Intel Core i pasywnym chłodzeniem. Odłączalny moduł tabletu jest dziś podobno najcieńszym na świecie, ma niewiele ponad 7 mm grubości.
Jeśli jednak profesjonalista oczekuje czegoś bardziej… zintegrowanego, to ASUS ma jeszcze jedną propozycję z serii Transformer Booków – model V. To już nie tylko hybryda tabletu i laptopa, ale telefonu, tabletu i laptopa, działająca zarówno pod kontrolą Androida 4.4 jak i Windows 8.1.
Jako telefon, Transformer Book V jest 5‑calowym androidowym urządzeniem zasilanym czterordzeniowym Intel Atomem z modemem LTE i baterią 2500 mAh. Telefon można zadokować w 12,5-calowym tablecie, działającym normalnie pod kontrolą Windows 8.1, z procesorem Intel Core – wówczas tablet uzyskuje możliwość działania pod kontrolą Androida. Przełączanie się między obydwoma systemami jest błyskawiczne. Po podłączeniu do tabletu pełnej klawiatury z gładzikiem, urządzenie zamienia się w laptop, który działa działa pod kontrolą obu systemów operacyjnych i pozwala na korzystanie dodatkowo nawet z 1 TB pamięci masowej.
To urządzenie zaciera trochę granice między zawodowym i rozrywkowym korzystaniem ze sprzętu komputerowego. Po drugiej stronie, już tej dla konsumenta, mamy w ofercie ASUS-a nowe tablety.
Pierwszy z nich to Fonepad 8. Ośmiocalowy ekran HD Ready, z bardzo małą ramką (ponad 72% powierzchni przeznaczonej na wyświetlacz) napędzany jest czterordzeniowym procesorem Intel Atom Z3560. Urządzenie zawiera modem 3G, a jeśli ktoś ma duże dłonie, to może używać go jako telefonu.
Kolejny w serii tabletów to MeMO Pad 7, napędzany czterordzeniowym Atomem Z3745, przeznaczony jest przede wszystkim do rozrywki: pomóc w tym mają dwukanałowe głośniki stereo z technologią SonicMaster i naprawdę niezłych jak na tablet basach, wyświetlaczem IPS o szerokim kącie widzenia, wsparcie dla strumieniowania wideo w technologii Miracast na kompatybilne telewizory i zestaw kamer 5/2 Mpix, wyposażonych w takie funkcje jak Time Rewind Mode, Selfie Mode czy Always in Focus, które zapewnić mają wysoką jakość robionych nim zdjęć.
MeMO Pad 7 niespecjalnie nadaje się do zabrania w teren. W teren użytkownik powinien zabrać MeMO Pada 8. W jego środku znajdziemy jeden z najpotężniejszych Atomów Z3580 – cztery rdzenie taktowane są zegarem nawet 2,3 GHz, oraz modem LTE. To wszystko opakowane jest w jest w wytrzymałą, metalizowaną obudowę, z ekranem pokrytym warstwą Gorilla Glass 3. Całość waży niespełna 300 gram i ma grubość 7,45 mm, więc nie powinno być problemów z przenoszeniem tak lekkiego urządzenia.
Robiąc swoje androidowe urządzenia, tajwańska firma nie zakończyła pracy na samym sprzęcie. Kit Kat został znacznie ulepszony dzięki interfejsowi użytkownika Zen UI, na który składać się ma ponad tysiąc zmian względem standardowego Androida. Z naszego pierwszego kontaktu z Zen UI wynika, że zmiany te są udane – niebawem przybliżymy je Wam w całej okazałości.
A tymczasem zapraszamy do obejrzenia pełnego wideo z dzisiejszego spektaklu, jaki przygotował z okazji premiery swoich nowych produktów ASUS:
Z Tajpej kłaniają się Wasi reporterzy, Krzysztof Fiedor i Adam Golański