Dobre czasy dla wrogów aktywnego chłodzenia: Core M przyniesie nam ciche i wydajne laptopy

Procesory x86 bez aktywnego chłodzenia były do tej poryspotykane jedynie w przemysłowych komputerach z Celeronami, albonajsłabszych tabletach i subnotebookach z Atomami. Oczekującywydajności zapewnianej przez procesory Core musieli się pogodzić ztym, że od czasu do czasu ich komputery muszą szumieć. Dopieroteraz zbliżamy się do zmiany tego stanu rzeczy. Za sprawą nowegoprocesu technologicznego 14 nm, Intel zdołał przygotować procesoryCore M w mikroarchitekturze Broadwell, których TDP wynosi mniej niż5 W i które mogą pracować bez aktywnego chłodzenia. Jakdowiedzieliśmy się podczas tegorocznych InternationaleFunksaustellung w Berlinie, pierwsze urządzenia z nowymimikroprocesorami pojawią się jeszcze w tym roku.

Dobre czasy dla wrogów aktywnego chłodzenia: Core M przyniesie nam ciche i wydajne laptopy

Nowi członkowie rodziny Core M trafią na początku do laptopówi lapletów, choć w teorii powinno dać się je zastosować także wtabletach i fabletach – Intel chwali się, że jego nowe czipy będąmogły być wykorzystane w urządzeniach o grubości zaledwie 8 mm.Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia na rynku powinniśmy miećprzynajmniej osiem takich komputerów, z procesorami Core 5Y70, 5Y10i 5Y10a.

Obraz

Jak widać, oznaczenie tych modeli w niczym nie przypominaklasycznego systemu oznaczeń Intela. W procesorach Core M pierwszaliczba odnosi się do analogicznego modelu Core (w tym wypadku Corei5), kolejna litera to typ czipu (w tym wypadku Broadwell-Y), zaśostatnia liczba to wydajność sprzętu w ramach linii produktowej –im wyższa, tym większa. Trudno na razie powiedzieć, co oznaczasufiks „a” – model pozbawiony tego oznaczenia został oznaczonyjako mogący mieć niższe TDP.

Nowe procesory Intela z serii Core M
Nowe procesory Intela z serii Core M

Wszystkie trzy nowe czipy to dwurdzeniowe układy z HyperThreading(czyli uruchamiające cztery wątki jednocześnie), taktowane zegarem0,8-2 GHz (5Y10) i 1,1-2,6 GHz (5Y70), z 4 MB pamięci podręcznej L1i zintegrowaną grafiką HD 5300. Ich TDP to 4,5 wata (choć wwypadku modelu 5Y10 możliwe ma być zmniejszenie TDP do 4 W),wszystkie też wspierać mają takie rozwiązania Intela jakkryptograficzna akceleracja AES-NI i sprzętowa wirtualizacja VT-x iVT-d. 5Y70 dodatkowo obsłuży mechanizmy zabezpieczeń Intel TXToraz Intel vPro.

Według Chipzilli stosunek wydajności do zużytej energii jestdla nowych układów wyższy o 50% niż w procesorach Core 4.generacji (Haswell). Co więcej, nowe układy mają być dwukrotnieszybsze niż mobilne procesory i5 2. generacji (Sandy Bridge), a ichzintegrowane rdzenie graficzne mają być siedmiokrotniewydajniejsze.

Pierwsza fala urządzeń z procesorami Core M to przede wszystkimASUS. Tajwański producent zgłosił się z trzema komputerami, w tymTransformer Bookiem T300 Chi (laplet z 12,5-calowym wyświetlaczemIPS o rozdzielczości 2560x1440 px i modemem 4G) i Zenbookiem UX305(ultrabook z wyświetlaczem 13,3” o rozdzielczości 3200x1800px,pojemnym akumulatorem pozwalającym na 10h pracy oraz wysokiejjakości głośnikami).

  • ASUS Transformer Book T300 Chi
  • ASUS Zenbook UX305
[1/2] ASUS Transformer Book T300 Chi

Swoje urządzenia pokażą też Acer (model Aspire Switch 12),Dell (Latitude 13 seria 7000), Lenovo (Thinkpad Helix 2) oraz HP(Envy x2 Duo). Do grupy tej dołączył też raczej mniej znanyproducent Wistron, z lapletem o nazwie N-Midas.

  • Stoisko Intela na IFA 2014
  • Wciąż stoisko Intela na IFA 2014
[1/2] Stoisko Intela na IFA 2014

Dla osób zainteresowanych kupnem przenośnego komputera przyszłyrok zapowiada się więc nadzwyczaj ciekawie. Dzięki staraniomIntela dostaniemy oszczędne energetycznie, całkowicie ciche laptopyi laplety z wyświetlaczami wysokiej rozdzielczości. Nie wiadomojeszcze, czy ktoś odważy się pokazać nowy tablet z czipem Core M– ta kategoria sprzętu to przede wszystkim walka na ceny,tymczasem ceny tych maszyn z nowymi układami Core oscylują wokolicy tysiąca dolarów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)