Recenzja tabletu za 80 zł – czy to się opłaca?
Czytając moje wpisy o tabletach z pewnością zastanawialiście się jaki ja posiadam tablet. Otóż w moim domu od około pół roku znajduję się tablet kupiony przez mojego tatę za 80 zł (nowy!). Konkretnie to Vedia X6 z Androidem 4.0.3.
Budowa
Obudowa Vedii w całości zbudowana jest z plastiku. Z przodu znajduję się oczko kamery (VGA) oraz przycisk powrotu do Pulpitu. Tylna część obudowy pokryta jest chropowatym plastikiem, znajduje się tam także głośnik mono (bardzo słaby) oraz slot na karty pamięci microSD. W górnej części znajdują się kolejno: przycisk ściszania, pogłaśniania oraz włącznik. Natomiast z boku: mikrofon, Jack 3.5mm, miniUSB-OTG oraz złącze ładowarki. Spasowanie elementów obudowy stoi na wysokim poziomie, nic nie trzeszczy, nic nie odpada, a jakość użytych materiałów jest stosunkowo dobra (lepsza niż np. w Samsungu Wave 533)
Ekran
Tablet posiada siedmiocalowy panoramiczny ekran o rozdzielczości 800 na 480 pikseli. Wyświetlany obraz jest niskiej jakości. Jasność ekranu jest niska, a wyświetlane kolory wyblakłe. Do czytania dłuższych tekstów kompletnie się nie nadaje. Nie zauważyłem natomiast efektu „pływającego ekranu”
Wydajność
Moc iksszóstce zapewnia jednordzeniowy procesor Cortex A8 Rochchip RK2918 o częstotliwości taktowania 408 – 912 MHz. Wspomaga go układ graficzny Vivante GC800 oraz 512 MB pamięci RAM (292 MB dostępne dla użytkownika). W popularnym benchmarku AnTuTu tablet uzyskał 2580 punktów, czyli niewiele. O płynności działania można zapomnieć, animacje w menu lagują. Kompatybilnych gier w Sklepie Play jest jak na lekarstwo, żeby pograć w np. Cut The Rope trzeba szukać instalki .apk w Internecie. Bardziej wymagające gry (np. Angry Birds Star Wars) w ogóle nie zadziałają. Aplikacje w większości działają bez większych problemów, ale przeglądanie Internetu jest bardzo niewygodne (sprawdzałem stockową przeglądarkę oraz Opera Mini, Opera Mobile).
Akumulator
Tablet posiada wbudowany akumulator o pojemności 2700 mAh. Podczas grania lub oglądania filmów akumulator rozładuje się w ciągu 2 do 4 godzin. Gdy tablet leży na półce i jest stosunkowo mało używany wytrzyma na zasilaniu bateryjnym kilka dni. Długość pracy na baterii jest słaba, więc na wycieczkę go raczej nie zabierzemy. Ładowanie od 10% do 100% trwa około 3‑4 godziny (nigdy nie liczyłem dokładnie).
USB-OTG
Jedną z ciekawszych funkcji tabletu jest USB On‑The-Go. Do tabletu bez problemu możemy podłączyć pendrive, przewodową mysz oraz klawiaturę. Inne peryferia tj. mysz Microsoft Wireless Mouse 3500, adapter bluetooth oraz modem Huawei E3131 nie zadziałały w moim tablecie. Działania huba USB nie sprawdzałem, ponieważ aktualnie takiego nie posiadam.
Podsumowanie
Tablet został zakupiony z zamiarem przeglądania Internetu, oglądania filmów oraz grania w gry typu Angry Birds. O ile z Internetem oraz filmami (brak wyjścia TV) sobie nie radzi to z grami jest dość dobrze, mój młodszy brat nie narzeka na brak gier. Czy zakup był opłacalny? Raczej tak, w tej cenie raczej ciężko o inne urządzenie, które zajmie czas w długie zimowe wieczory.
Na szybko, plusy i plusy ujemne
+ USB On‑The-Go + dobra jakość obudowy - słabej jakości ekran - niska wydajność - krótka praca na baterii - brak wyjścia TV