Nokia N9 tips & tricks cz. 5 — instalowanie aplikacji spoza sklepu Nokii
Siłą Nokii N900 na Maemo, dla bardziej zaawansowanych użytkowników, była możliwość pobierania i instalowania programów z różnych repozytoriów przy pomocy Menedżera aplikacji. To co dla jednych było zaletą, dla innych mogło być jednak wadą. W Nokii N9 na MeeGo jest to już zorganizowane w sposób typowy dla nowoczesnych smartfonów — w menu mamy ikonę prowadzącą do sklepu Nokii, z którego poziomu można łatwo zainstalować różnego rodzaju aplikacje.
Problem pojawia się gdy chcielibyśmy zainstalować coś czego w sklepie nie ma. Takich przypadków może być sporo — na forach pasjonatów już pojawiają się informacje o pakietach instalacyjnych przeniesionych praktycznie wprost z Maemo, czy mniej lub bardziej dostosowanych z desktopowych dystrybucji Linuksa. Dobrym przykładem jest Opera Mobile, która w chwili obecnej nie została jeszcze wydana dla MeeGo 1.2 Harmatann z Nokii N9. Dostępna jest natomiast nieoficjalna kompilacja, powstała pierwotnie dla MeeGo 1.2 Developer Edition for Nokia N900*, a przystosowana przez społeczność dla Nokii N9.
Wbrew pozorom instalacja takiego pakietu jest bardzo prosta i można to zrobić na kilka sposobów.
Sposób 1: Instalacja z poziomu Terminala
Ten sposób instalacji przeznaczony jest dla zaawansowanych użytkowników i daje pełnię możliwości przy instalacji. Przede wszystkim musimy mieć włączony tzw. Tryb dewelopera, w którym to dostępny jest Terminal. Jak to zrobić opisywałem w pierwszej części cyklu Nokia N9 tips & tricks. System domyślnie nie pozwala na instalowanie oprogramowania spoza sklepu Nokii, trzeba więc to zmienić w menu Ustawienia -> Aplikacje -> Instalacje włączając opcję Zezwalaj na pobieranie ze źródeł innych niż sklep.
Następnie pobieramy pakiet instalacyjny deb, w naszym przypadku będzie to operamobile_11.00-1_armel.deb i kopiujemy go do folderu /home/user/MyDocs/ w telefonie (czyli inaczej mówiąc na dysk Nokia N9 jeżeli łączymy się za pośrednictwem kabla USB). Na koniec uruchamiamy Terminal i wpisujemy:
devel-su Password: rootme cd /home/user/MyDocs/ dpkg -i operamobile_11.00-1_armel.deb
Uwaga: Podczas wpisywania hasła litery nie pojawiają się na ekranie. Można też użyć skróconego polecenia dpkg -i operamobile*
Gotowe! Efekt prawidłowej instalacji można zobaczyć na powyższym screenie. Po instalacji paczkę instalacyjną możemy już naturalnie skasować. W menu telefonu pojawi się ikona Opery, a jak wygląda sama przeglądarka widać poniżej. Program działa bez zarzutu, poza jednym drobiazgiem — nie ma wibracji podczas wpisywania tekstu (Opera korzysta z własnej klawiatury ekranowej).
Jeżeli po jakimś czasie chcielibyśmy odinstalować taki program to należy użyć polecenia dpkg -r nazwapakietu. W przypadku Opery będzie to wyglądać następująco:
devel-su Password: rootme dpkg -r operamobile
Sposób 2: Instalacja z poziomu menedżera plików
Jest też drugi, prostszy sposób na instalację, polecany dla osób początkujących. Można to zrobić z poziomu menedżera plików takiego jak np. File Manager, Filebox, czy QAD File Manager. W tym wypadku również musimy w menu Ustawienia -> Aplikacje -> Instalacje włączyć opcję Zezwalaj na pobieranie ze źródeł innych niż sklep, Tryb dewelopera nie jest jednak wymagany.
Tu dla odmiany posłużę się nieoficjalną wersją przeglądarki Firefox for mobile (Fennec). Pobieramy paczkę instalacyjną fennec_10.0~a1_armel.deb i kopiujemy ją do pamięci telefonu, np. do folderu /home/user/MyDocs.
Następnie uruchamiamy menedżer plików, odszukujemy paczkę instalacyjną i po prostu w nią klikamy (w QAD File Managerze trzeba jeszcze z menu kontekstowego wybrać pozycję Execute...). Pojawi się standardowe ostrzeżenie o instalowaniu programu bez certyfikatu, akceptujemy, w przypadku Firefoksa dochodzi jeszcze konieczność pobrania dodatkowych komponentów. Po ich pobraniu pojawia się okno instalacji ze znanym ze sklepu Nokii paskiem postępu oraz podstawowymi informacjami o aplikacji. Chwila czekania i gotowe! Paczkę instalacyjną możemy skasować. Co najważniejsze, po zainstalowaniu pakietu w ten sposób, jest on widoczny w menu Ustawienia -> Aplikacje -> Zarządzaj aplikacjami, skąd łatwo każdy program odinstalować.
Poniżej możecie zobaczyć jak prezentuje się Firefox na Nokii N9. Tu również wszystko działa bez zarzutu, a przeglądarka korzysta na szczęście z klawiatury systemowej. Warto zapoznać się z obydwoma pozycjami, aby zobaczyć w czym możemy wybierać, nawet jeżeli ostatecznie... wrócicie do systemowej przeglądarki ;)
Instalowanie pakietów z poziomu menedżera plików ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim nie da się tą drogą zainstalować programów, które wymagają podczas instalacji specjalnych uprawnień. Dotyczy to np. wspomnianej Opery. Mimo to zalecam instalowanie programów tym sposobem, jest to bowiem po prostu wygodniejsze.
Sposób 3: Instalacja przez Bluetooth
To właściwie wariant sposobu nr 2 tylko z ominięciem menedżera plików. W tym wypadku również musimy w menu Ustawienia -> Aplikacje -> Instalacje włączyć opcję Zezwalaj na pobieranie ze źródeł innych niż sklep, Tryb dewelopera nie jest wymagany. Komputer musi zostać naturalnie wcześniej sparowany z telefonem przez Bluetooth. Można to zrobić np. z poziomu komputera: klikamy w ikonę Bluetooth w zasobniku systemowym (koło zegara), następnie wybieramy opcję Dodaj urządzenie i odszukujemy na ekranie Nokię N9. Telefon musi mieć włączony Bluetooth w trybie widocznym.
Gdy mamy już sparowany komputer z telefonem, pobieramy paczkę deb na komputer, uruchamiamy Eksplorator Windows i odszukujemy plik w folderze w którym został zapisany (zwykle jest to folder Pobrane). Zaznaczamy plik prawym przyciskiem myszy, wybieramy opcję Wyślij do... -> Interfejs Bluetooth -> Nokia N9. Na ekranie telefonu pojawi się monit Odebrać plik?, akceptujemy go i czekamy do zakończenia transferu danych. Po zakończeniu pojawi nam się podsumowanie Transferu danych: nazwa komputera, początek nazwy pliku, zakończono, wielkość pliku. Dotykamy ten element i po chwili pojawi nam się ostrzeżenie Źródło bez certyfikatu, dotykamy Zgadzam się i to wszystko. Po kilku-kilkunastu sekundach program jest już zainstalowany.
Po zainstalowaniu pakietu w ten sposób, jest on widoczny w menu Ustawienia -> Aplikacje -> Zarządzaj aplikacjami, skąd łatwo każdy program odinstalować.
Sposób 4: Instalacja z poziomu przeglądarki internetowej w telefonie
Aplikacje można także instalować bezpośrednio ze strony internetowej, o ile udostępnia ona do pobrania paczkę instalacyjną deb. Wystarczy, że uruchomicie na telefonie przeglądarkę, klikniecie z jej poziomu na link np. fennec_10.0~a1_armel.deb. Dalej należy postępować tak jak przy instalacji przez Bluetooth.
* MeeGo 1.2 Harmatann w Nokii N9 wykorzystuje pakiety deb, zaś MeeGo 1.2 Developer / Community Edition (obecnie rozwijane pod nazwą Nemo) korzysta z pakietów RPM.