Finalna lista projektów Google Summer of Code 2011
Znamy już pełną listę projektów zatwierdzonych do tegorocznej edycji Google Summer of Code. W tym roku, obok różnych dystrybucji Linuksa oraz systemu FreeBSD, ogromną popularnością cieszą się programy Eclipse, VLC, Blender oraz LibreOffice.
Ogromną popularnością wśród uczestników GSoC cieszy się w tym roku zintegrowane środowisko programistyczne Eclipse — aż 17 zatwierdzonych projektów zajmuje się jego rozwijaniem, w tym jeden skupi się przystosowaniem modułów Eclipse do działania w chmurze Amazon. Użytkownicy odtwarzacza VLC również mają na co czekać, gdyż wśród związanych z nim projektów znajduje się wiele ciekawych pozycji, jak interfejs OpenGL, nowy interfejs dla wersji dla Mac OS X, odtwarzanie stereoskopowe (dla okularów 3D), a nawet port dla Androida. Zgodnie z przewidywaniami zatwierdzonych zostało również bardzo dużo projektów związanych z Blenderem, w tym obsługa przestrzennego dźwięku, udoskonalenie malowania i rzeźbienia, śledzenie kamery czy poprawa symulacji fizyki płynów. GIMPem nie zajmie się w tym roku wiele osób, ale warto zaczekać na nowe narzędzia: lepszą alternatywę dla iWarp oraz „bezszwowe” klonowanie.
Jesienią możemy się również spodziewać szybszego pakietu LibreOffice, wielu nowości w środowisku graficznym KDE i towarzyszących mu programach (wsparcie dla C++ w KDevelop, alternatywa dla DigiKam, zaawansowana obsługa zakładek w Konquerorze i Rekonq i wiele innych) oraz GNOME (rozwój Shotwella, klawiatura ekranowa), zmian w projekcie Tor, poprawionego renderowania w Inkscape, uzupełnienia brakujących funkcji D3DX9 operujących na siatkach w Wine. Wśród projektów rozwijających języki programowania najpopularniejszy jest Python, sporo studentów zajmie się również protokołem XMPP (GTalk, Jabber, Facebook). Co ciekawe, w tegorocznej edycji GSoC znalazło się sporo projektów związanych z interaktywną rozrywką — ScummVM, CrystalSpace, OGRE, FreedroidRPG, Atomic Blue oraz WorldForge. Inne interesujące pozycje związane są z zamiennikami BIOSu — Tianocore (implementacja UEFI) i coreboot — oraz małymi lub eksperymentalnymi systemami operacyjnymi — HelenOS, Haiku oraz MINIX 3.