Jolla/Sailfish tips & tricks cz. 3 — dostęp do plików przez WiFi
01.01.2014 | aktual.: 03.01.2014 02:22
Od czasu do czasu potrzebujemy dostać się do pamięci telefonu aby np. zarchiwizować zdjęcia, nagrać muzykę, czy też wgrać jakieś pliki na potrzeby różnych modyfikacji. Oczywistym rozwiązaniem jest w tej sytuacji podłączenie telefonu kablem USB, jednak niekoniecznie najwygodniejszym. Pojedyncze pliki można ewentualnie przesłać przez Bluetooth, ale i tu trudno mówić o wygodzie, a do tego dochodzi kiepski transfer. Na szczęście istnieje trzecia droga.
Ta trzecia droga to dostęp do zasobów Jolli przez SSH i aplikację WinSCP (w przypadku systemów Windows) za pośrednictwem sieci bezprzewodowej WiFi. Wygoda takiego rozwiązania niepodważalna — pliki kopiujemy przy pomocy interfejsu w stylu Norton (Total) Commandera, dodając do tego przyzwoity transfer (ok. 3,5‑4 MB/s) uzyskujemy rozwiązanie prawie idealne. Co istotne, konfiguracja jest banalna.
Niezbędny będzie tryb dewelopera i ustanowione hasło, o czym pisałem w pierwszej części. Następnie instalujemy i uruchamiamy WinSCP. Jeżeli w międzyczasie nawiązywaliście jakieś połączenie poprzez PuTTY i zapisaliście sesję, program zaproponuje jej zaimportowanie — wówczas nic nie trzeba wpisywać. Jeżeli nie to należy stworzyć nowe połączenie podając w polu Nazwa hosta adres IP telefonu, nazwę użytkownika nemo oraz ew. zdefiniowane hasło. Zapisujemy wzorzec połączenia i wybieramy Logowanie.
Po nawiązaniu połączenia oczom powinien ukazać się zawartość /home/nemo, czyli folderu, który jest widoczny jako Sailfish / Phone Memory po podłączeniu kablem USB. Można też dostać się także do folderów systemowych, jednak tylko w trybie do odczytu. Skróty klawiszowe są analogiczne jak w Total Commanderze: F5 (kopiowanie), F7 (tworzenie nowego folderu), F8/Del (kasowanie) itd.
Jeżeli chcielibyście uzyskać pełny dostęp do folderów systemowych (z prawami do zapisywania i kasowania plików) należy połączyć się z uprawnieniami roota, po wcześniejszym zdefiniowaniu hasła, co opisywałem w pierwszej części. Naturalnie łączymy się wówczas podając nazwę użytkownika root i hasło roota.