Komisja Europejska przeciwna przejęciu Suna przez Oracle
Po przedłużającym się dochodzeniu i patowej dla Suna sytuacji Komisja Europejska zakończyła nareszcie ocenę planowanego przejęcia firmy przez Oracle - ocena jest jednak negatywna.
10.11.2009 | aktual.: 10.11.2009 11:25
Przypomnijmy, że Komisja Europejska badała całą sprawę od sierpnia, by we wrześniu stwierdzić, że potrzebuje więcej czasu na bardziej wnikliwą analizę. Powodem przeciągającego się dochodzenia była w zasadzie jedna sprawa - jak przejęcie Suna przez Oracle, producenta znanych rozwiązań bazodanowych, zakończy się dla projektu MySQL. Planowane przejęcie okazało się bardzo kontrowersyjne - właśnie ze względu na MySQL nie zgadza się z nim Free Software Foundation i jeden z twórców MySQL, a były szef projektu apelował o jak najszybsze zakończenie sprawy tylko po to, by Sun nie upadł i nie odciął finansowania dla MySQL. Sprzeciw Komisji Europejskiej oznacza jednak, że sprawa zakończy się nieprędko.
Władze antymonopolowe Unii Europejskiej obawiają się, że połączenie dwóch projektów bazodanowych tej rangi może zachwiać równowagę konkurencyjną na rynku. Oracle odpowiedziało niemal natychmiast mówiąc, że wynik badań zdradza głębokie niezrozumienie zarówno zasad konkurencji na rynku baz danych, jak i wolnego oprogramowania. Firma dodaje, że połączenie z Oracle jest niezbędne dla konkurencyjności high-endowego rynku serwerów, rewitalizacji Sparca i Solarisa oraz umocnienia platformy deweloperskiej Javy.
I tak patowa już sytuacja przerodziła się niemal w szach-mat - trudno wyobrazić sobie, by Oracle zrezygnował z MySQL, a mocno wycieńczony finansowo Sun może nie przetrwać kolejnej rundy negocjacji. Czas pokaże, czy decyzja Komisji Europejskiej podjęta w celu ochrony konkurencyjności faktycznie wpłynie pozytywnie na rynek...