Gruntowna reorganizacja Microsoftu

Restrukturyzacja Microsoftu, o której plotkowano od jakiegoś czasu, stała się faktem. W obszernej wiadomości Steve Ballmer poinformował pracowników o przemianach, które mają jasny cel — firma ma być bardziej innowacyjna w szybko zmieniających się warunkach rynkowych. Nowa strategia, określana mianem „Jeden Microsoft”, opierać się będzie na trzech filarach: skupieniu się całej firmy na jednej, spójnej wizji, zwiększaniu możliwości we wszystkich obszarach działalności i nawiązaniu ściślejszej współpracy, by móc osiągać większe cele. Dlatego koncern przeprowadza reorganizację, z której wyłoni się pięć głównych działów: systemy operacyjne, aplikacje, usługi chmurowe, urządzenia i rozwiązania biznesowe. Zmiany te pociągają za sobą szereg przetasowań na kluczowych stanowiskach.

Marcin Paterek

12.07.2013 12:53

Obraz

Struktura firmy po wprowadzeniu w życie zmian prezentuje się następująco:Terry Myerson stanie na czele grupy Operating Systems Engineering, która swoim zasięgiem obejmuje zarówno Windows, jak i oprogramowanie dla Xboksa oraz kluczowe usługi chmurowe wykorzystywane przez te systemy,Julie Larson-Green została szefową grupy Devices and Studios Engineering, do której zaliczają się cały sprzęt (w tym także Surface i Xbox) i pomniejsze zespoły tworzące na niego gry, usługi muzyczne czy wideo,Qi Lu będzie dowodzić działem Applications and Services Engineering, odpowiedzialnym za szeroką gamę aplikacji i usług online,Satya Nadella będzie zarządzać grupą Cloud and Enterprise Engineering, zajmującą się rozwiązaniami chmurowymi i biznesowymi,Kirill Tatarinov utrzyma posadę szefa Dynamics, ale jego pracownicy będą równolegle składać raporty do Qi Lu, Tami Reller i Kevina Turnera,Eric Rudder będzie przewodzić grupie Advanced Strategy and Research, która działać będzie na skrzyżowaniu technologii i bezpieczeństwa, a także będzie badać nowe trendy w branży,Tami Reller będzie zajmować się marketingiem, natomiast Mark Penn będzie przygotowywał dla niej szeroko zakrojone strategie,Kevin Turner będzie dalej odpowiadać za ogólnoświatową sprzedaż,Tony Bates, dotychczasowy szef Skype, stanie na czele grupy Business Development and Evangelism, która będzie dbać o stosunki partnerskie z producentami sprzętu i usług (m.in. Yahoo, Nokia), a także programistami,Amy Hood utrzyma posadę dyrektora finansowego,Brad Smith pozostanie na stanowisku szefa działu prawnego,Lisa Brummel będzie zarządzać działem PR,Rick Rashid, były szef grupy Microsoft Research, zajmie się pracą nad kluczowymi innowacjami dla systemów operacyjnych,Craig Mundie do końca 2013 r. zajmować się będzie „specjalnym projektem” dla Steve'a Ballmera, a następnie do czasu odejścia na emeryturę pod koniec 2014 r. będzie piastował stanowisko konsultanta,Kurt DelBene, dotychczasowy szef dywizji Office, odchodzi na emeryturę.

Analitycy branżowi do wprowadzonych zmian podeszli raczej pozytywnie. Jednym z największych problemów Microsoftu było to, że poszczególne grupy nie rozmawiały ze sobą wystarczająco dużo o swoich produktach. To, że Windows i Windows Phone nie są tak zintegrowane, jak być powinny, nie wynika z ograniczeń technologicznych, ale czysto wewnątrzpolitycznych — ocenia Michael Silver z agencji Gartner. Być może teraz się to zmieni, bo Steve Ballmer podkreślił, że firma dalej będzie podążać wytyczonym kursem i nie planuje żadnych zwolnień wśród 90 tysięcy zatrudnionych osób. Oznacza to prawdopodobnie, że czeka nas dalsze ujednolicanie wszystkich platform.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)