Evernote wprowadza Material Design. Tak powinien wyglądać mobilny notatnik
Popularny notatnik Evernote dołącza do grona aplikacji korzystających ze założeń projektowych interfejsu Material Design. Ostatnia aktualizacja tej aplikacji dla systemu Android doczekała się poważnych zmian i teraz przypomina programy tworzone przez Google – całość stała się bardzo czytelna i spójna z tym, co znajdziemy zarówno w najnowszym systemie jak i innych aplikacjach.
Po uruchomieniu programu czuć lekkość, jaka towarzyszy nam już od kilku miesięcy z aplikacjami wykonanymi w Material Design. Spłaszczony design, stałe i kontrastowe kolory, a także subtelne animacje to jego wyznaczniki, które pojawiły się również w Evernote. Wysuwany panel boczny umożliwia oczywiście przejście do wszystkich najważniejszych opcji, a tzw. pływający przycisk służy w zależności od kontaktu do tworzenia nowych notatek i przypomnień, lub edycji już istniejących. Program działa bardzo szybko i aż chciałoby się zobaczyć podobny interfejs w jego największym konkurencie, OneNote od Microsoftu.
Aktualizacja i zmiana interfejsu mają także swoje minusy – obecnie Evernote w wersji mobilnej prezentuje się inaczej, niż to co możemy zobaczyć w kliencie desktopowym. Zapewne taki stan rzeczy nie spodoba się każdemu, ale jest to cena, którą trzeba zapłacić za możliwe najlepsze dopasowanie się do interfejsu na konkretnej platformie. Obecnie czyni tak wielu producentów. Nawet Microsoft w swoim mobilnym kliencie chmury OneDrive postawił na Material Design, zupełnie zapominając o niepopularnym i źle przyjętym Modern UI znanym z Windows Phone i Windows 8. Takie podejście to zaleta dla użytkowników, którzy mogą używać tej platformy, którą preferują, bez konieczności ciągłego męczenia się z zupełnie odmiennymi interfejsami. Jednocześnie nie muszą rezygnować ze swoich ulubionych usług od konkurencji.
Przypomnijmy na co pozwala Evernote. Nie bez powodu jest on jednym z najpopularniejszych notatników. Tworzone w nim notatki mogą zawierać m.in. tekst sformatowany za pomocą kilku opcji edycyjnych np. pogrubienia, podkreślenia i list. Oprócz tego notatki mogą również zawierać nagrania dźwiękowe, zdjęcia, zeskanowane dokumenty, tekst dyktowany, załączniki w formie plików, czy tzw. Skitche – dostępne w ramach dodatkowej aplikacji producenta zdjęcia przydatne przy różnego rodzaju projektach. Notatki mogą być ponadto tagowane poprzez używanie znaczników, a także pozwiązywane z konkretnym miejscem dzięki wykorzystaniu map Google.
Domyślnie Evernote nie posiada żadnego widżetu, możliwe jest jednak zainstalowane niewielkiego dodatku od producenta, dzięki któremu otrzymamy do niego dostęp – cztery dostępne formy pozwalają m.in. na przeglądanie ostatnio otwieranych notatek, oraz tworzenie szybkich zapisów/zdjęcia czy nagrań. Aplikacja jest darmowa, dostępna jest również płatna edycja premium o rozszerzonej funkcjonalności. Najnowszą wersję programu znajdziecie w bazie aplikacji naszego serwisu w wersji dla Androida, iOS oraz Windows Phone. Zapraszamy do jej pobierania i odpowiedzi na pytanie: OneNote, Evernote, a może zupełnie inny notatnik?