[HotZlot] TP‑Link – w objęciach OpenWRT

Trzecia sesja drugiego dnia HotZlotu, którą możecie oglądać na żywo, oddana została TP-Linkowi. Przedstawiciele forum TP-linka, Marcin Goluch, Henryk Hesig zajęli się nie tylko przedstawieniem bogatej oferty sprzętu sieciowego swojej firmy, ale też (a może przede wszystkim) alternatywnym systemem operacyjnym dla routerów – OpenWRT. Z różnych powodów to właśnie na urządzeniach TP-Linka OpenWRT cieszy się w naszym kraju wielką popularnością. To zasługa przede wszystkim jednej osoby – Cezarego Jackiewicza (eko.one.pl), przygotowującego gotowe obrazy Gargoyle, odmiany OpenWRT z wygodnym interfejsem przeglądarkowym.

[HotZlot] TP-Link – w objęciach OpenWRT

05.07.2014 | aktual.: 18.07.2014 17:50

Forum Tplink działa jako wsparcie dla użytkowników sprzętu tej marki, przygotowując poradniki, testy sprzętu i świadcząc pomoc „przeciętnemu Kowalskiemu”. Przedstawiciele forum, niezwiązani ograniczeniami marketingowych wymogów, zajęli się właśnie OpenWRT/GargoylePL i jego głównym twórcą.

[HotZlot 2014] TP-Link w objęciach OpenWRT

Cezary Jackiewicz jest niezależnym deweloperem, tworzącym oprogramowanie dla nowych modeli routerów, dodatki do firmware, wsparcie i aktualizacje istniejących obrazów. Robi to wszystko za darmo, zawodowo pracując jako tester urządzeń IT (nie routerów) dla pewnej niewymienionej z nazwy firmy. Zaczął jak wielu od Linksysa WRT54G z wczesną wersją oprogramowania HyperWRT. Później sięgnął po router z portem USB, na którym działały pierwsze wersje OpenWRT. GargoylePL, którego jest głównym inicjatorem, jest projektem całkowicie prywatnym, powstającym jako hobby, bez finansowania z zewnątrz – co najwyżej Cezary otrzyma od kogoś routery.

Obraz

W OpenWRT i gargoyle-router.com Cezary działa bez żadnych przywilejów, a mimo to jest na drugim miejscu względem liczby wprowadzonych poprawek. Stara się robić takie rzeczy, które będą przydatne dla polskiego odbiorcy, czyniąc z routera coś więcej, niż tylko prostą bramę do sieci dla domowego komputera. Stają się one w ten sposób centrami domowej sieci bezprzewodowej do której podłączane są nie tylko komputery, ale też dyski sieciowe, konsole, telewizory, tablety, telefony, a nawet coraz częściej czujniki inteligentnych domów. W końcu „nie tylko samym Raspberry Pi żyje człowiek”.

Dalsza część sesji dotyczyła podstaw zarządzania Gargoyle/OperWRT, znalezienia właściwych obrazów do flashowania, przeglądu najciekawszych dodatków (m.in. aplikacji do Androida czy wbudowanego klienta torrentów). Prelegenci przedstawili też swoje własne ciekawe sprzętowe hacki starszych modeli routerów, metody ratowania routerów po nieudanym wgraniu alternatywnych firmware z wykorzystaniem funkcji Recovery, a w ostateczności, jeśli takiego trybu nie ma, przez port RS-232 na płycie głównej urządzenia.

Sporo nowego ciekawego sprzętu pojawiło się w ofercie TP-Linka. Uczestnikom sesji pokazano urządzenia takie jak Archer D7, Archer C2, Archer T4U, WR1043NDv2, PA6010KIT, WPA4220KIT, WA860RE, WA890EA, M5360 i M5350.

Obraz

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)