CyanogenMod 11.0 M8 wydany. CMHome stanie się zamiennikiem dla Google Now
Jedna z największych modyfikacji Androida, czyli CyanogenMod, prężnie się rozwija. Zespół poinformował o wydaniu wersji M8 bazującej na najnowszym Androidzie. Osoby instalujące wersję M7 miesiąc temu mogą więc dokonać aktualizacji do dosyć stabilnej wersji, ciesząc się z nowych funkcji. Tych jest z kolei całkiem sporo, co pokazuje, że z systemu tego da się wycisnąć jeszcze naprawdę wiele.
Najnowsza wersja z serii M, a więc cechująca się zwiększoną stabilnością w porównaniu do wydań nocnych, została zbudowana na bazie Androida 4.4.4. Użytkownicy otrzymują więc wszystkie zmiany, jakie w nim zaszły, a Google w wydaniu tym nie szczędziło poprawek do błędnie działających funkcji. Jedna z najważniejszych spraw to naprawienie obsługi sieci VPN, które powodowały wiele trudności w poprzednich wydaniach. Wtedy zespół musiał użyć własnych zmian w kodzie, później zostały one zastąpione przez te wprowadzone przez Google w ramach AOSP. W wersji M8 znajdziemy oprócz tego zmiany wprowadzone w ramach samego CyanogenModa.
Jedną z nich jest nowy typ powiadomień, które nie są wyświetlane na górnym pasku, lecz w formie pokazywanych przez chwilę pływających okienek. Okienka te posiadają wszystkie opcje jakie są dostępne dla standardowych powiadomień, pozwalają więc np. na szybkie odpisanie w komunikatorze. Funkcja ta posiada filtr, dzięki któremu możemy ją zablokować podczas pracy w określonych aplikacjach np. aby powiadomienia takie nie przeszkadzały nam podczas oglądania filmu za pośrednictwem YouTube.
Nowa wersja to także oficjalne wsparcie dla kolejnych urządzeń. Projekt jest dostępny dla coraz szerszej ich gamy, często najpierw rozwijając się jako nieoficjalny port, a dopiero po pewnym czasie przechodząc pod skrzydła oficjalnego opiekuna. Nowe wspierane urządzenia to modele Sony Xperii T, V, oraz Z2, a także LG P880. Autorzy postanowili do oficjalnych list dopisać również Oppo Find 7a, OnePlus One, a także chińskiego Xiaomi Mi2.
Bardzo ciekawa nowość to ukrywanie i ochrona aplikacji. Ta pierwsza pozwala po prostu wybrać aplikacje, które nie będą wyświetlane w menu głównym. Funkcja ta była dostępna w launcherze Trebuchet rozwijanym przez zespół już dawno temu, niemniej po wprowadzeniu Androida 4.4 KitKat, całość jest tworzona w zasadzie od nowa. Autorzy zdecydowali także na zastąpienie lewego ekranu z Google Now przez swoje „CMHome”, niemniej ta funkcja jeszcze nie jest dostępna. Interesująco wyglądają za to aplikacje chronione. Użytkownik może zablokować dostęp do wybranych aplikacji tak, że nie będą one dostępne bez wprowadzenia wzoru zabezpieczającego. Co więcej, tak zabezpieczonych aplikacji nie można usunąć, nie można też wyczyścić ich danych tymczasowych. Jeżeli użytkownik zdecyduje się na ochronę wielu aplikacji, może skorzystać z zabezpieczonego folderu, np. do aplikacji związanych z finansami.
Ostatnie zmiany jakie powinni zauważyć użytkownicy to nieco inna organizacja ustawień. Zamiast jednego głównego menu z ogromem funkcji związanych z ustawieniami interfejsu, teraz są one pogrupowane w oddzielne kategorie dotyczące paska stanu, gestów i powiadomień. Najnowsza wersja M8 jest dostępna na oficjalnych stronach projektu. Użytkownicy mogą ponadto korzystać z jeszcze nowszych wydań nocnych, te mogą być jednak niestabilne.