Mamy już Edisona: jak wypadnie na tle Raspberry Pi czy Arduino Uno?

Podczas tegorocznego Intel Developer Forum mogliśmy zobaczyćsporo ciekawych rzeczy – ale najciekawszym naszym zdaniem jestkomputerek Edison, określany przez samego Intela jako *platformadeweloperska *dla wynalazców,przedsiębiorców i hobbystów, Twórców zainteresowanych budowaniemniezwykłych, innowacyjnych rzeczy. Postawmy jednak sprawę jasno,Edison nie jest pierwszym tego typu urządzeniem. W listach doredakcji pytacie nas, czy warto czekać Edisona, czy lepiej np. kupićklasyczne Raspberry Pi. Postaramy się tutaj udzielić odpowiedzi.

Mamy już Edisona: jak wypadnie na tle Raspberry Pi czy Arduino Uno?

Plany Intela są bardzo tu śmiałe– Chipzilla sugeruje nawet, że jej komputerek miałby stać sięfundamentem Internetu Rzeczy. Zanim jednak tak się stanie, trafiprzede wszystkim w ręce obdarzonych wyobraźnią majsterkowiczów.Sęk w tym, że Edison ma tu silną, dobrze znaną już konkurencję,która w takich właśnie projektach, o jakich myśli Intel, jest jużwykorzystywana od dawna.

Obraz

Od kilku lat ogromnąpopularnością cieszy się miniaturowy komputerek Raspberry Pi. Jegonajnowsze wcielenie, model B+, pojawiłsię na rynku w lipcu tego roku, przynosząc dwa dodatkowe portyUSB 2.0, rozbudowanie interfejsu GPIO do urządzeń zewnętrznych,zmniejszenie zużycia energii dzięki nowym regulatorom napięcia iulepszeniem wyjścia audio. Sercem urządzenia wciąż jest leciwyjuż procesor Broadcom BCM2835 – ale najwyraźniej nie przeszkadzato fanom „Maliny”. Wykorzystując ją jako mikrokontroler tworzątakie cuda jak automaty do gier, drony, skanery 3D czy wózki dokamer.

Obraz

Drugi silny konkurent dla Edisonato dobrze chyba dziś znane każdemu elektronikowi Arduino Uno,dostępny obecnie w trzeciej wersji. Łatwy w programowaniumikrokontroler i wykorzystanie elementów elektronicznych wprzewlekanych obudowanych z podstawkami sprawiają, że to świetnysprzęt dla początkujących, a pokaźna liczba cyfrowych wejść/wyjśći analogowych wejść, oraz mnóstwo akcesoriów (np. żyroskopy,czujniki optyczne, czujniki gazów, sterowniki silników) sprawiają,że doświadczeni użytkownicy szybko z Arduino zbudują sprytnegorobota.

Obraz

Jak na tym tle wypada Edison? Niepotrafimy tego jeszcze ocenić. Komputerek Intela na pewno jestdroższy od swoich konkurentów, ale też oferuje pod pewnymiwzględami większe od nich możliwości, jest też od nich fizyczniemniejszy. Trudno powiedzieć, by był bezpośrednim konkurentem dlaArduino – jest bardziej dla niego dopełnieniem, o czym świadczyćmoże powstanie oficjalnej płytkirozszerzającej, zapewniającej elektromechaniczną isoftware'ową kompatybilność Edisona z akcesoriami zaprojektowanymidla Arduino Uno R3.

Porównanie możliwości Edisona i jego możliwych konkurentów
Porównanie możliwości Edisona i jego możliwych konkurentów

Parametry to jednak nie wszystko,nic nie zastąpi realnego doświadczenia. Weszliśmy w posiadaniejednego egzemplarza Edisona – i zamierzamy go niebawem przekazaćdoświadczonemu członkowi naszej blogerskiej społeczności, dobrzeWam znanemu z jego interesującychpublikacji. Na pewno będzie umiał z Edisonem zrobić więcejniż my. Liczymy że swoje doświadczenia przekaże nam jużniebawem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (40)