Dziesięć nowości w iOS 10. Wiele nowego w mobilnym Apple #WWDC16

Nowości nie mogło oczywiście zabraknąć w mobilnym systemie Apple, iOS-ie. Podczas inauguracji WWDC ogłoszono, że do użytkowników wkrótce trafi kolejna wersja oprogramowania oznaczona okrągłym numerem 10. Z tej okazji Apple przygotowało dziesięć nowości, które stały się jednym z najważniejszych elementów prezentacji, a która sprawią, że iOS 10 będzie największym z dotychczasowych wydań.

Dziesięć nowości w iOS 10. Wiele nowego w mobilnym Apple #WWDC16

  1. Ekran blokady

Nowości w iOS 10 powitają użytkownika już w momencie, gdy weźmie iPhone’a do ręki. To bowiem wystarczy, aby ekran blokady został podświetlony, nie ma konieczności naciskania przycisku głównego czy rysowania gestów na ekranie. Zmieni się jednak także sama zawartość ekranu blokady

Obraz

Najważniejszą zmianę stanowią powiadomienia na nim wyświetlane, które będą teraz znacznie bardziej rozbudowane. Oczywiście podstawowy wygląd się nie zmieni, jednak wystarczy pacnięcie w powiadomienie, by uzyskać dostęp do wielu zaawansowanych funkcji oferowanych przez samą aplikację

Możliwe będzie zatem między innymi napisanie i wysłanie z tego poziomu wiadomości w komunikatorach czy podgląd przejazdu Ubera. Zmian doczekało się także samo centrum powiadomień – przydatna nowością wydaje się możliwość przełączenia go w odtwarzacz muzyki za pomocą gestu.

  1. Siri

Najważniejszą nowością w asystentce Siri na dziesiątym iOS-ie, z której wynikać będzie w przyszłości ogrom kolejnych funkcji, jest udsotępnienie API Siri społeczności deweloperów. Dzięki temu możliwa będzie obsługa aplikacji za pomocą poleceń wydawanych Siri.

Wśród aplikacji, które już teraz mogą być obsługiwane za pośrednictwem Siri są między innymi Slack, WhatsApp, Uber, Lyft, Pinterest czy Skype. Możliwe będzie zatem nie tylko wyszukiwania czy podyktowanie wiadomości w komunikatorze, ale także zamówienie Ubera.

  1. QuickType

Nowości pojawią się także w domyślnej klawiaturze – podsumowano je jako przyniesienie do niej inteligencji Siri. W rzeczywistości chodzi tutaj o „rozumienie” kontekstu, mowa tu jedynie o analizie i zaprogramowanych reakcjach na pojedyncze słowa czy pytania. Nie oznacza to jednak, że nowa funkcja klawiatury, nazwana QuickType, nie okaże się przydatna.

QuickType ma rozwinąć skrzydła przede wszystkim w komuniktorach, dzięki analizie korespondencji. Nie zabrakło zatem (promowanej jako jedna z nowości rocznicowej aktualizacji Windowsa 10) funkcji analizowania dat i automatycznego tworzenia wydarzeń w kalendarzu czy przesyłania lokalizacji z aplikacji Maps automatycznie, w odpowiedzi na pytanie „gdzie jesteś?”.

  1. Photos

Do aplikacji Photos trafi wkrótce nowe menu „Memories”, gdzie użytkownicy zyskają dostęp do utworzonych automatycznie folderów. Oczywiście ich zawartość nie będzie przypadkowa – algorytmy na podstawie takich danych, jak czas czy lokalizacja, wybiorą zdjęcia związane z konkretnymi tematami, wydarzeniami czy ludźmi.

Obraz

Memories pozwoli także na łatwy, w zasadzie całkowicie zautomatyzowany montaż filmu z wyselekcjonowanych przez algorytmy zdjęć i filmów. Dodana zostanie tam nawet muzyka – jej wybór będzie w sumie jedyną możliwą interakcją użytkownika w końcowy efekt.

Ponadto Apple przygotowało także algorytm rozpoznawania działający lokalnie, na smartfonie. Posłuży on nie tylko rozpoznawaniu ludzi, ale także miejsc, w których zrobiono fotkę. Lokalizację będzie można śledzić w widoku mapy.

  1. Maps

Sama aplikacja Maps na iOS-ie także doczekała gruntownych zmian. Celem było uczynienie jej bardziej „proaktywną”. Służyć mają temu między innymi filtry nakładane na listę miejsc: zamiast wszystkich restauracji w okolicy wyświetlone mogą zostać na przykład tylko wegańskie.

Ponadto do mobilnych map Apple trafi także funkcja analizowania ruchu drogowego: korki i inne czynniki, które go zwalniają będą oznaczone czerwonym kolorem. Podczas trybu nawigacji aplikacja sama oddali widok, by zaprezentować użytkownikowi trudności w ruchu z odpowiednim wyprzedzeniem.

Podobnie jak w przypadku Siri, najważniejszą nowość stanowić będzie jednak otwarcie API. Dzięki niemu, czego przykładem był wszędobylski Uber, będzie można zamówić usługę z Maps, bez korzystania z zewnętrznych aplikacji.

  1. Music

Zgodnie z wcześniejszymi przeciekami, aplikacja Apple Music doczekała się gruntownego odświeżenia interfejsu. Solą w oku Apple musiały być zarzuty o nieczytelny wygląd. Wkrótce się to zmieni: priorytetem była przejrzystość.

Obraz

Nie oznacza to jedna, że nowe Apple Music to jedynie zmiany w wyglądzie. Do aplikacji trafi bowiem możliwość podglądu tekstu utworu, lista automatycznie generowana na podstawie gustów czy podmenu z pobraną muzyką. Wszystkie nowości trafią także na aplikację Apple Music na Androida.

  1. News

Zmiany wyglądu nastąpią także w przypadku aplikacji News. W interfejsie pojawią się podkategorie. Dzięki nim możliwy będzie dostęp między innymi do treści szybko zdobywających popularność czy artykułach o sporcie.[img=news]Przydatną funkcją będzie obsługa subskrypcji: użytkownik będzie mógł dodać magazyny, za dostęp do których płaci, aby przeglądać ich zawartość w aplikacji News. Ponadto News będzie także wyświetlało powiadomienia o najważniejszych wydarzeniach na ekranie blokady.

  1. HomeKit i Home

HomeKit to framework służący obsłudze automatyki domowej. W tej kategorii doczekaliśmy się właśnie nowej aplikacji Apple, nazwanej po prostu Home. Obsługiwać Home będzie można wkrótce także na Apple Watchu, dodano ponadto dziesiątki obsługiwanych urządzeń.

Home będzie wyświetlało kafelki, które pozwolą za pomocą jednego pacnięcia włączać lub wyłączać urządzenia. Dłuższe przytrzymanie natomiast wyświetli dodatkowe ustawienia. Górny panel będzie składał się z kafelków, które pozwolą uruchomić tryby: na przykład nocny automatycznie wyłączy urządzenia czy zasłoni okna.

Potencjalnie efektowna wydaje się także możliwość obsługiwania aplikacji za pomocą Siri. Home będzie także wyświetlać interaktywne powiadomienia na ekranie blokady.

  1. Telefon

Sporo westchnięć zachwytu wywołała aktualizacja aplikacji telefonu. Widzom szczególnie spodobało się wyświetlanie informacji o tym, że nadchodzące połączenie może być „spamem”, na przykład telefon z ofertą reklamową.

Obraz

Osoby wykorzystujące skrzynkę głosową może natomiast ucieszyć wiadomość, że aplikacja będzie automatycznie transkrybowała pozostawione tam wiadomości, choć zapewne długo poczekamy na obsługę języka polskiego.

  1. Messages

Podczas prezentacji nie padły żadne komentarze dotyczące ewentualnego pojawienia się aplikacji Messages na Androidzie. Przedstawiono natomiast nowości, które zdają się upodabniać ten komunikator do facebookowego Messengera.

Mowa przede wszystkim o podglądzie zawartości przesyłanych linków bezpośrednio w widoku wiadomości, łącznie z odtwarzaniem filmów. W ogóle w Messages będzie więcej ruchu: animowane będą mogły być dymki czy tła. Całość może prezentować się tak samo efektownie, jak chaotycznie.

Obraz

Zawody językowych purystów spowoduje na pewno możliwość automatycznego analizowania wiadomości pod kątem zamiany wyrazów odpowiednimi emoji. Po uruchomieniu tego trybu konkretne słowa, które mogą zostać zamienione obrazkiem, zostaną oznaczone, a użytkownik będzie mógł zastąpić je emoji. Sam prezentujący stwierdził, że „jutrzejsze dzieci nie będą miały pojęcia o używaniu angielskiego” ;-)

Do najnowszej wersji iOS-a zostaną zaktualizowane jesienią następujące urządzenia: iPad czwartej generacji, iPad Air, iPad Air 2, iPad Pro, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Touch szóstej generacji oraz oraz iPhone 5, 5c, 5s, SE, 6, 6 Plus, 6s i 6s Plus.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (28)