Intel decyduje się na Siódemkę, ale na nowych komputerach

Sean Earp, dla porządku pracownik Microsoftu, dumnie zestawił na swoim blogu dwie informacje - jedną z 2008 roku o tym, że Intel decyduje się nie wdrażać w swojej sieci Visty i drugą z wczoraj o tym, że Intel zdecydował się wdrożyć Windows 7.

Jest to o tyle ciekawe, że można porównać powody obydwu decyzji. Vista odpadła po bardzo wnikliwej analizie kosztów i korzyści z jej wdrożenia, która wskazywała na opinie o sporej wadliwości tego produktu i kosztownej konieczności wymiany sprzętu by system działał sprawnie. Firma zdecydowała się pozostawić na swoich 80 tys. komputerach Windowsa XP - wywołało to falę komentarzy, Intel jest bowiem jednym z głównych partnerów Microsoftu i jego decyzja miała niewątpliwie duży wpływ na postrzeganie Visty przez inne firmy.

Podobne analiza została przeprowadzona teraz pod kątem migracji do Windows 7, a jej wyniki udostępnione zostały w formie dokumentu PDF. Opisuje on doświadczenia z Siódemką trzystu testowych użytkowników, z których aż 291 zauważyło poprawę wydajności i stabilności względem Windows XP i poleciłoby system innym użytkownikom. Raport dodatkowo wskazuje na inne zalety - oprócz lepszej wydajności i stabilności Intel podkreśla także niski koszt TCO i brak problemów z kompatybilnością aplikacji.

Obserwacje te i argumentacja jest dla Siódemki niewątpliwie bardzo korzystna, warto jednak przyjrzeć się temu problemowi bliżej - Intel stwierdza bowiem, że zacznie wdrażać Windows 7 od przyszłego roku, niemniej tylko i wyłącznie na nowych komputerach wyposażonych w procesory Intel vPro. Siódemka nie spowodowała zatem, że problemy z migracją z Windows XP magicznie zniknęły - nadal nierozerwalnie jest ona związana z koniecznością wymiany lub upgrade'u sprzętu. Cytowany przez dotychczasowych testerów Windows XP wzrost wydajności ciężko zatem przypisać samemu systemowi, skoro odnosi się go do komfortu pracy na nowej platformie Intel vPro, na której i Vista poradziłaby sobie całkiem nieźle.

Wniosek, jaki zatem można wysnuć z tego raportu zdaje się być prosty - trzymanie Windows XP dłuższą metę jest niemożliwe i w końcu na coś trzeba go będzie wymienić, Siódemka wydaje się być faktycznie lepszym kandydatem niż Vista, ale dalej migrację systemu trzeba dostosować do tempa wymiany sprzętu. Jest zatem lepiej, bo nie ma powodów by celowo blokować ja lub opóźniać, co było częstym wnioskiem z przymiarek do migracji z XP do Visty. Co to jednak znaczy, że jest dobrze?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)