Display Port zgodny z USB Type-C: każda wtyczka będzie pasowała do każdego gniazdka

Type-C, nowy standard wtyczki i gniazdka USB, wzbudził ogromnezainteresowanie przede wszystkim za sprawą symetrycznej konstrukcji,eliminującej raz na zawsze próby włożenia wtyczki „odwrotnie”,jak również możliwości zasilania nawet stuwatowych urządzeń.Wygląda jednak na to, że Type-C odegra jeszcze większą rolę, niżmyślimy, zastępując nam nie tylko dotychczasowe złączaszeregowe, ale też połączenia wideo. Stowarzyszenia USB PromotersGroup i VESA ogłosiły, że złącze Type-C będzie umożliwiałotransfer sygnału cyfrowego wideo zgodnego ze standardem DisplayPort1.3. Oznacza to, że nowe monitory będzie można podłączyć dokomputera jednym kablem.

Display Port zgodny z USB Type-C: każda wtyczka będzie pasowała do każdego gniazdka

25.09.2014 13:29

Tak naprawdę możliwość podłączenia monitora w ten sposóbprzez Type-C istniała już w pierwszych prototypach. Po prostu niktnie zorientował się, czym mogłaby być tajemnicza funkcjaAlternate Modes, opisana wspecyfikacji Power Delivery 2.0. Miała ona zapewnić przekaznieszeregowych danych po jednej ze ścieżek High Speed Datadostępnych w USB 3.1 Type-C, dopuszczających szybkości do 10 Gb/s.

Obraz

Przerobienie DisplayPortu na USB3.1 nie było więc jakimś wielkim wyzwaniem. Display Portwykorzystuje cztery pary przewodów dla szybkiej komunikacji, USB 3.1taksamo daje cztery paryprzewodów (plus dodatkowe dwa standardowe przewody dlakompatybilności z USB 2.0). Włączając Alternate Mode, komunikacjaprzez DisplayPort wykorzysta po prostu dostępne szybkie pasma USB3.1.

Niestety przez połączenie tonie będzie jednak działał tryb Dual-Mode DisplayPort, więc bypodłączyć się po USB Type-C z HDMI czy DVI, potrzebny będzieodpowiedni adapter. Można się jednak spodziewać, że skoro USBPromoters Group jak i Video Electronics Standard Association zdołałysię w tej sprawie porozumieć, to już niebawem zgodne z USB Type-Człącza zobaczymy w każdym nowym monitorze czy telewizorze.

Obraz

W ten sposób zbliżamy się domomentu, w którym nasze komputery będą miały złącza tylkojednego rodzaju – i będziemy mogli do dowolnego gniazdka włożyćdowolną wtyczkę, nie martwiąc się o to, czy czasem nie trzymamyjej odwrotnie. Upowszechnienie się urządzeń z USB Type-C może teżdoprowadzić do końca złącza Thunderbolt, które jednak pozaświatem Apple nie zdołało znaleźć zastosowania.

Co prawda Intel zapowiada na rok2015 nowe kontrolery (Alpine Ridge), dające Thunderboltowimożliwości porównywalne z USB 3.1 (w tym możliwość zasilaniastuwatowych urządzeń), ale do tego czasu złącza Type-C powinnyznaleźć się w smartfonach, nowych ultrabookach, a nawet płytachgłównych dla desktopów. W tej sytuacji wątpliwe jest, byobiecywane przez Intela szybkości transferu na poziomie 40 Gb/spozwoliły zdobyć rynek – 10 Gb/s zapewniane przez USB 3.1wystarczy nawet dla bardzo szybkich zewnętrznych dysków SSD.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)