Conky przeportowane na MeeGo Harmattan
20.01.2012 | aktual.: 11.04.2012 19:25
Baza programów dla Nokii N9 powiększyła się o kolejną wartościową pozycję — jest nią Conky. To przydatne narzędzie ułatwiające monitorowanie stanu sprzętu i systemu.
Conky było bardzo popularne wśród użytkowników Nokii N900 z Maemo, nie dziwi zatem, że ktoś pokusił się o jego przeportowanie na MeeGo Harmattan. Tym „ktosiem” jest jeden z użytkowników forum Talk Maemo.org, o wywołującym uśmiech na twarzy nicku Creamy Goodness ;) Pierwsze pakiety instalacyjne przygotowane przez niego dla MeeGo Harmattan wymagały trochę kombinacji, obecnie udostępniona wersja da się już jednak zainstalować bez żadnego problemu (o ile ktoś nie ma awersji do Terminala). Co jednak najważniejsze, mimo iż jest oznaczona jako unstable działa całkiem nieźle.
Dlaczego Conky jest warte zainteresowania? Dzięki niemu uzyskamy szczegółowe informacje o stanie telefonu i systemu — normalnie niedostępne lub w najlepszym razie bardzo poukrywane w różnych zakamarkach. Możemy więc dowiedzieć się jakie są m.in.: aktualne obciążenie procesora, stopień wykorzystania pamięci masowej, siła sygnału GSM i WiFi, jakie są otwarte połączenia internetowe, uruchomione procesy (z uwzględnieniem stopnia wykorzystania mocy procesora i wielkości zużywanej pamięci) itd. Narzędzie to jest kierowane do zaawansowanych użytkowników, ale przydać może się każdemu np. jeżeli macie podejrzenie, że jakaś nowo zainstalowana aplikacja jest niedopracowana i zużywa zbyt dużo zasobów.
Jak zainstalować? Pobieramy plik conky.zip, wypakowujemy zawartość i kopiujemy do folderu /home/user/MyDocs w telefonie (czyli inaczej mówiąc na dysk Nokia N9 jeżeli łączymy się za pośrednictwem kabla USB). Uruchamiamy Terminal i wpisujemy:
devel-su Password: rootme cd /home/user/MyDocs dpkg -i libimlib2* dpkg -i liblua5.1* dpkg -i conky-n950*
Uwaga: Podczas wpisywania hasła litery nie pojawiają się na ekranie
Gdyby po wydaniu ostatniego polecenia pojawił się komunikat błędu conky-n950 zależy od libxft2; jednakże pakiet libxft2 nie jest zainstalowany należy dodatkowo wpisać:
dpkg -i libxft2* dpkg -i conky-n950*
Po wszystkim zamykamy Terminal i gotowe ;)
Informacja dla zaawansowanych: Plik konfiguracyjny znaleźć można w /etc/conky/conky.conf. Przed ewentualną modyfikacją dobrze jest skopiować go do /home/user/MyDocs i dopiero tam go edytować. Conky sprawdza przy uruchomieniu ten folder i w przypadku wykrycia w nim pliku conky.conf ładuje ustawienia z kopii użytkownika.
Aktualizacja
Pojawiła się nowa wersja oznaczona numerem 2.0.2-1. Do pobrania pod tym samym linkiem.