Nokia N9 tips & tricks cz. 8 — radio FM
10.11.2011 | aktual.: 25.02.2012 04:14
Nokia N9 fabrycznie nie posiada obsługi radia FM, choć od strony sprzętowej wszystko co potrzeba jest na pokładzie, o czym zresztą wspominałem w teście. Za uzupełnienie tego braku szybko wzięli się pasjonaci, a konkretniej Javier S. Pedro.
Prace nad odpowiednią aplikacją rozpoczęły się jeszcze przed oficjalnym debiutem „endziewiątki”, deweloperzy otrzymali bowiem prototypowy model N950, będący skrzyżowaniem N900 i N9. Początkowo radio działało wyłącznie z poziomu linii komend, na szczęście od niedawna jest już dostępna wersja z graficznym interfejsem. Aplikacja jest jednak jeszcze we wczesnej fazie rozwoju. Na mojej N9 z fabrycznym oprogramowaniem PR 1.0 nie działała prawidło — stąd o niej dotąd nie pisałem. Po przedwczorajszej aktualizacji systemu do PR 1.1 podjąłem ponowną próbę i tym razem większych kłopotów już nie było.
Do rzeczy. Pobieramy plik fmrx_0.1.3_armel.deb i instalujemy według instrukcji z jednego z moich wcześniejszych wpisów. Po instalacji najlepiej jest zrestartować telefon, czyli: wyłączamy, odczekujemy chwilę i włączamy raz jeszcze. Ponieważ odbiornik FM jest fizycznie zintegrowany z modułem Bluetooth trzeba się upewnić, że ten ostatni został włączony. Teraz pozostaje już tylko podłączyć słuchawki (służą za antenę) i włączyć aplikację. Jak widać na powyższym screenie po lewej, interfejs jest bardzo prosty, a dostępne opcje ograniczają się obecnie jedynie do wyboru częstotliwości. Nie ma możliwości wyszukiwania stacji, zapisywania, nie ma obsługi RDS itp. Jednak to co najważniejsze działa. Po wyborze częstotliwości niekiedy sygnał nie zaskakuje, zwykle jednak pomaga przełączenie on/off/on.
Reasumując, w chwili obecnej do ideału sporo jeszcze brakuje. Do czasu wydania bardziej dopracowanej wersji trzeba więc chyba przeprosić się z playerami umożliwiającymi obiór sygnału stacji radiowych nadających w Internecie. Tak się akurat złożyło, że kilka dni temu całkiem niezłą aplikację do tego celu wydała sama Nokia. Program nazywa się po prostu Internet Radio i można go pobrać bezpłatnie w OVI Store. Zawiera olbrzymią listę stacji posegregowanych m.in. według krajów i typów nadawanej muzyki. Z polskich nadawców można tam znaleźć m.in. radio Chili Zet, Eska, RMF FM, RMF Maxx, Roxy FM, TOK FM, WAWA, Złote Przeboje i wiele innych. Warto spróbować.
Aktualizacja
Pojawiła się kolejna aplikacja do odbioru radia — nazywa się również po prostu FM Radio, ale stworzył ją Andrey Kozhanov. Aplikacja bazuje na kodzie Javiera S. Pedro, oferuje jednak bogatszy graficznie interfejs w stylu retro i znacznie łatwiejszą obsługę. Częstotliwość ustawia się teraz znacznie wygodniej, są też przyciski umożliwiające zaprogramowanie 6 ulubionych stacji (wystarczy ustawić żądaną częstotliwość i przytrzymać na jednym z przycisków). Warto ponadto podkreślić, że autor systematycznie ulepsza swoje dzieło i wydaje kolejne wersje.
Trzeba przyznać, że ten retro-styl może się podobać. Ważniejsze jest jednak to, że Andrey nie zapomniał przy tym o łatwiejszej obsłudze. Częstotliwość ustawia się teraz znacznie wygodniej, są też przyciski umożliwiające zaprogramowanie 6 ulubionych stacji (wystarczy ustawić żądaną częstotliwość i przytrzymać na jednym z przycisków). Warto ponadto podkreślić, że choć program powstał zaledwie tydzień temu, autor bardzo systematycznie ulepsza swoje dzieło i wydaje kolejne wersje..
Na tym etapie aplikacji FM Radio nie znajdziecie jeszcze w sklepie Nokii — wymagana będzie więc ręczna instalacja. Należy pobrać pakiet fmradio_0.0.7_armel.deb i postępować zgodnie z instrukcją. Przed instalacją trzeba mieć włączony tryb dewelopera (później można go wyłączyć). Tak jak w przypadku innych odbiorników FM w smartfonach, do odbioru radia niezbędne jest podpięcie słuchawek — służą one bowiem jako antena. Włączenie Bluetooth nie jest jednak wymagane.