Francja: odcinanie piratów zgodne z konstytucją
Francuski Trybunał Konstytucyjny wydał decyzję w sprawie słynnej ustawy antypirackiej. Sędziowie orzekli, że tym razem jest ona zgodna z tamtejszą konstytucją i może wejść w życie zgodnie z obowiązującymi procedurami ustawodawczymi. Oznacza to, że Francja jest obecnie krajem posiadającym najbardziej restrykcyjne tego typu przepisy w Europie.
23.10.2009 | aktual.: 23.10.2009 16:24
W zeszłym miesiącu informowaliśmy o fakcie przegłosowania przez francuskie Zgromadzenie Narodowe specjalnej antypirackiej ustawy. HADOPI 2, bo tak brzmi jej skrócona nazwa, powołuje do życia specjalne służby, które zajmować się będą ściganiem osób nielegalnie pobierających i rozpowszechniających pliki w Internecie.
Przypomnijmy, że obecne starania francuskich władz to już druga próba w uchwaleniu prawa mającego na celu aktywne zwalczanie piractwa. Pierwsza inicjatywa została zakwestionowana przez francuski Trybunał Konstytucyjny w czerwcu tego roku. Sędziowie dopatrzyli się łamania podstawowych praw człowieka (chodziło przede wszystkim o zasadę domniemania niewinności oraz pozbawienie obywateli dostępu do informacji bez zgody sądu).
Jednak francuskie władze nie dały za wygraną i zdecydowały się na poprawienie ustawy. Tym razem Trybunał nie dopatrzył się żadnych rażących błędów. Prawo może więc wejść w życie w najbliższym czasie. Na jego mocy pirat pobierający nielegalne treści ma zostać dwukrotnie ostrzeżony o możliwych konsekwencjach swojego postępowania, a w przypadku dalszego łamania prawa po szybkim wyroku sądu będzie następować odcięcie go od Sieci.