Firefox coraz większy, sprawia problemy z kompilacją
Firefox, który był kiedyś małą, szybką przeglądarką, przerodził się w zaawansowany projekt. W związku z bardzo dużą ilością kodu, pojawiają się problemy z jego kompilacją, a dokładniej z linkowaniem.
Duża ilość kodu powoduje duże zapotrzebowanie na pamięć operacyjną. Firefox, na razie w gałęzi inbound, osiągnął taki rozmiar kodu, że linker wymaga ponad 3 GB pamięci. Jednak na 32-bitowych systemach Windows przestrzeń adresowa pojedynczego procesu może wynosić maksymalnie 3 GB. W takich okolicznościach linkowanie okazuje się niemożliwe. Problem można obejść wyłączając optymalizację PGO (Profile-Guided Optimizations), lecz spowodowałoby to pewne obniżenie szybkości pracy przeglądarki. Mozilla ma teraz trzy wyjścia: zmniejszenie biblioteki libxul przez podział lub całkowite usunięcie, migracja na Visual Studio 2010 lub też kompilacja Firefoksa na 64-bitowych Windows. Na razie prawdopodobnie zostanie zastosowane rozwiązanie pierwsze a później trzecie.
Twórcy Firefoksa wcześniej natknęli się na standardową granicę 2 GB na proces. Wtedy wystarczyło dodać przełącznik /3GB do opcji uruchamiania Windows. Teraz sytuacja jednak nie jest już tak prosta.