Konferencja Google - Chrome, Web Store i Chrome OS
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej firma Google ujawniła wiele interesujących faktów dotyczących swoich produktów. Dominowały tematy związane z przeglądarką Chrome, systemem operacyjnym Chrome OS i sklepem Chrome Web Store.
Na pierwszy ogień poszła przeglądarka internetowa. Google ujawnił, że liczba osób korzystających z Chrome uległa w tym roku potrojeniu. O ile w styczniu z przeglądarki korzystało około 40 milionów osób, to obecnie jest ich 120 milionów. Przy okazji Google ogłosił, że udało mu się znacznie poprawić wydajność silnika JavaScript o nazwie kodowej V8. Chętni mogą pobrać wczesne kompilacje Chrome wyposażone w zaktualizowany silnik V8. Należą one do rodziny Canary - najwcześniejszych, publicznie udostępnianych buildów Chrome.
Kolejną nowością ogłoszoną podczas konferencji jest otwarcie Chrome Web Store dla klientów biznesowych. Warto przypomnieć, że Web Store jest czymś na kształt Android Market dla przeglądarki Google. W Chrome Web Store można pobrać darmowe i płatne aplikacje, dodatki i gry, które następnie uruchomimy w Chrome. Od każdej sprzedanej pozycji Google ma pobierać 5% sumy, zaś samo udostępnienie aplikacji w sklepie kosztuje 5 dolarów. Deweloperzy zostali zaproszeni do tworzenia programów dla Chrome Web Store pod koniec sierpnia. Obecnie dostęp do programów mają wyłącznie amerykańscy klienci - Google obiecuje jednak, że w przyszłym roku to się zmieni.
Największe zainteresowanie wśród zgromadzonych gości wzbudził jednak Chrome OS. Google zdradził, że obecnie system jest na dość zaawansowanym etapie rozwoju i musi zostać oceniony przez prawdziwych użytkowników. Dlatego Google uruchomił program pilotażowy, w ramach którego ochotnicy mogą otrzymać specjalny notebook z zainstalowanym Chrome OS. Firma udostępni testerom czarnego laptopa z ekranem 12,1 cala. Maszyna wyposażona będzie w pełnowymiarową klawiaturę, moduł 3G i baterię wystarczającą na 8 godzin nieprzerwanej pracy. Co ciekawe, laptop nie będzie firmowany żadnym logo, marką ani naklejką. Testy systemu Google będą prowadzone w USA i kilku innych krajach.
Sam Chrome OS ma bazować na stałym dostępie do chmury obliczeniowej Google. Możliwe będzie także edytowanie dokumentów w trybie offline - dane będzie można później w prosty sposób zsynchronizować z serwerem. Firma podkreśla, że system będzie bardzo prosty w obsłudze i może automatycznie pobrać ustawienia i dane zapisane w usługach i aplikacjach Google. Konfiguracja nowego komputera ma trwać mniej niż minutę. Chrome OS będzie posiadał ponadto moduł automatycznej aktualizacji, funkcję drukowania z chmury i dedykowany sklep z aplikacjami.
Chrome OS będzie dystrybuowany wraz z dedykowanymi notebookami. Pierwsze urządzenia produkcji Acera i Samsunga mają trafić do sprzedaży w I połowie przyszłego roku. Z czasem oferta urządzeń pracujących pod kontrolą Chrome OS ma ulec zwiększeniu.