Jak zainstalować Windows 8.1 Update?
Kilka godzin temu w usłudze Windows Update zaczęły pojawiać się kwietniowe aktualizacje w ramach comiesięcznego cyklu poprawek Microsoftu. Wśród nich znalazła się także długo wyczekiwana duża aktualizacja do Windows 8.1, o której pisaliśmy rano. Wielu czytelników zgłasza nam jednak problemy z jej pobraniem, a więc prezentujemy krótki poradnik na temat tego, skąd wziąć i jak zainstalować owy Update.
08.04.2014 | aktual.: 10.04.2014 23:32
Na początek uwaga techniczna dla uspokojenia tych, którym niespecjalnie zależy na otrzymaniu aktualizacji już teraz — jeśli używacie Windows 8.1 i posiadacie włączone aktualizacje automatyczne (do czego bezwzględnie zachęcamy), prędzej czy później i tak zostanie ona zainstalowana na Waszym komputerze, nie ma powodu do niepokoju. Jest to tylko kwestia czasu, a ponieważ od obecności tej aktualizacji zależy możliwość instalowania przyszłych poprawek, prawdopodobnie zdarzy się to w ciągu najbliższego miesiąca. Niemniej wiadomo, że nie po to czekaliśmy tyle czasu, aby teraz czekać jeszcze dłużej. Jeśli macie ochotę, możecie wziąć sprawy w swoje ręce!
Już teraz można samodzielnie udać się do usługi Windows Update, która dostępna jest w Panelu sterowania (można też na ekranie Start wpisać „Windows Update”, szukając w Ustawieniach). Aby wyszukać nowe aktualizacje, klikamy w stosowną opcję z lewej strony okna. Po chwili Windows Update powinno wyszukać kilka aktualizacji, w tym tę najważniejszą — oznaczoną jako KB2919355. Konieczne jest jednak wcześniejsze zainstalowanie wszystkich innych ważnych poprawek na liście dostępnych, ponieważ Windows 8.1 Update to tak naprawdę kilka aktualizacji. Instalacja w ten sposób jest najprostsza i najszybsza.
Nie wszyscy jednak mają taką możliwość. Otrzymujemy sygnały, że Windows Update u wielu naszych czytelników nie wykrywa jeszcze aktualizacji i nie udostępnia jej do pobrania w ten prosty sposób. Nic straconego, pozostaje instalacja ręczna, która wcale nie jest tak skomplikowana jak mogłoby się wydawać. Zaczynamy jednak zgodnie z powyższą procedurą od upewnienia się, że posiadamy wszystkie pozostałe ważne poprawki dostępne w samym Windows Update. Następnie wystarczy ręcznie pobrać pakiet instalacyjny właściwy dla naszej wersji systemu: dostępne są paczki 32-bitowe oraz 64-bitowe. Paczki te to tak naprawdę kilka plików. Bardzo ważne jest, aby instalować je w następującej kolejności: najpierw KB2919442, potem KB2919355, a następnie KB2932046, KB2937592, KB2938439 i wreszcie KB2934018. Najważniejsza jest pierwsza poprawka KB2919442, bez niej nie będziemy mogli nic zdziałać. Podczas samej instalacji natomiast z pewnością czeka nas restart, a nawet dwa.
Jeśli nie widzicie aktualizacji w Windows Update ani niemożliwe jest rozpoczęcie instalacji ręcznie to warto sprawdzić czy przypadkiem... nie pracujecie nadal na starym Windows 8. Wbrew pozorom nie musi to być takie oczywiste... Przypominamy, że parę miesięcy temu bezpłatna aktualizacja do Windows 8.1 pojawiła się w Sklepie Windows. Dzisiejszy Update przeznaczony jest tylko dla najnowszej wersji Windows 8.1. Aktualizacji do Windows 8.1 można dokonać w każdej chwili w Sklepie Windows (dostępnym z interfejsu Modern UI), pod warunkiem że posiadamy zainstalowane wymagane wcześniej poprawki — i tu znowu kłania się zasada, aby pilnować aktualności swojego systemu i instalować wszystkie dostępne poprawki, przynajmniej te oznaczone jako ważne. Mając już Windows 8.1 możemy przystąpić do instalowania dzisiejszego Windows 8.1 Update.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że równolegle z Windows 8.1 stosowny Update wyszedł także dla systemu Windows Server 2012 R2. Można go również pobrać z witryny Microsoftu. Nie ma tutaj naturalnie podziału na różne architektury, bo Windows Server od kilku lat jest już dostępny wyłącznie w wersji 64-bitowej.
Zwracamy też uwagę, że to nie jest ta aktualizacja, która ma przywrócić „klasyczne” menu Start. Widzimy w komentarzach, że wielu z Was szuka tej opcji. Niestety na tegorocznej konferencji BUILD była mowa o przywróceniu menu Start w bliżej nieokreślonej przyszłości, przy okazji kolejnej dużej wersji systemu Windows. Dzisiejszy Windows 8.1 Update jest dużą, ale jednak tylko aktualizacją. Na menu Start musimy więc jeszcze poczekać.