Finalna wersja LibreOffice 3.3 wydana
Ukazała się pierwsza finalna wersja pakietu biurowego LibreOffice, alternatywy dla OpenOffice.org.
LibreOffice, fork pakietu OpenOffice.org, powstał pod koniec września zeszłego roku, kiedy to do życia powołana została organizacja The Document Foundation. Powodem powstania fundacji była chęć uniezależnienia się części społeczności od firmy Oracle, która jest obecnie właścicielem praw do popularnego pakietu biurowego. Więcej na ten temat można przeczytać w tekście naszego blogera o historii powstania LibreOffice. Obecna stabilna wersja 3.3 pakietu jest, jak czytamy na stronach fundacji, identyczna z wersją RC 4.
W najnowszej wersji wprowadzono wiele nowych funkcji, a także poprawek wykrytych wcześniej błędów. Objęły one wszystkie aplikacje dostępne w ramach pakietu, interfejs, ogólną wydajność czy funkcje przeznaczone dla deweloperów. LibreOffice umożliwia między innymi import obrazków SVG do aplikacji Draw. Udostępniono również nowe okno dialogowe dla stron tytułowych czy filtry do importowania dokumentów Microsoft Works i Lotus Word Pro. Spora jest też liczba zmian niewidocznych gołym okiem dla zwykłego użytkownika. Oczyszczono między innymi kod źródłowy pakietu, co stało się możliwe dzięki wkładowi nowych współpracowników. Bardziej widoczne zmiany w LibreOffice będą wprowadzone w kolejnej wersji pakietu, która ma ukazać się w połowie tego roku. Pełna lista nowości i zmian wprowadzonych w LibreOffice dostępna jest na stronach projektu.
Przypomnijmy, że LibreOffice będzie domyślnym pakietem biurowym dla Ubuntu 11.04, a także takich dystrybucji jak openSUSE i Mageia. W najbliższym czasie The Document Foundation planuje dwa wydania poprawkowe dla LibreOffice. Dostępne będą one w kolejnych miesiącach, a ich zdaniem będzie eliminacja mniej istotnych błędów wykrytych w pakiecie.