Internet na świecie: najszybciej w Korei, Polska na 30 miejscu
Prędkość internetu na świecie wzrasta i to dość dynamicznie. Wzrost w pierwszym kwartale 2014 roku wynosi 1,8%, a roczny kształtuje się na poziomie 24%. Dostawcy internetu w Polsce nie zapewniają astronomicznych prędkości, jednak szybkość połączeń w naszym kraju nie odbiega aż tak znacząco od globalnych standardów.
28.06.2014 | aktual.: 29.06.2014 07:41
Takie i inne informacje zostały podane przez serwis Akamai, zajmujący się m.in. badaniami internetu na świecie. Z obszernego raportu wynika, iż średnia prędkość internetu na świecie wynosi 3,9 Mbps i zbliża się do 4 Mbps. Prędkość internetu w Polsce jest wyższa niż w kilku dużych państwach europejskich jak Hiszpania, Francja, Portugalia lub Włochy. W ogólnej klasyfikacji globalnej zajmujemy 30 miejsce.
Najszybsze łącza internetowe posiadają mieszkańcy Korei Południowej. Różnica między Polską a Koreą jest ogromna, gdyż mieszkańcy drugiego z tych państw mają dostęp do internetu ponad trzykrotnie szybszego. Korea, z 23,6 Mbps wyprzedza drugi co do prędkości kraj, Japonię, o 9 Mbps. Warto odnotować, że w ciągu roku prędkość internetu w Korei wzrosła o rekordowe 145%, gdy inne kraje notowały ok. 30% wzrostu.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę Europę, to najlepiej sytuacja wygląda w Szwajcarii, Holandii oraz na Łotwie. Operatorzy internetowi udostępniają łącza o prędkości nieco ponad 12 Mbps. U naszych południowych sąsiadów, w Czechach, zanotowano natomiast nieznaczny spadek średniej prędkości, która i tak nie jest zła, bo wynosi 11,2 Mbps.
W krajach, gdzie dostępne są naprawdę szybkie łącza internetowe, prędkość bardzo często przekracza 10 Mbps. Na podium w tej klasyfikacji znajdują się: Korea z 77% połączeń, Japonia z 54% oraz Szwajcaria z 45%. W skali globalnej, prędkość powyżej 10 Mbps jest dostępna w przypadku 21% połączeń.
Akamai przeprowadziło również badanie dotyczące przygotowania łączy na transmisje w jakości 4K. Aby odtwarzać wideo bez widocznych problemów, wymagane jest łącze o prędkości min. 15 Mbps. Wyniki nie są optymistyczne, gdyż tylko 11% ogóły połączeń na świecie jest gotowe na wideo w najwyższej jakości. Najlepszym przygotowaniem pod tym względem może ponownie pochwalić się ponownie Korea Południowa, w której 60% połączeń bezproblemowo „udźwignie” 4K.
Korea Południowa jest także jedynym państwem, w którym średnia prędkość internetu mobilnego przekracza 10 Mbps. Polska z wynikiem 3,9 Mbps znajduje się w klasyfikacji dość nisko. Należy zatem oczekiwać na poprawę zasięgu LTE w naszym kraju.
Pełna treść raportu zawiera między innymi informacje o atakach DDoS i IPv6, które można odnaleźć na stronach serwisu Akamai.