Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy. Część 9 - Zarządzanie serwerem DHCP, Konfiguracja klastra DHCP, Split-Scope
01.02.2013 00:54
W poprzedniej części dowiedzieliśmy się czym są "polityki" serwera. W tej poznamy jedne z najważniejszych funkcji, dla bezpieczeństwa danych i ciągłości pracy naszego serwera. Serwery bywają awaryjne, dlatego ten wpis jest o tyle istotny, że traktuje o tworzeniu serwerów zapasowych, aby zapewnić ciągłość i bezpieczeństwo pracy naszego serwera DHCP.
9.1 Konfiguracja klastra DHCP
Aby lepiej zrozumieć na jakiej zasadzie działa klaster, to na początku spróbujemy wyjaśnić sobie czym jest i do czego służy, oraz jak działa klaster DHCP.
Co to jest klaster?
Z definicji jest to grupa połączonych jednostek komputerowych, czyli komputery połączone w jedną całość i działające jednocześnie. Węzłem nazywamy właśnie te jednostki, które są połączone w jeden klaster.
Do czego służą klastry?
Głównie klastry pełnią funkcje bezpieczeństwa. Jeżeli mamy 2 jednostki połączone w jeden klaster, które pełnią tę samą funkcje (np. serwer bazy danych). To w razie awarii jednego węzła, drugi wciąż działa i zapewnia ciągłość pracy. Są oczywiście inne powody stosowania klastrów, jak na przykład kwestie wydajnościowe. Można połączyć wiele jednostek komputerowych razem w jeden klaster i wykorzystać moc obliczeniową węzłów do skomplikowanych operacji. Klastry często też pełnią funkcje równoważenia obciążenia, najczęściej spotykane jest to przy serwerach WWW. Zastosowań jest dość dużo i mogą się one łączyć w różne kombinacje zastosowań.
A klaster DHCP?
To nic innego jak klaster dla funkcji jaką pełni serwer, w tym przypadku jest to usługa DHCP. Jak już wyżej wspomniałem, zastosowań jest wiele i praktycznie nie ma znaczenia jaką funkcje pełni nasz serwer.
Wymagania do utworzenia klastra
Na pewno musimy posiadać wersje Windows Server Datacenter oraz posiadać przynajmniej jeden utworzony na serwerze DHCP zakres. Bez niego kreator nie przepuści nas dalej.
Tworzymy klaster
W tym celu należy przejść do "Menadżera DHCP" i zgodnie z poniższym obrazem wybrać "Konfiguruj klaster" (Configurate Failover)
Pojawi nam się karta w której możemy określić, które zakresy mają być użyte. A naszym przypadku przechodzimy "Dalej" (Next).
W następnym oknie wskazujemy tzw. serwer partnerski na którym będzie magazynowana replika. Klikamy więc "Dodaj Serwer" (Add Server).
W tym oknie musimy wybrać serwer (koniecznie autoryzowany).
Kolejne okno to opcje relacji między serwerami. Tutaj nadajemy dowolna nazwę. Mamy tutaj do wybory tryb działania relacji (Mode):
Load Balanced
"Zrównoważenie Obciążenia" (Load Balance). Ta opcja umożliwia określenie w jakim stopniu będzie procentowo równoważyło się obciążenie naszego serwera DHCP. Warto ustawić też czas w jakim trwa dzierżawa dla klienta (Maximum Client Lead Time), który uzyskał IP z dowolnego z naszych serwerów. Na końcu zaznaczamy też opcję odpowiedzialna za komunikację pomiędzy serwerami za pomocą szyfrowania SHA‑2. Oczywiście wprowadzamy złożone hasło :)
Hot Standby
Analogicznie do powyższego możemy wybrać tryb pracy "Hot Standby", który za zadanie ma tworzyć replikę przejmująca funkcję głównego serwera DHCP. Oczywiście w wypadku awarii lub problemów z funkcjonowaniem (dowolnych). Przy tym trybie warto użyć opcji "Auto State Switchover Interval", która określa po jakim czasie przy braku komunikacji, serwer zapasowy ma przejąć funkcję głównego serwera.
Powyższe opcje są przykładowe, więc możemy wybrać dowolną. Po wszystkim klikamy "Zakończ" (Finish).
9.2 Split-Scope
Jeżeli nie utworzyliśmy klastra mamy możliwość wyboru opcji znanej z z Windows Server 2008 o nazwie Split-Scope. Umożliwa ona utworzenie 2 serwerów DHCP, gdzie zakres bedzie dynamicznie rozdzielany pomiędzy nimi. W przypadku uszkodzenia drugi (sprawny) serwer przejmuje czasowo funkcje pierwszego. Z założenia ta opcja jest prostsza w wykonaniu i wdrożeniu od klastrów. Choć jak już wyżej napisałem, klastry funkcjonalnie mają więcej możliwości (w mojej subiektywnej opinii :).
Tworzenie jest dużo prostsze niż w przypadku klastrów. Wybieramy prawym przyciskiem myszki zaawansowane opcje "Advanced"
Klikamy "Next".
Wybieramy nasz serwer.
Następnie "OK"
Klikamy "Next".
W kolejnym ostatnim już oknie ustawiamy zakresy dla podanych adresów IP. Definiują one procentowe użycie serwera Hosta i dodanego serwera DHCP. To już kwestia naszych preferencji, ale bezpieczne wydaje się ustawienie procentowe 80 dla Hosta i 20 dla dodanego serwera DHCP. Poniższy screen to tylko przykład, zakresy są uzależnione od naszych ustawień dla konkretnych serwerów DHCP, które obsługujemy.
To właściwie wszystko, jeszcze w ostatnim oknie dodajemy czasy opóźnienia, czyli po jakim czasie serwer podstawowy ma zareagować przy wystąpieniu problemu.
Jak widać czy wybierzemy klastry czy split-scope, konfiguracja nie powinna nam przysporzyć większych problemów, należy tylko pamiętać o tym aby mieć alternatywny serwer DHCP, który jest wymagany do konfiguracji obu tych trybów. Do klastrów jeszcze wrócę w przyszłych wpisach, kiedy to zajmę się konfiguracją 2 fizycznych serwerów DHCP.
W kolejnej części zajmiemy się usługą IIS, która jest potrzebna aby nasz serwer pełnił rolę serwera WWW.
Zapraszam do pozostałych wpisów.
Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy Część 1 - Wstęp, Wymagania sprzętowe, Instalacja Część 2 - Nowy interfejs, Przegląd funkcji, Konfiguracja serwera Część 3 - Active Directory Domain Services, Instalacja, Konfiguracja Część 4 - Active Directory Users and Computers Część 5 - Active Directory Administrative Center Część 6 - Serwer DNS, Konsola DNS, Konfiguracja, Zarządzanie Część 7 - Serwer DHCP, Instalacja, Konfiguracja Część 8 - Zarządzanie serwerem DHCP, DHCP Policy Część 9 - Zarządzanie serwerem DHCP, Konfiguracja klastra DHCP, Split-... Część 10 - Internet Information Services, Instalacja IIS Część 11 - Internet Information Services, Instalacja Active Directory ...