Intel Atom „Merrifield” wygrał z ARM‑em: dłużej na baterii niż czipy Qualcomma i Apple

Dominacja na rynku mobilnym procesorów z rodziny ARM jest faktem:w 2013 roku na rynek dostarczono ich ponad 10 miliardów. Dogrona producentów ARM-owych czipów dołączyło niedawno AMD, corazwięcej słychać o wykorzystaniu tej mikroarchitektury nie tylko wtelefonach czy tabletach, ale też serwerach i komputerachdesktopowych, jedna z flagowych dystrybucji Linuksa – Fedora –uznaje ARM za architekturę równie ważną co x86-64... ale towszystko nie robi na Intelu większego wrażenia. Chipzilla nie tylkonie zamierza „odpuścić” okazji na mobilnym rynku, wręczprzeciwnie – ma śmiałe plany ekspansji. Będą one przebiegałypod znakiem najnowszego, 64-bitowego procesora z rodziny Atom.

Podczas trwającego w Barcelonie Mobile World Congress 2014, Intelpokazał więc następcę czipów Medfield, AtomaMerrifield (seria Z34XX) oraz zaskakująco szybki i wydajnymodem LTE XMM 7260 – wszystko w nadziei, że tym razem Atomomprzypadnie coś więcej, niż tylko kilka procent mobilnego rynku.Prezes Intela Renée James powiedziała z tej okazji: Intelzajmuje doskonałą pozycję do tego, by ukształtować przyszłośćmobilnych technik komputerowych oraz Internetu Przedmiotów.

Obraz

Patrząc na deklarowanemożliwości zaprezentowanego Merrifielda, wydaje się, że paniJames słów na wiatr tym razem nie rzuca, a uwzględnienie corazmodniejszego Internetu Przedmiotów nie jest tylko zagraniem podpublikę. Do tej pory procesory x86-64 Intela, choć odczuwalniewydajniejsze od rozwiązań ARM-owych, przegrywały z tworamiKonsorcjum pod względem wydajności w stosunku do zużycia energii –parametru kluczowego w rozwiązaniach mobilnych. Z tym już koniec:nowe Atomy wyrastają na liderów w tej dziedzinie.

64-bitowa mikroarchitekturaSilvermont, wykonana w 22-nanometrowym procesie Tri-Gate zapewnić manajlepsze wyniki w swojej klasie pod względem czasu pracyna baterii, przynajmniej wedługwskazań benchmarku BatteryXPRT 2014. W nim to dwurdzeniowy,taktowany zegarem 2,13 GHz Atom Z3480 okazał się lepszy zarówno odSnapdragona 800 produkcji Qualcomma (w Samsungu Galaxy S4 LTE-A), jaki A7 Apple'a w iPhonie 5S, zapewniając ponad 19-godzinny czas pracy(i to mimo wykorzystania baterii o niższej pojemności).

Wzrosła także moc obliczeniowanowych Atomów: w porównaniu do czipów z serii Z2580 wydajnośćCPU jest większa nawet 1,7 razy, a wydajność GPU (zastosowanoImagination PowerVR Series 6) większa nawet 2 razy. Tu jednak Intelma wciąż trochę do zrobienia – w teście GFXBench 2.7 testowyMerrifield okazał się nieco słabszy od Snapdragona 800.

Wydajność nie jest tu jednakkwestią kluczową. Bardziej istotna jest presja, jaką Intel jestteraz w stanie wywrzeć na dalszy rozwój Androida (bo Chipzilla nieukrywa, że interesuje ją przede wszystkim mobilny system Google'a).Pani James podkreśliła, że Intel doskonale rozumie techniki64-bitowe i jest obecnie jedynym producentem, dostarczającym64-bitowe procesory działające pod wieloma systemami operacyjnymi.Procesory te mogą działać też pod kontrolą 64-bitowegoAndroida, kiedy tylko stanie się on dostępny– stwierdziła prezes Intela.

Ogłoszono też, że następcąMerrifielda ma być czip o nazwie kodowej Moorefield, któregopremiera planowana jest na końcówkę tego roku. Przyniesie oncztery rdzenie Silvermont taktowane do 2,3 GHz, obsługę szybszejpamięci i ulepszone rdzenie graficzne.

Drugim ważnym dla planów Intelaposunięciem jest pokazanie nowego modemu LTE XMM 7260, będącego wstanie zapewnić transfery na poziomie LTE-Advanced (w dół 300Mbit/s, w górę 50 Mbit/s). To następca dostępnego od październikaukładu XMM 7160, który już uzyskał certyfikaty zgodności z 70%sieci LTE działających na świecie i wzbudził zainteresowanietakich producentów jak Acer, Asus, Dell, Lenovo i Samsung. Obecnierynek takich modemów jest niemal całkowicie kontrolowany przezQualcomma, więc wieść, że Intel jest w stanie dostarczyć układLTE doskonale zintegrowany z jego nowymi Atomami, musi bardzo miłobrzmieć dla producentów urządzeń mobilnych.

Będziemy się starali saminiebawem ocenić możliwości nowych Atomów – ale jedna rzecz jestpewna: w tym roku x86-64 wreszcie zaczął mieć sens na platformachmobilnych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)