Intel i Rockchip pracują nad wspólnym procesorem: czeka nas wysyp tanich tabletów z rdzeniami x86
Od początku swojego istnienia Intel panował nad całym procesemprodukcyjnym swoich czipów, od ich projektowania po logistykędostaw. Dopiero w tym roku po raz pierwszy udostępnił swoje mocewytwórcze innej firmie, Altera Corp. Ta niewielka firma specjalizujesię w produkcji programowalnych układów FPGA, więc nie jestżadnym konkurentem dla Chipzilli. Teraz Intel zrobił jednak cośbez precedensu w historii firmy, nawiązując strategicznepartnerstwo z chińskim Rockchipem.
Fuzhou Rockchip Electronics Co. jest jednym z największych naświecie producentów układów SoC dla tabletów, zaopatrującym wswoje czipy zarówno te wszystkie bezimienne chińskie wytwórnie,pracujące na potrzeby „producentów” z całego świata(„producentów”, gdyż ich rola sprowadza się zwykle doprzygotowania naklejki z logotypem), ale też wielu znanych OEM-ów,takich jak Toshiba, Asus czy HP. Do tej pory niemal wszystkie układySoC od Rockchipa wykorzystywały rdzenie ARM, w pojedynczych modelachstosowano rdzenie MIPS. Teraz jednak ten przemysłowy gigant chceposzerzyć swoją ofertę o układy SoC z rdzeniami x86.
Wygląda na to, że Intel znalazł wreszcie sposób naupowszechnienie architektury x86 w świecie urządzeń mobilnych.Procesory Atom nie zdołały na rynku tym zdobyć większejpopularności – sprzedaż urządzeń z procesorami Intela nieprzekroczyła 2% całości sprzedaży dla sprzętu tej kategorii. Namocy partnerskiej umowy Intela z Rockchipem, obie firmy wspólnieprzygotują mobilny układ SoC, wykorzystujący opracowane przezIntela cztery rdzenie x86, z modemem 3G również projektu Intela.Pozostałe komponenty, takie jak rdzenie graficzne czy magistrale,będą już od Rockchipa.
Ten wspólnie przygotowany czip będzie częścią liniiprocesorów SoFIA, budowanych z myślą o rynku tanich tabletów,wypełniając lukę między najsłabszym, dwurdzeniowym czipem zmodemem 3G i najmocniejszym, czterordzeniowym, z modemem LTE.Wszystkie wspomniane układy będą wykorzystywały 64-bitowe rdzenieSilvermont, znane z Atomów Bay Trail.
Szef Intela Brian Krzanich podkreśla, że nie jest to żadnazmiana planów rozwoju, raczej dodatkowy odcinek trasy.Intel będzie w ten sposób mógł pozyskać ogromny chiński rynekbez konieczności budowania tam od podstaw rynkowej pozycji,jednocześnie oferując swoim kluczowym klientom spoza Chin pełnągamę niedrogich procesorów dla mobilnych urządzeń. Krzanichpoinformował też, że strategiczne partnerstwo z Rockchipem niewiąże się z wyłącznością – Intel będzie mógł oferowaćswoje Silvermonty innym producentom, zaś Rockchip dalej będzieprodukował układy z rdzeniami ARM.
W przyszłości produkcja tychnowych czipów trafi do fabów Intela. Na razie wszystkie układySoFIA ma produkować TSMC, mający już doświadczenie w produkcjimodemów 3G Infineona, przejętego przez Intela i przekształconego wpion Intel Mobile Communications. Intel ma być jednak gotowy naprzejęcie produkcji już w 2016 roku.
Finansowe szczegółyporozumienia nie zostały ujawnione. Dla konsumentów nie mają onejednak większego znaczenia. Liczy się to, że zapewne już niebawemna Allegro zobaczymy cały wysyp nowych, niedrogich tabletów od„polskich” producentów, w których znajdziemy Androidadziałającego na wydajnych rdzeniach x86. Może to doprowadzić dosytuacji, w której i twórcy oprogramowania zaczną częściejkompilować wymagające androidowe aplikacje nie tylko na ARMv7, aleteż na x86, by nie było konieczności korzystania z niezbytwydajnego intelowego translatora libhoudini.so.