Microsoft jeszcze bardziej otwarty: dołącza do fundacji Eclipse

Wygląda na to, że rok 2016 upłynie dla Microsoftu pod znakiem jeszcze intensywniejszej niż dotychczasowa integracji ze środowiskiem Open Source. Po niedawnym fundacji Eclipse.

Microsoft jeszcze bardziej otwarty: dołącza do fundacji Eclipse

Fundacja jest organizacją non-profit zrzeszającą członków społeczności skupionej wokół stworzonej pierwotnie przez IBM platformy programistycznej, którą korporacja oddała społeczności. Wśród blisko 200 członków fundacji znajduje się już między innymi Google, Oracle czy właśnie IBM. Microsoft dołącza do tego grona jako „Solutions Member”. W tej chwili oznacza to między innymi, że Microsoft udostępni społeczności wykorzystującej bazujące na Eclipse zintegrowane środowisko do tworzenia oprogramowania w Javie, kilka narzędzi, kod niektórych z nich zostanie otwarty.

Obraz

Tak stało się właśnie z wtyczką Team Explorer Everywhere dla Eclipse, której kod trafił już do Team Foundation Server. Ponadto dla frameworka Kura, dodane zostało wsparcie dla Azure IoT Suite. Najwięcej nowości trafiło do deweloperów Javy właśnie w związku z Azure: wiele nowości pojawiło się w Azure Java Dev Center, aplikacje webowe można tez testować w Azure dzięki dodaniu do komponentów dla Eclipse wsparcia dla Java WebApp.

To właśnie między innymi w integracji z Azure może tkwić ogromny potencjał: usługi Microsoftu w zakresie na przykład przechowywania współdzielonych zasobów w chmurze, do której dostęp będą miały urządzenia, to, jak twierdzi sam Microsoft, rzeczywista możliwość szybkiego rozwoju dla Internetu Rzeczy. Na ostatni entuzjazm Microsoftu wobec społeczności Open Source zareagował nawet sam Bill Gates, który pełni dziś obowiązki doradcy technicznego Satyi Nadelli.

W sesji AMA na Reddicie, Gates stwierdził, że Nadella jest świetnym obserwatorem tego, jak zmienia się IT i potrafi nie tylko błyskawicznie reagować, ale też działać z wyprzedzeniem. To zaś sugeruje, ze wspomniane udostępnienie SQL-a na Linuksa czy współpraca z Eclipse to zaledwie początek dalszego otwierania się Microsoftu na otwarte oprogramowanie.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)