Google kupił autorów droidBoostera, będzie mocniej optymalizował Androida?
System Android z uzasadnionych powodów zyskał sobie opinię ociężałego i nienadającego się na słabszy sprzęt, zwłaszcza jeśli jeszcze producent urządzenia dorzuci swoje trzy grosze. Na szczęście już od jakiegoś czasu idzie lepsze, pewne poprawki zostały już wprowadzone, a dziś dowiedzieliśmy się, że Google zakończył proces przejęcia francuskiej firmy FlexyCore. Nazwa ta nie jest rozpoznawana poza pewnymi kręgami, warto więc dodać, że firma zajmuje się optymalizacją Androida na zamówienie.
22.10.2013 | aktual.: 22.10.2013 18:30
Firma FlexyCore, z siedzibą w Rennes, została założona 5 lat temu przez byłego kierownika badań Texas Instruments — Gilberta Cabillica. Jej głównym produktem były rozwiązania związane z optymalizacją systemu dla operatorów i producentów urządzeń. Próbowali także sił na rynku konsumenckim, wydając aplikację droidBooster, prezentującą możliwości ich rozwiązania, ale została ona usunięta ze sklepu Play i słuch o niej zaginął. Wersję z 2010 roku można jeszcze znaleźć na niektórych platformach dystrybucji aplikacji.
Sekret FlexyCore leży w przyspieszaniu działania Javy dzięki autorskiej metodzie kompilowania kodu dla architektury ARM. Ich testy wykazały, że mogą osiągnąć 3 (a według niektórych nawet 10) razy lepsze wyniki, niż mający wtedy opinię szybkiego JIT na Androidzie 2.2 (Froyo). Co więcej, ich metoda może być wprowadzana w życie na poziomie aplikacji i nie wymaga modyfikacji systemu. Jego dokładne działanie, a także lista klientów, są oczywiście tajemnicą.
Google nie skomentował zakupu, który zresztą wyszedł na jaw przy okazji restrukturyzacji oddziału odpowiedzialnego za finanse. Francuski oddział poinformował jednak, że pracownicy FlexyCore już zostali wcieleni do gałęzi odpowiedzialnej za urządzenia mobilne w szeregach Google'a. Nie wiadomo jednak nad czym pracują (choć to dość oczywiste) i kiedy możemy spodziewać się efektów… choć niektórzy są zdania, że efekty ich pracy już można w Androidzie znaleźć.
Tym razem Google wydał 16,9 milionów euro.