Firefox wraca do gry! Kontenery i obsługa wielu tożsamości trafiają do Nightly

Ostatnie dwa wydania Firefoksa dalekie były od szczególnej innowacyjności. Jeżeli porównać je z tempem implementacji nowych funkcji, jakie utrzymują programiści tworzący Vivaldiego czy ostatnio Operę, to Firefox wypada dość blado i nudno. I nie wynika to jedynie z przyjętego harmonogramu wydawniczego. Nadzieję na sporo nowości daje udostępnione właśnie w kanale Nightly wydanie oznaczone zobowiązującym numerem 50.

Firefox wraca do gry! Kontenery i obsługa wielu tożsamości trafiają do Nightly

17.06.2016 | aktual.: 20.06.2016 11:53

Obraz

A do tej kompilacji trafiły kontenery – funkcja, która może przywrócić dawną chwałę poczciwemu Firefoksowi. Mowa tutaj bowiem nie o efekciarstwie, ale o arcyprzydatnej możliwości wykorzystywania wielu tożsamości w ramach jednej instalacji, a nawet w jednym oknie przeglądarki.

Każda z tożsamości będzie bowiem obsługiwała inne ciasteczka, pamięć podręczną, IndexedDB, etc. Nietrudno się domyślić, że w praktyce oznacza to ogromne ułatwienia – jeżeli użytkownik posiada na przykład dwa konta na Twitterze, to może w testowym Firefoksie bezproblemowo wykorzystywać je na dwóch otwartych obok siebie kartach. Możliwości wykorzystania takiej funkcji jest bez liku.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Oczywiście pomysł równoległych sesji nie jest całkowicie rewolucyjny, jednak wyzywaniem jest zawsze w tym przypadku reprezentacja takiej funkcji w sposób przejrzysty, wygodni i ergonomiczny. I właśnie na tym polu należy Mozillę pochwalić – kontenery uruchamia się w bezproblemowo i wygodnie już w testowej wersji przeglądarki, a wykorzystane oznaczenia z łatwością pozwolą zidentyfikować tożsamość danej karty.

W praktyce wystarczy jedynie z menu wybrać Open Container Tabs, aby przejść do menu tożsamości: domyślnie przygotowano tożsamość do wykorzystania w „prywatnym” przeglądaniu Sieci, tożsamość służbową, a także zakupowa i bankowa. Każdą z nich można uruchomić zarówno w menu File>New Container Tab, jak również z poziomu głównego menu.

Obraz

Biorąc pod uwagę tę ostatnią, można zakładać, że kontenery są od siebie odizolowane . Z naszych testów wynika jednak, że User Agent pozostaje niezmienny, więc trudno mówić o wykorzystaniu kontenerów jako nowej formy trybu pozwalającego na rezygnację ze śledzenia czy formy anonimizera. Mozilla dodała oczywiście odpowiednie oznaczenia konkretnych kart, które widać na zrzutach: tożsamość oznaczono zarówno kolorem na pasku kart, jak i w pasku adresowym.

Pomysł i jego realizacja już na aktualnym wczesnym etapie wydaje się strzałem w dziesiątkę i w końcu daje powód, by o nowej wersji Firefoksa pisać z zainteresowaniem. Czy podobnie stwierdzą użytkownicy i zapewnią Firefoksowi wzrost popularności? Przekonamy się dopiero po premierze stabilnej wersji 50, która ukaże się listopadzie. Nowość można tymczasem testować, oczywiście na własną odpowiedzialność, po pobraniu wersji Nightly.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)