[HotZlot] Fibaro: bezprzewodowy, inteligentny dom

Po omówieniu rozwiązań sieciowych przyszedł czas na ich praktyczne zastosowanie. Kolejną z sobotnich sesji technicznych, którą możecie oglądać na żywo, prowadzi Krystian Bergmann (na zdjęciu po prawej) z polskiej firmy Fibaro (Fibar Group). Dzięki niemu użytkownicy mogli zapoznać się z pomysłem inteligentnego domu. Prelegent nie tylko przedstawi zalety tego rozwiązania, pokaże również, na co pozwala ono w praktyce i z jakich narzędzi możemy skorzystać gdy się na nie zdecydujemy.

[HotZlot] Fibaro: bezprzewodowy, inteligentny dom
Redakcja

Przedstawiciel firmy Fibaro przekona nas, że inteligentne domy to przyszłość – Internet nas otacza, wpływa na coraz więcej dziedzin naszego życia, dokładnie to samo dzieje się z komputerami. Obecnie korzystamy z nich często nawet nie mając świadomości, jak wiele dzieje się bez jakiejkolwiek ingerencji z naszej strony. Co ważne, wdrożenie idei inteligentnego budynku wcale nie wymaga od nas kompletnej przebudowy, organizowania remontu. Dzięki wykorzystaniu technik bezprzewodowych, wiele z dostępnych rozwiązań można wdrożyć bez stosowania jakichkolwiek kabli. Tutaj z pomocą przychodzą produkty firmy Fibaro, której rozwój zaczął się zresztą od opracowania miniaturowych modułów do instalacji w puszkach podtynkowych.

[HotZlot 2014] Fibaro: bezprzewodowy, inteligentny dom

Inteligentny dom opiera się na wykorzystaniu odpowiednich czujników i detektorów. Te przy wykorzystaniu jednego, scentralizowanego systemu zarządzania pozwalają na monitorowanie różnych parametrów, a także automatyczne zmiany w razie potrzeb. Choć może brzmieć to bardzo skomplikowanie, w praktyce sprowadza się np. do automatycznego sterowania oświetleniem na podstawie obecności domownika, dostosowywanie ogrzewania do warunków pogodowych, a nawet integracją w jednym miejscu monitoringu, systemu alarmowego i przeciwpożarowego. System ten pozwala także na zarządzanie infrastrukturą teleinformatyczna, łącząc w jednym miejscu wszystko co dotyczy telefonu, sieci internetowej i komputerów.

Obraz

Przedstawiciel firmy zapewnia również, że dzięki wykorzystaniu standardu łączności bezprzewodowej Z-wave możliwe jest łączenie modułów różnych firm. W przeciwieństwie do automatyki przemysłowej, rynek automatyki budynkowej oferuje urządzenia ze sobą kompatybilne. Użytkownik nie jest wiec uzależniony od tylko jednej firmy,

Użytkownicy mogli zapoznać się z rozwiązaniami firmy nie tylko podczas samej sesji technicznej, ale również na specjalnym jej stanowisku. Znaleźć tam można było przykłady urządzeń służących do realizacji koncepcji inteligentnego domu: gniazdka sterowane przez sieć, a także rutery do kontroli innych urządzeń. Istotnym aspektem jest także oprogramowanie, które pozwala na zarządzanie ich pracą. Co ważne, systemy Fibaro można obsługiwać przy pomocy urządzeń mobilnych takich jak smartfony i tablety poprzez dedykowane aplikacje. Te są obecnie dostępne dla systemów Android oraz iOS. [img=Fibaro4][join][img=Fibaro3]Firma pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą użytkownikom samodzielnie tworzyć system inteligentnego budynku. Platforma jest otwarta, API będzie umożliwiało stworzenie własnego oprogramowania do sterowników. Co ważne, sprzęt oferowany przez Fibaro zostanie wyposażony we wtyczki, dzięki którym użytkownik będzie mógł zarządzać urządzeniami innych firm bez większego wysiłku. Póki co opublikowana została wersja alfa tego systemu, wersja stabilna pojawi się w niedalekiej przyszłości. Zainteresowani będą mogli skorzystać z SDK, dzięki któremu samodzielnie stworzą dodatkowe pluginy do obsługi wykorzystywanych w swoim domu urządzeń.

Zapis prezentacji zostanie udostępniony po zakończeniu HotZlotu.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)