[IDF 2015] RealSense – zobacz jak działa metoda Intela na maszynowe widzenie
Zaprezentowana rok temu platforma Intel RealSense, czylipołączenie kamery 3D z oprogramowaniem do maszynowego przetwarzaniaobrazu została uznana przez branżę za rozwiązanie przełomowe dlaprzemysłu. To co nie udało się Microsoftowi z Kinectem, którynigdy nie zdołał wyjść poza proste gry, udaje się właśnieIntelowi – na tegorocznym Intel Developer Forum to właśniezbudowane z wykorzystaniem RealSense produkty odgrywają pierwszeskrzypce.
Przypomnijmy: w skład RealSense wchodzą cztery elementy –kamera z matrycą 1080p, projektor podczerwonego światłalaserowego, kamera działająca w podczerwieni oraz macierzmikrofonów. Projektor rzutuje na przestrzeń siatkę, którejobserwacja przez kamerę działającą w podczerwieni służy dowyliczenia przez oprogramowanie informacji o głębi. Z kolei macierzmikrofonów pozwala na lokalizowanie źródeł dźwięku i wygaszanieszumów.
Obecnie Intel oferuje trzy odmiany RealSense – frontową dlalaptopów, bystrych TV i tym podobnych urządzeń, która służyćma przede wszystkim do sterowania gestami, rozpoznawania twarzy,gier, skanowania 3D i wideokonferencji, tylną dla tabletów ismartfonów, pozwalającą zamienić je w skanery 3D do tworzeniatreści czy ekrany wspomaganej rzeczywistości, oraz migawkową,która służy do robienia zdjęć i nagrań o dużej głębiostrości, wyselekcjonowania tego co istotne, a następnieprzetworzenia rozmaitymi filtrami.
Od czasu premiery Intel intensywnie promuje swoją kamerkę. Wzeszłym roku mieliśmy duży konkurs z nagrodami dla twórcówrozwiązań bazujących na RealSense, na tegorocznym CES firma dużączęść ekspozycji poświęciła temu rozwiązaniu, dopiero terazjednak można zobaczyć, jak daleko idące zmiany w rozrywce,robotyce, interfejsach użytkownika i innych dziedzinach onoprzynosi. Oto najciekawsze urządzenia zbudowane z wykorzystaniemRealSense:
Zainteresowanych wykorzystaniem RealSense w swoich pomysłachodsyłamy na stronyIntela – kompletny zestaw deweloperski jest sprzedawany za ok.100 dolarów.