Jolla/Sailfish tips & tricks cz. 1 — tryb dewelopera, terminal i SSH
Pierwszy dzień Nowego Roku to dobra okazja do rozpoczęcia nowego cyklu wpisów z poradami na temat smartfona Jolla i systemu Sailfish (a jakże by inaczej ;). Zaczynamy od podstaw, czyli od włączenia trybu dewelopera.
Po co właściwie ten tryb? Wraz z jego aktywacją dostajemy możliwość "grzebania" w systemie przy pomocy Terminala, co będzie się przydawać w przyszłości przy wielu przyszłych modyfikacjach. Zatem do dzieła! Wchodzimy w Ustawienia -> Ustawienia Systemowe -> Tryb dewelopera (sekcja Zabezpieczenia), następnie wybieramy pierwszą opcję, potwierdzamy Akceptuj, czekamy chwilę i voila — tryb dewelopera jest już aktywny!
Kolejnym krokiem jest ustanowienie hasła do połączeń SSH. Co prawda zabawy możemy przeprowadzać także poprzez Terminal w telefonie (którego nota bene ikona powinna pojawić się już w menu głównym), niemniej jednak znacznie wygodnie robić to zdalnie z poziomu komputera. W tym samym menu ustawień definiujemy lub generujemy więc nasze hasło.
Połączenie
Jak zapewne zwróciliście uwagę poniżej wyświetlają nam się dwa adresy IP. Pierwszy z nich to adres jaki nasz telefon uzyskał w sieci bezprzewodowej, drugi to adres jaki uzyskamy podłączając telefon do komputera za pośrednictwem kabla USB. Poniżej są jeszcze dodatkowe opcje, ale ich nie ruszamy (w szczególności tyczy się to aktualizacji deweloperskich).
Przejdźmy do realizacji zasadniczego połączenia. W przypadku systemów Linux i Mac OS zadanie to jest banalne — uruchamiamy Terminal na komputerze i wpisujemy po prostu:
ssh nemo@adres_IP_telefonu
Przy pierwszym połączeniu pojawi nam się ostrzeżenie The authenticity of host (...) can't be established, wpisujemy yes i potwierdzamy Enterem, że chcemy się połączyć. Następnie podajemy wcześniej zdefiniowane hasło i to wszystko.
W przypadku systemów Windows posiłkujemy się narzędziem PuTTY - pobieramy, instalujemy i uruchamiamy. W głównym oknie programu, w polu Host name (or IP adress) wpisujemy: nemo@adres_IP_telefonu. W moim przypadku było to nemo@192.168.1.30. Jeżeli telefon ma niezmienne IP możemy te dane zapisać: w polu Saved sessions wpisujemy nazwę połączenia np. "Jolla" i klikamy Save. Teraz pozostaje już tylko rozpocząć sesję klikając Open.
Analogicznie jak w Linuksie, przy pierwszym połączeniu wyświetli się okienko z ostrzeżeniem The server's host key is not cached in the registry, klikamy Tak i pojawi się nam okno Terminala z prośbą o podanie hasła. Podajemy wcześniej zdefiniowane hasło i od tego momentu mamy takie same możliwości jak w przypadku operowania z poziomu telefonu.
Oczywiście jeżeli telefon ma zarezerwowany adres IP, przy kolejnych uruchomieniach procedura jest już znacznie uproszczona. Wystarczą dosłownie dwa kliknięcia myszki aby uzyskać dostęp terminalowy.
Uprawnienia roota
Podwyższanie uprawnień uzyskuje się poprzez wpisanie standardowej sekwencji:
devel-su Password: [nasze hasło]
Przy czym domyślnie hasło jest takie samo jak to zdefiniowane wcześniej dla użytkownika nemo. Jeżeli chcielibyście od razu łączyć się z uprawieniami roota należy zdefiniować niezależne hasło wpisując dodatkowo:
passwd root Enter new UNIX password: [nowe hasło] Retype new UNIX password: [nowe hasło]
Po zmianie hasła roota będzie się już można w razie potrzeby od razu łączyć sekwencją root@adres_IP_telefonu.