LibreOffice 5.2 z poziomami tajności powalczy z Officem o administrację

Nowa wersja najpopularniejszego otwartego pakietu biurowego jest już dostępna. LIbreOffice 5.2 jest gotowy do pobrania, a nowości trafiły do jego najważniejszych składników, na czele z Writerem, Calciem i Impressem.

LibreOffice 5.2 z poziomami tajności powalczy z Officem o administrację

03.08.2016 14:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Skupmy się jednak w pierwszej kolejności na zmianach, które dotyczą całego pakietu. A ten stał się w wersji 5.2 bardziej zdatny do wykorzystania w zastosowaniach profesjonalnych. LibreOffice obsługuje już bowiem standard klasyfikacji dokumentów TSCP (Transglobal Secure Collaboration Program). Stanowi to oczywiście odpowiedź na popularność pakietu w instytucjach rządowych.

Obsługiwane prze LibreOffice poziomy TSCP
Obsługiwane prze LibreOffice poziomy TSCP

W przypadku sklasyfikowanych dokumentów, zostanie wyświetlony komunikat o obowiązywaniu jednego z 4 poziomów. Nowości pojawiły się także w obsłudze podpisów cyfrowych: odtąd można uwierzytelniać dokument wieloma podpisami, a importować je z pliku OOXML.

Wielu użytkowników ucieszy wiadomość, że w przypadku Writera i Calca dodano tryb, w którym wyświetlany jest tylko jeden pasek narzędziowy, na którym znajdą się tylko najbardziej przydatne przyciski. Ponadto dodano także możliwość edycji większości menu kontekstowych.

LibreOffice 5.2 ma sobie także skuteczniej niż poprzednicy radzić sobie z importowaniem dokumentów DOCX i RTF. Jeśli chodzi już o sam edytor tekstu, to skupiono się przede wszystkim na wygodzie i szybkości obsługi. Do opcji drukowania dodano zatem przycisk drukowania do pliku, w menu zapisu pojawiła się możliwość szybkiego zapisania dokumentu jako szablonu.

Writer w trybie jednego paska
Writer w trybie jednego paska

Do najnowszej wersji trafiła także obsługa dwustopniowej weryfikacji w logowaniu do Dysku Google, w zaktualizowanym Calc nie mogło zabraknąć nowych formuł, ułatwiono także dostęp do menu wyboru walut. W Impressie nacisk w rozwoju położono na umieszczanie dodatkowych opcji, m. in. animacji, na pasku bocznym, a nie w oddzielnych oknach.

Jak widać nowości jest sporo, a to tylko najważniejsze z nich. Z resztą można zapoznać się na stronach fundacji, zaś pobrać LibreOffice 5.2 w wersji na Windowsa i OS X-a można już z naszej bazy oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (72)